Nečlanstvo Kosova u Interpolu, hendikep u borbi protiv terorizma
Sporazumom u Vašingtonu, Kosovo se obavezala da će Hezbolah proglasiti terorističkom organizacijom i da će se u potpunosti pridržavati mera za ograničavanje njihovih opeativnih i finansijskih aktivnosti. Ali stručnjaci za bezbednost tvrde da je Kosovo hendikepirano u borbi protiv terorizma, jer kao zemlja nije uspelo da bude član međunarodnih organizacija, poput Interpola.
Bivši komandant Kosovskih Snaga Bezbednosti, istovremeno stručnjak za bezbednost, Kadri Kastrati kaže za KosovaPress da svi putevi prolaze kroz Kosova, od istoka ka zapadu, za šta je, prema njegovim rečima, opasnost od širenja terorizma izuzetno visok.
Kastrati: Hendikep za Kosovo je nečlanstvo u Interpolu
"Jedan od najvećih hendikepa Kosova je što Kosovo nije član Interpola, Europola i drugih mehanizama koji su danas veoma važni u borbi protiv terorizma, radi razmene informacija i informisanja jedni drugima da za ove pokrete koji su izuzetno opasni za Kosovo, region, i svet“, reako je Kastrati.
Kastrati kaže da bi trebalo ojačati institucije pravde i bezbednosti kako bi se utvrdilo postoje li elementi tih organizacija u zemlji. Prema njegovim rečima, poslednjim sporazumom potpisanim u Vašingtonu, Kosovo se obavezalo da se bori i protiv drugih terorističkih organizacija.
Kastrati: MUP bi trebalo da utvrdi postoje li elementi terorizma na Kosovu
"Ministarstvo Unutrašnjih Poslova i drugi mehanizmi, kako politički, tako i operativni, trebalo bi da počnu na Kosovu da utvrde da li na Kosovu postoje elementi terorizma. Zatim, ako utvrde da postoje elementi, trebalo bi da naprave strategiju za borbu protiv njih, da obuhvatimo ili eliminišemo sve elemente koji imaju veze sa ovim organizacijama, ali ne samo to, imamo i druge organizacije, ne bi trebalo da se fokusiramo samo na Hezbolah, već bi trebalo da se fokusiramo i na druge organizacije “, dodaje Kastarti za KosovaPress.
Stručnjak za bezbednost Nuredin Ibiši kaže da je hendikep nečlanstvo Kosova Interpolu.
Ibiši: Svako odlaganje ima neizbežne posledice
„Ako nismo aktivni deo organizacije kao što je Interpol, neposredna primena informacija ili obrada podataka, pristup, na primer pristup informacija o članima terorističkih organizacija ili organizovanog kriminala, svako kašnjenje ima i svoje neizbežne posledice“, rekao je Ibiši.
Takođe i stručnjak za bezbednost, Drizan Šalja, ocenjuje da je sporazum postignut u Beloj kući doneo priznanje Izraela.
„Mislim da je proglašenje Hezbolaha teroristićkom organizacijom u sporazumu u Vašingtonu više kao rezultat priznanja koje dolazi od Izraela ... Ovo proglašenje Hezbolaha teroristićkom organizacijom u ovom sporazumu, je neka vrsta alibija za Izrael da sprovede bilateralne odnose između Kosova i Izraela “, ističe Šalja.
S tim u vezi, KosovaPress je kontaktirao savetnika ministra unutrašnjih poslova Bajrama Gecaja, ali on je rekao za KosovaPress da je borba protiv terorizma operativno pitanje kosovske policije.
Prema Uredu za Informisanje KP, trenutna situacija se znatno razlikuje od 2013 i 2014 godine.
'' Od 2013 godine do sada, kosovska policija pokrenula je krivične istrage protiv više od 350 osoba, dok je uhapšeno preko 165 osoba osumnjičenih za terorizam i druga krivična dela protiv ustavnog poretka i bezbednosti Republike Kosova. '', kaže se u odgovoru KP.
Međutim, Kosovo se u Vašingtonu složilo da primeni jednogodišnji moratorijum, a ne da traži novo članstvo u međunarodnim organizacijama, uključujući Interpol.