Obeležava se Dan audio-vizuelne baštine
Ministarka Kulture, Omladine i Sporta (MKOS) Vlora Dumoši, tokom današnjih aktivnosti povodom Dana Audio-vizuelnog Nasleđa u Narodnom muzeju, rekla je da ovaj dan pruža priliku da se upoznamo sa značajem audio-vizuelnih dokumenata kao istorijski deo našeg kulturnog nasleđa.
Ona je ovom prilikom govorila i o značaju audio-vizuelnih dokumenata za dokumentovanje prošlosti.
Dumoši: MKOS je u procesu digitalizacije naših institucija
„Ovaj dan pruža priliku za podizanje opšte svesti, potrebe za preduzimanjem hitnih mera, ali pre svega za prepoznavanje važnosti audio-vizuelnih dokumenata, filmova, video zapisa i radio-televizijskih programa. Izuzetno je važno da zajedno preduzmemo korake da dokumentujemo prošlost, ali da je zaštitimo i predstavimo budućim generacijama. Mi kao MKOS smo u procesu digitalizacije naših institucija, sa dokumentacijom, koja se realizuje u svim delovima Kosova, koji su istorijski deo kulturnog nasleđa, ali i duhovni kojem smo dali veliki značaj. , rekla je Dumoši.
I bivši ministar MKOS, Valjton Bećiri, rekao da je proces digitalizacije veoma važan.
Bečiri: Digitalizacija je veoma važna
„Svi znaju da se u arhivima naših institucija počev od nekadašnje Radio Prištine, danas Radio Kosova, nalazi veliki broj snimljenih dela, koja se još uvek nalaze u fiokama institucija i čekaju da se digitalizuju u mnogo boljem obliku. Proces digitalizacije nam nije toliko poznat, pa je pogrešno shvatanje da nije važan. Svi bi trebali znati da je proces digitalizacije veoma važan, ali zahteva i dugo vremena rada", rekao je on.
Na samom kraju, pred prisutnima je pokrenuta audio-drama, priča o ženi koja je tokom rata doživela seksualno nasilje, kako bi pokazala važnost dokumentovanja i digitalizacije ratnog nasleđa.
Inače, Dan Audio-vizuelne baštine, odabrano je od UNESCO- 2005 godine kako bi se podigao svest o važnosti očuvanja audio-vizuelnih dokumenata.