Nevenka Tromp: Srbija je krenula drugim putem da destabilizuje Kosovo
Pročitajte: 7 мин.
2 year ago
Линк је копиран

Srbija je krenula još jednim paralelnim putem da destabilizuje Kosovo i stvori novi haos, kaže Nevenka Tromp, predavačica istočnoevropskih studija na Univerzitetu u Amsterdamu, u intervjuu za KosovaPress.

Tromp kaže da se Srbija nikada nije odrekla teritorije Kosova.

Komentarišući dešavanja na severu zemlje, gde su Srbi postavili barikade, Tromp ističe da će Srbija pokušati da zloupotrebi svaku političku situaciju kako bi iskoristila sever Kosova.

„Srbija je sada krenula još jednim paralelnim putem da destabilizuje Kosovo i napravi još više haosa na način da se prevrne naporan posao koji je rađen više od 10 godina, od 2008. godine. A ono o čemu govorim je činjenica da su kosovski Srbi u prošlosti izlazili na izbore, kosovski Srbi učestvovali u izvršnoj vlasti, a sada je veoma težak posao koji je do sada urađen je osporen i može se poništiti. I sve što se sada dešava jednostavno ide ka tome da destabilizuje dostignuća Kosova od 2008. godine, a nažalost činjenica da je (Specijalni) sud doneo svoju prvu presudu i činjenica da je strana kosovskih Albanaca sarađivala sa sudom i da ga i dalje podržava, uprkos njegovim nedostacima, ne može, apsolutno ne može da nadoknadi mnoga otvorena politička pitanja koja Srbija uvek stavlja na sto jer Srbija nikada nije odustala od teritorije Kosova, a Srbija će barem pokušati da iskoristi i zloupotrebi svaku političku situaciju da zahteva da bar sever Kosova i Zajednica srpskih zajednica zaista treba da se ujedine sa srpskim imanjima“, kaže Tromp.

Ekspert za balkanska pitanja, tvrdi da Kosovo treba da postoji u sadašnjim državnim granicama koje poseduje.

„Nalazimo se na ovoj veoma važnoj raskrsnici i teško je videti da se posle 2008. godine, period neke nade za stabilizaciju, sada se vraćamo da se borimo oko osnovnim stvarima. Može li Kosovo postojati u sadašnjim državnim granicama? Odgovor je očigledno da može i treba da postoji, ali destabilizacija i stvaranje trajne nestabilnosti će otežati oporavak Kosova i put Kosova u EU nego što bi to inače trebalo da bude“, dodaje ona.

Istraživač Haškog tribunala za bivšu Jugoslaviju kaže da su kosovski političari koji su podržali stvaranje Specijalnog suda učinili da Srbija nema argumente protiv Kosova.

Ali, prema njenim rečima, Srbija je napustila put odgovornosti.

„Jedan od argumenata za formiranje Specijalizovanih veća Kosova, pre 2015. godine, bio je da stvaranje takve pravne strukture koja bi se bavila i zločinima koje je počinila Oslobodilačka vojska Kosova, zapravo treba da bude važan element u ovom načinu smirivanje Srbije u određenoj fazi priznavanjem statusa Kosova kao nezavisne države, a mislim da su mnogi vaši političari koji su lobirali u Skupštini Kosova za konstituisanje ovog suda, Specijalizovanih veća Kosova u Kraljevini Holandiji, imali ovo politički cilj na umu. „Učinićemo sve što međunarodna zajednica traži od nas jer želimo da pokažemo da pripadamo civilizovanom svetu razvijenih demokratija i odgovornosti, a pravda je deo toga. I to su uradili jer su želeli da Srbija u jednom trenutku prestane da se svađa, da prestane da govori „ali Kosovo ne radi ovo, Kosovo nije radilo ono“. Međutim, sud je osnovan, podignute su prve optužnice, ali Srbija je već potpuno napustila ovaj put odgovornosti. Srbiji je sada dovoljno što je nekoliko istaknutih lidera OVK uhapšeno u Hagu čekajući suđenje“, kaže ona.

Specijalni sud je u petak objavio prvu presudu po optužbama za ratne zločine i bivši komandant OVK Salih Mustafa osuđen je na 26 godina zatvora.

