Nacrt budžeta za 2,4 milijarde sutra na sastanku vlade, prioritet javno zdravstvo i privatni sektor
Na sutrašnjem sastanku Vlade očekuje se usvajanje nacrta budžeta za 2021 godinu. Budžet za narednu godinu biće 2.4 milijarde evra ili 200 miliona evra manji od ovogodišnjeg budžeta.
Zamenik ministra Finansija Agim Krasnići rekao je za KosovaPress da očekuje da će sutra Vlada usvojit nacrt budžeta , a zatim proslediti za usvajanje u Skupštini.
Krasnići: Sutra očekujemo da vlada usvoji nacrt budžeta za 2021 godinu
„Mi očekujemo da se sutra nacrt budžeta usvoji u Vladi, zatim će, prema zakonu, biti prenet u Skupštinu i ima rok do kraja godine da bude odobren. Tako da smo spremni sa budžetskim procesom, uprkos činjenici da je to bio veoma izazovan proces, ove godine zbog nove situacije su smanjena budžetska ograničenja u odnosu na ranije projekcije. Pored toga, bilo je potrebno obezbediti dodatni fond podrške za sledeću godinu vezan za paket oporavka i deo sredstava za zdravlje “, kaže Krasnići.
Zamenik ministra je takođe naglasio da su ovim budžetom postavljena tri prioriteta. Prema njegovim rečima, glavni prioritet ostaje zdravstveni sektor u suočavanju sa pandemijom i privatni sektor.
Krasnići je rekao da su dobili saglasnost MMF-a za ovaj nacrt zakona.
Krasnići: Budžet 2,4 milijarde
„Dva ili tri glavna cilja su da se uprkos ovoj situaciji kod dela politike prihoda ništa nije promenilo, u smislu da uprkos padu prihoda nema povećanja poreza. Prioritet ostaje zdravstveni sektor, koji se bavi pandemijom. Sledeće godine, pored javne zdravstvene zaštite, Kosovska vlada brine i o privatnom sektoru i zdravlju građana. Dakle, ovo su prioriteti, ne zaboravljajući da će svi projekti koji su ugovoreni biti nastavljeni i sledeće godine, tako da ovaj deo javnih investicija održi kontinuitet. Pored toga, postigli smo dogovor o ovom budžetu sa MMF-om ... Dakle, ovaj budžet iznosi 2 milijarde i 400 miliona evra. U okviru ovog budžeta biće osigurano da javni sektor funkcioniše, plate, roba, subvencije, sve zakonske obaveze. Da se obezbedi fond od 616 miliona za kapitalne investicije“, naglasio je on.
Dok, profesor Ekonomskog Fakulteta, Nagip Skenderi kaže za KosovaPress, da budžet treba da bude u funkciji blagostanja i javnog zdravlja.
Profesor Skenderi je zahtevao da se ujedini politički spektar radi usvajanja najvažnijih zakona u zemlji.
Skenderi: Budžet treba da bude u funkciji blagostanja i ekonomskog razvoja
„Vlada bi preko svojih institucija trebalo da preusmeri budžet u funkciju socijalne zaštite, što podrazumeva zdravstveni aspekt, ali ne zaobilazeći privatni sektor. Podrška privatnom sektoru putem subvencija u raznim oblicima trebalo bi da bude jedan od ključnih prioriteta za sledeću budžetsku godinu, jer će u suprotnom doći do ekonomskog kolapsa u celini ... Da se ispune rokovi za budžet, naravno da neće biti institucionalnih blokada u tom pogledu i sve reorijentacije ako ih vlada napravi u određenom sektoru da imaju podršku većine, odnosno jednoglasnost političkog spektra kako bi institucije funkcionisale u skladu sa zakonskim procedurama “, kaže Skenderi.
Arian Zeka, izvršni direktor Američke Privredne Komore na Kosovu, takođe traži politički konsenzus o državnom budžetu i drugim nacrtima zakona koji su od interesa za zemlju i privatni sektor.
Zeka: Neizglasavanje budžeta dovelo bi blokadu za zemlju
„Neizglasavanje budžeta biće blokada ne samo u sprovođenju infrastrukturnih projekata za 2021 godinu, već i pružanju javnih usluga, za plate u javnoj upravi .... Konsenzus o temama vezanim za Ekonomski razvoj, je potreban konsenzus koji prevazilazi stranke koje su sastavni deo vladajuće koalicije“, kaže Zeka.
U međuvremenu, zakonski rokovi za usvajanje nacrta budžeta u vladi su do 31 oktobra.