Novi poslovnik o radu Skupštine, zahtevaju se kazne za poslanike koji ne glasaju
Skupština Kosova, ovo zakonodavno telo i dalje se suočava sa nedostatkom kvoruma za glasanje o brojnim zakonima i rezolucijama. Neučestvovanje poslanika Skupštine Kosova postalo je praksa ovog zakonodavnog tela, što je dovelo do gomilanja tačaka dnevnog reda od avgusta.
Organizacije koje nadgledaju rad Skupštine Kosova izjavljuju za KosovaPress da bi nova uredba Skupštine Kosova trebalo da sadrži novčane kazne i druge kazne za poslanike koji, iako su skupštinskoj sali, ne učestvuju u glasanju čime se ruši kvorum.
Poslanicima Skupštine Kosova, osnovna plata im je 1 hiljadu 547 evra, ne računajući ovde dnevnice koje dobijaju za učešće na sednicama i parlamentarnim komisijama, uključujuëi ovo njihove plate postižu iznos od 2 hiljade evra.
Trenutni Poslovnik rada Skupštine Kosova ne predviđa kazne za poslanike koji ne učestvuju u glasanju tokom sednice. Artan Demhasaj iz organizacije Čohu traži tako nešto. Kaže da bi novi propisi Skupštine Kosova trebalo da predvide sankcije za poslanike koji ne učestvuju u glasanju.
Demhasaj: Oni bi trebali biti sankcionisani novim poslovnikom
„Mislim da bi u reviziji Poslovnika rada Skupštine to trebalo predvideti i ovo pitanje sankcionisanja jer poslanici dobijaju mandat od građana da zastupaju njihov glas, bilo u komisijama ili na plenarnim sednicama Skupštine, glasanjem za ili protiv onoga o čemu se tamo raspravlja i o čemu se glasa. Ne smatram ispravnim da poslanici prvo postanu deo komisija, potpišu se u listi koja se tamo nalazi, a zatim putem tog potpisa dobiju dnevnice kao da su bili deo sastanka komisije ili plenarne sednice i u trenutku kada se raspravlja o tački dnevnog reda sa kojim se ne slažu, oni automatski napuštaju i remete kvorum sastanka, bilo u komisiji ili na sednici u Skupštini. Dakle, onog trenutka kada potpišete listu i postanete deo tog sastanka, mislim da ne bi trebalo imati priliku da izađete usred sastanka i kvariti kvorum. Mislim da bi trebalo da se sankcionišu novim poslovnikom Skupštine“, kaže on.
Agnesa Hadžiu, iz Demokratskog Instituta Kosova, ima isti zahtev da novi poslovnik Skupštine uključi finansijske sankcije za poslanike koji ne učestvuju u glasanju.
Kada bi postojila takva odredba u poslovniku Skupštine, Hadžiu kaže da bi to uticalo na deblokadu rada Skupštine Kosova.
Hadžiu: Veoma je važno uključiti mehanizam finansijskog sankcionisanja
„Veoma je važno uključiti mehanizam finansijskog sankcionisanja koji bi sankcionisao poslanike koji ne učestvuju u prvom i drugo i ne ostaju tokom čitave plenarne sednice. To nije nova praksa, jer postoje mnogi parlamenti u Evropskim zemljama, kao i zemljama regiona koji imaju takav mehanizam, kao što su Skupština Albanije, Crne Gore i Makedonije integrisali su ga unutar radnog poslovnika. Ovo je u stvari bio predlog i napor prethodnih zakonodavnih tela, posebno petog i šestog, kada je izrađen novi poslovnik, ali nije uspeo da bude usvojen. Međutim, bilo je pokušaja uspostavljanja takvog mehanizma koji bi na neki način povećao odgovornost poslanika prema zadacima koje imaju. Stoga je veoma važno da se sada odluči dok je vreme preispitvanja trenutne uredbe i postoji mogućnost da bi u određenoj meri mogao da deblokira ove izazove sa kojima se Skupština suočava po pitanju kvoruma, mogla bi to da popravi do do neke mere, kaže ona.
Ona kaže da da bi se tako nešto mora dogodito, treba biti volja političkih partija, ali naglašava da je to do sada nedostajalo.
Dok, Alen Meta iz D4D, kaže da bi poslanici najveću kaznu koji ne učestvuju na sednicama ili bojkotuju glasanje trebali da dobiju od građana, istovremeno naglašavajući da bi uključivanje kazni u propise bilo dobrodošlo.
Meta: Kakva god kazna bila bila bi dobrodošla
„Bilo bi veoma dobro i korisno kako za poslanike, tako i za građane, ali i za rad poslanika koji su angažovani od strane građana, bilo bi dobro da ovi poslanici budu kažnjeni ako imaju primer, kažem za tri odsustva kojie su neopravdane nasuprot onim što se može opravdati u sadašnjim trenucima sa pandemijom. Dok, u trenucima kada kada budemo imali priliku da budu prisutni poslanici, onda će kazna nakon trećeg odsustva biti plaćena ili kakva god kazna bila bi dobrodošla“, kaže on.
Na poslednjim zasedanjima, nekoliko međunarodnih sporazuma, nacrta zakona i rezolucija iz interpelacija premijera i ministara Vlade zemlje nije uspelo da bude odobreno.