„Postoji mnogo problema u ovom sažetku presude i opet moramo da vidimo šta će biti dalje, ali pre svega mislim šta ova presuda pokazuje, presuda Salihu Mustafi, ili šta rezime ove presude pokazuje svet je da opet kažu: 'gle, svih šest žrtava na suđenju Salihu Mustafi su kosovski Albanci, oni za koje se predviđalo da su izdajnici ili saradnici, a za sada nema srpskih žrtava', pa oni između redova skoro da kažu da je to u redu, to je zapravo sud protiv osumnjičenih počinilaca kosovskih Albanaca za stradanje žrtava kosovskih Albanaca, takozvanih izvršilaca zločina“, kaže ona.

Ona navodi neke od problema koji su, prema njenim rečima, doveli do ovog slučaja.

„A jedna od najvećih zabrinutosti koju imam kada čitam optužnicu protiv Saliha Mustafe, ili optužnicu jednog od drugih optuženih, od kojih 5 još čeka suđenje, jeste da ako pročitate jednu od optužnica i jednu skraćenu presudu nemate pojma o kakvom se sukobu radi, tu nema kontekstualizacije. Zašto je bio potreban improvizovani zatočenički centar na ovom području, na području Zlaša, jer su odjednom poslate su srpske snage i tako da su oni morali su da napuste zatočenički centar i ostavili su iza sebe jednog od povređenih zatočenika, ali neće da shvate pod kojim okolnostima se to dešavalo, a mislim da će se ponoviti na način koji je sada predstavljen tokom suđenja i na suđenju, jednostavno će nam biti uskraćena težina mnogo većeg rata i mnogo većih zločina koji se dešavaju u isto vreme, a to je bio kontekst srpskih snaga, snaga vojne policije koje su od 24. marta bile zauzete da izvedu veliku sveobuhvatnu vojnu kampanju da proteraju što veći broj kosovskih Albanaca sa Kosova, da Kosovo drže pod kontrolom, ne, nismo mogli da pročitamo nijednu reč kontekstualizacije rata u optužnici ili u dokazima ili u presudi po skraćenom postupku. Mislim da je to veliki nedostatak i zakon tako ne treba da funkcioniše“, kaže Tromp.

Veće je i na raspravi o objavljivanju presude reklo da sud nije protiv OVK.

Glavni sudija Mappie Veldt Foglia je rekla da je sud stvorem od sttane Kosovskog naroda, kroz instituciju Skupštine.

„Ako pročitate skraćenu presudu, predsedavajući sudija je morao da koristi dva ili tri paragrafa da dokaže i kaže svetu šta je legalnost legitimiteta suda, tako da u suštini ono što oni govore je 'Mi smo sud koji vi narode Kosova ste hteli i napravili ovaj sud za vaš parlament i zato što ste to želeli mi ovo radimo za vas, mi smo vaš sud', a onda kažu 'mi nismo ovde da sudimo Oslobodilačkoj vojsci Kosova, OVK , nismo tu da sudimo narodu Kosova, jer ćemo se fokusirati samo na pojedince' i onda za svako suđenje kažu 'imali smo velikih problema jer su svedoci bili problematični, jer su stalno dobijali pretnje', pa od početka sudije i sud nalaze sve razloge da pokriju/opravdaju i da objasne da 'zapravo, u redu je što smo tu, možda ćemo vas razočarati, ali imamo dobru osnovu'. Sud se ne sme pravdati, sud mora delovati kao pravni autoritet i baviti se samo stvarima koje su pred njim, a glavni predmet pred svakim sudom i sudija je okrivljeni, najvažnija osoba u celom ovom procesu mora biti g. Mustafa, jer je u pitanju njegov život, njegova prava i pravda njegove presude čime bi sudije trebale da se bave najviše, a ne svojom javnom slikom koju će pokazati znajući da je u stvari broj godina zatvora za g. Na kraju, Mustafa bi se mogao suočiti sa dosta kritika na Kosovu. Dakle, ovaj sud i ove sudije su veoma zauzete sobom, imidžom suda i to im skreće pažnju sa optuženog“, kaže Tromp.

Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress