Na Kosovu se koriste boce za gas stare oko 40 godina, neoverene - takođe nedostaju laboratorije
Eksplozija boce sa gasom u Uroševcu, u kojoj su povređene desetine građana, izazvala je zabrinutost zbog njihove široke upotrebe u zemlji.
Čini se da je ceo problem nedostatak laboratorija za gas i kompanija koje vrše sertifikaciju boca za gas, a koje su na Kosovu stare skoro pola veka.
Šef inspektorata u Ministarstvu ekonomije i zaštite životne sredine i stručnjaci vanrednih okolnosti kažu za KosovaPress kako treba regulisati pitanje nadzora upotrebe boca sa gasom.
A predsednik Udruženja naftnih derivata Fadil Berjani kaže za KosovaPress da bi neke kompanije trebale biti ovlašćene da baždare cilindre kako bi bezbednost bila na višem nivou.
Berjani: Nedostatak laboratorija za gas i sertifikacija boca potencijalna su opasnost za građane
„Reč bomba ukazuje da je reč o bombi. U milosti Božijoj su građani od plinskih boca jer nemamo gasne laboratorije, kod nas boce nisu kalibrisane, boce nisu overene, što znači da je ta opasnost uvek kod građana. Apelujem na naše institucije da što pre odobre kompanijama koje baždare, overe, nijedan kanister ne može biti neoveren, što znači da na svom telu ima oznaku koja je sertifikovana i dozvoljeno je punjenje gasom ili prodati taj gas. To kod nas ne postoji. Stoga apelujemo da što je pre moguće te stvari budu u skladu sa standardima Evropske Unije “, rekao je Berjani.
Prema njegovim rečima, nedostatak licenci za kompanije koje izdaju sertifikate za plinske boce učinilo je da nikoga da preuzme odgovornost u slučaju njihovih eksplozija.
Berjani: Sertifikacija boca snosi odgovornost kod kompanije
„Naftnjaci imaju dozvolu za prodaju gasa, sasvim normalno, po standardima EU, moraju imati dozvolu na najprofesionalniji način. A kada građanin dođe, kanister se napuni, ali kanister nije sertifikovan, nije kalibriran i eto problema. Jer ako je kanister sertifikovan i baždaren, kompanija koja ga je sertifikovala snosi odgovornost, ovako niko nije odgovoran“, rekao je on.
Šef Inspektorata u Ministarstvu Ekonomije i Zaštite Životne Sredine, Hisni Komoni, obavestio je KosovaPress da će sledeće nedelje izdati izveštaj o inspekciji.
Komoni: Sledeće nedelje ćemo izaći sa izveštajem o inspekciji, to neće biti tajno
„U slučaju Uroševca ne mogu da pružim podatke jer istražitelj radi. Od ponedeljka ćemo izraditi izveštaj o istrazi i pokazati zašto je došlo do toga, kako je došlo do eksplozije ... Naša je dužnost. Ali, istražitelj radi svoj posao, ne želim da se mešam u rad istražitelja. Što se tiče tehničkih razloga, sledeće nedelje ćemo izraditi izveštaj o inspekciji, koji neće biti tajni za sve one koji to žele da vide“, rekao je on.
Komoni je najavio da će zajedno sa relevantnim ministarstvima, Ministarstvom Ekonomije i Zaštite Životne Sredine i Ministarstvom Trgovine pokrenuti informativnu kampanju za podizanje svesti javnosti o ovom pitanju. Priznaje da na Kosovu postoje boce koje su u upotrebi i stare oko 40 godina.
Komoni: Imamo boce starije od 30 godina
„Imamo boce stare 30-40 godina, koje ne bi trebalo da se koriste. Postoje propisi, postoji zakon, sve je regulisano", dodao je on.
Ako se ne preduzmu konkretne mere za nadgledanje upotrebe gasa, slične eksplozije upozorava u budućnosti izvršni direktor Istraživačkog Centra za Bezbednosnu Politiku (SPRC) Tahir Ahmeti.
Prema njegovim rečima, potrebna je detaljna istraga slučajeva kako bi se znao tačan uzrok. Kako ističe da postoje tri parametra koja mogu dovesti do eksplozije boce.
Ahmeti: Tri su parametra koja mogu dovesti do eksplozije boce
„Tri su parametra koja mogu dovesti do eksplozije cilindara: kvalitet samih boca, njihova ugradnja u zgrade ili mesta na kojima se koriste i na kraju, njihova upotreba. Takođe treba znati odakle potiču ove boce, da li su ulazili legalnim kanalima ili su se prošvercovali raznim putevima. Takođe, treba proveriti da li su završili A testove, koje su trebali da imaju, i periodične provere koje treba da se izvrše na ovim bocama“, rekao je on.
Ahmeti apeluje na sve operatere koji ne ispunjavaju gore navedene uslove da im se zabrani korišćenje boca sa gasom, sve dok se ne ispune potrebni standardi.
Ahmeti: Zabraniti upotrebu plinskih boca onima koji ne ispunjavaju kriterijume, u suprotnom možemo imati tragediju
„Mestima ili lokalitetima koji ne ispunjavaju ove kriterijume treba zabraniti upotrebu (boce za gas) dok ne ispune ove uslove, jer je zaista žalosno što se to dogodilo, i u budućnosti ćemo možda imati
još veće tragedije sa gubitkom ljudskih života“, rekao je on.
Dok Ministarstvo Ekonomije i Zaštite Životne Sredine, u odgovoru za KosovoPress, kaže da kvalitet gasa kontroliše Ministarstvo Trgovine i Industrije, dok kontrolu boca vrše ovlašćena tela za ispitivanje i punjenje boca za TNG ili tehničkih gasova.
„Uvoznik ili ovlašćeni predstavnik odgovoran je za stavljanje na tržište opreme pod pritiskom koja mora da ispunjava osnovne bezbednosne zahteve. Uvoznik ili ovlašćeni zastupnik dužan je da predstavi sertifikat o usaglašenosti i prateću dokumentaciju opreme pod pritiskom. Obaveštavamo vas da je tokom jedne godine izvršeno ukupno 130 pregleda opreme pod pritiskom. Inspekcije se vrše redovno, na zahtev i u slučaju nesreće. Ministarstvo Ekonomije i Zaštite Životne Sredine ima 1 inspektora za opremu pod pritiskom, koji vrši administrativni nadzor nad sprovođenjem zakona o opremi pod pritiskom i podzakonskih akata koji proizilaze iz ovog zakona “, kaže se u odgovoru MEA.
U Zakonu o opremi pod pritiskom 06 / L-031, član 10 predviđa da je „Korisnik opreme pod pritiskom i instalacije u potpunosti odgovoran za bezbedan rad tokom upotrebe opreme i instalacije pod pritiskom, kao i za vršenje njihove kontrole i pregleda ".
Više od 40 ljudi je povređeno kada je u utorak bomba eksplodirala u baru u Uroševcu. Iako je tokom prošle godine u zemlji bilo takvih eksplozija, a desetine je bilo ranjeno.