Ništa zvanično kako je vakcina "Pfizer" uvedena na severu Mitrovice, kontrabanda izazov za Carinu
Pročitajte: 3 мин.
3 year ago
Линк је копиран
Kao rezultat pandemije Covid-19, prihodi u Carine Kosova su za 130 miliona evra manji nego prethodne godine.
  1. godina je započela sa dobrim učinkom do početka pandemije Covid-19 u martu, gde je primećen neposredni uticaj na prihode.
Krijumčarenje takođe nastavlja da  bude izazov za Carinu, kao u nedavnom slučaju krijumčarenja vakcine Pfizer iz Srbije. Portparol Kosovske Carine Adriatik Stavileci kaže za KosovaPress, da Carina i tužilaštvo istražuju slučaj  vakcine "Pfizer", jer kaže da je možda ilegalno uvožena za građane Srbije na severu Mitrovice. Stavileci dodaje da ne mogu dati informacije o ovoj vakcini koja je uvedena na teritoriju Kosova bez ikakvih dokumenata ili činjenica. Stavileci: Još uvek nemamo dokaze o tome kako je vakcina „Pfizer“ uvedena na Kosovu U vezi sa slučajem na koji se pozivate (vakcine antiCovid019 na severu Mitrovice), u toku su istrage u vezi sa ovim pitanjem i odakle su došle ove (vakcine). Međutim, moramo reći da imamo vrlo dugačku kopnenu granicu sa Srbijom, koju šverceri često koriste za šverc ne samo droge već i drugih proizvoda. Generalno, ako uporedimo ovogodišnji šverc sa prošlom godinom, on se smanjio zbog ograničenja kretanja građana noću radi mera zaštite od strane Covid-19. Dakle, iz ovog razloga šverc je ograničen. Iako je ovo takođe povezano sa padom potrošnje proizvoda koje su švercovali“, rekao je on. Što se tiče godišnjih prihoda Carina u 2020. godini, Stavileci tvrde da prihodi iznose milijardu i 30 miliona evra ili pad od 10 procenata. Stavileci: Ove godine smo inkasirali milijardu i 30 miliona evra „Neposredni uticaj na prihode Kosovske Carine završen je na kraju godine sa minus 10 odsto manjim prihodom nego prethodne godine. U prethodnoj godini ... Imali smo milijardu i 200 miliona, sada imamo oko milijardu i 30 do 40 miliona do kraja ove godine. Dakle, imamo smanjenje od 120 na 130 miliona, koje nismo uspeli da inkasiramo, ali to je rezultat pandemije i ekonomske krize izazvane Covid-19 “, tvrdi Stavilici. Dok je Kosovo prvi put uspelo da izveze robe na evropsko tržište u iznosu od 400 miliona evra, dok je vrednost uvoza opala za 250 miliona evra. Stavileci: Prvi put ove godine izvoz dostiže 400 miliona evra „Dobra vest je bila da smo prvi put ove godine prešli granicu od oko 400 miliona evra, vrednost izvoza kosovskih proizvoda. Mnogi proizvođači u nekim industrijama napredovali su na spisku kompanija koje izvoze, poput drvne industrije, koja je ove godine zauzela peto mesto, dok su pre godina bili relevantni u pogledu izvoza. Imamo značajan pad uvoza i ukupna vrednost robe koja je uvožena je manja i  iznosi preko 250 miliona evra“, rekao je on. Nemačka i evropske zemlje ostaju zemlje odakle se većina robe uvozi na Kosovo. U međuvremenu, uvoz iz Srbije u poslednje dve godine konstantno opada. Stavileci: Nemačka ostaje na „top listi“ za uvoz robe „Srbija je sada ostala jedan od malih uvoznika. Zemlje poput Nemačke, Italije i one Evropske Unije, zatim Kina, Turska, i zemlje CEFTA-e, poput Albanije i Makedonije, najviše uvoze. "Iako se u pogledu izvoza povećao se izvoz u zemlje Evropske Unije i u Albaniju," rekao je on. Obezbeđivanje potrebnih prihoda za budžet Republike Kosova ostaje izazov za carinu.
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress