Nedostatak kvoruma u Skupštini, znak približavanja novim izborima
„U nedostatku kvoruma, ova tačka će se ponoviti u sledećoj sesiji.“ Ovo je najčešća rečenica koju koristi predsednica parlamenta, Vjosa Osmani.
To je zato što nedostatak kvoruma u procesu glasanja prati sedmo zakonodavno telo Skupštine Kosova.
Krhkost vladajuće koalicije, koja nije u stanju da obezbedi ni minimum glasova većine za donošenje zakona, se smatra glavnim razlogom zbog koga se „ekonomski oporavak“ odlaže.
Ali ovo negira vladajuća stranka LDK. Oni pozivaju opoziciju da se ne uzdržava od glasanja i da pitanja od nacionalnog interesa prelaze stranačke interese.
U međuvremenu, opozicija kaže suprotno. Pokret Vetevendosje pokušava da iskoristi nedostatak broja LDK-a, i zahteva nove izbore, jer kaže da ovako neće imati koristi za građane.
Da opozicija nema obavezu da obezbeđuje glasove za tu poziciju, rekao je predsednica parlamenta, Vjosa Osmani.
Ona je izjavila da je obaveza vladajućih partija da obezbede svojih 61 poslanika.
Osmani: Obaveza parlamentarne većine je da osigura svojih 61 poslanika
„To je obaveza parlamentarne većine, kao što je to bilo u svakom zakonodavnom telu, trebaju imati dovoljno glasova za donošenje zakona. Potrebna je većina ... primarna obaveza je da parlamentarna većina obezbedi da njen 61 poslanika budu prisutni na sednici i učestvuje u glasanju ... ne možete tražiti podršku opozicije ako ste do trenutka glasanja sve uradili sami, bez prethodnog konsultovanja opozicije. Proces konsultovanja i objedinjavanja stava treba započeti od prvog koraka kada ovi zakoni, inicijative ili politički stavovi počnu da se izrađuju. A onda sa jedinstvenim stavom da odobre zakone", rekla je ona.
Dok, zamenik LVV, Artan Abraši kaže za KosovaPress da su inicijative vlade njihov teret.
Abraši: Jedini izlaz iz ove situacije su izbori
„Nestabilna vlada može samo naštetiti državi. Postoji mnogo procesa koje legitimna vlada treba da započne, nastavi i završi, i nema problema sa kvorumom ili glasanjem. Stoga, nažalost, imamo situaciju koju imamo, jedini izlaz iz ove situacije su izbori ... kao opozicija nemamo obavezu da podržavamo vladu koju smatramo nelegitimnom. Sve njene inicijative koje dolaze u skupštini treba da budu teret vladajuće koalicije, znam da su oni stalno ponosni na činjenicu da imaju većinu u parlamentu u Skupštini, ali to se ne vidi“, rekao je on.
Poslanik vladajuće stranke Škemb Manaj kaže da bojkot opozicije u procesu glasanja nije dobra forma jer blokira rad Skupštine.
Manaj: Nije dobro bojkotovati glasanje
„Nije dobro da opozicione stranke bojkotuju izbore jer smo zajedno u Skupštini Kosova. Za sve pravne inicijative, bilo da se radi o nacrtima zakona ili rezolucijama, svaka parlamentarna grupa mora imati svoj stav i glasati na način na koji ocenjuje. Protiv ili uzdržani. Neglasanje u skupštini nije dobra forma, mislim da blokira rad skupštine bez ikakvog potrebnog razloga ... Mislim da kada postoji nacionalni interes Skupština Kosova treba da igra svoju ulogu, bez obzira na stav ili protivljenje “, kaže on.
Isti problem kao i Hotijeva vlada imao je bivši premijer Haradinaj koji je u prethodnom parlamentu imao jednostavnu parlamentarnu većinu. Često nije uspeo da odobri pravne inicijative. /KosovaPress/