Mustafa govori zašto su uklonjene crvene linije prema PDK
Iako nije bilo govora o sveobuhvatnoj vladi, Demokratski Savez Kosova već je uklonio sve crvene linije za Demokratsku Stranku Kosova (PDK).
Lider Demokratskog Saveza Kosova Isa Mustafa kaže da su crvene linije prema PDK uklonjene zbog poteškoća u pronalaženju rešenja, dok je tokom intervjua datog KosovaPressu govorio i o pitanju mesta predsednika.
Mustafa je takođe govorio o optužnicama koje je podneo Specijalni Sud i prvih hapšenja. Objasnio je zašto se predomislio u vezi sa mini-Šengenom, ističući da je bio oprezan.
Mustafa: Što se tiče nekih elemenata u mini-šengenu, i dalje sam oprezan
„Što se tiče nekih elemenata mini-šengena, i dalje sam oprezan u primeni mini-šengena. Ne bi trebalo da ulazimo u institucionalizaciju mini-šengena kao organizacionog oblika ovih zemalja zapadnog Balkana, tu još nisu Crna Gora i Bosna, već ostale države, Albanija, Severna Makedonija, Srbija, i Kosovo. Ranije nisam prihvatio da imamo odvojeno tržište, negoi da smo deo jedinstvenog tržišta EU. U smislu olakšavanja načina poslovanja, prometa robe, ljudi, mislim da nam to odgovara i da nam čini dobro. Recimo kao koncept zajedničke ekonomske zone o kojem smo razgovarali u Berlinskom procesu i koji su sada imenovali mini šengen “, rekao je Mustafa.
Mustafa kaže da je sporazum potpisan u Vašingtonu 4. septembra između Kosova i Srbije, gde je bila tačka mini Šengena, prihvaćen zbog poverenja u Sjedinjene Američke Države.
Mustafa: Prihvatili smo to jer su posredovale Sjedinjene Američke Države
„Takođe, ne možemo se složiti sa carinskom unijom, jer ona takođe zapada u drugu situaciju saradnje sa drugim zemljama, jer takođe moramo preneti neke odgovornosti kosovskih institucija na druge zemlje, i ovo niko ne može i ne treba učiniti. Ostalo je prihvatio i rekao i premijer, i mislim da je to tako, mi smo to prihvatili u Vašingtonu, jer su Sjedinjene Američke Države posredovale i imali smo poverenja u njih, i mogu slobodno da kažem da nisam prihvatio kad smo razgovarali o ovom pitanju u Berlinskom procesu, jer ono nije bilo priložena u ovom obliku“ rekao je on.
Mustafa je takođe komentarisao stavove Vjose Osmanija prema LDK, istovremeno ukazujući na to da li za nju i dalje postoji mesto u stranci koju vodi Mustafa.
Govoreći o optužnicama protiv šefa države, Hašima Tačija i predsedavajućeg PDK-a Kadrija Veselija, Mustafa kaže da bi to moglo da ih dovede pred ozbiljnu situaciju u kojoj naglašava da ne treba razmišljati o partijskim interesima već za interese zemlje.
Mustafa je dodao da veruje u čisti rat Oslobodilačke Vojske Kosova.
Mustafa: Uklonili smo crvene linije
„Budući da nismo razgovarali, ne mogu da kažem da li je to prihvaćeno ili ne, ali ono što sam javno rekao je da crvene linije koje smo postavili, te crvene linije sada moraju biti uklonjene u trenutnoj situaciji, ali takođe i kada dođemo na sledeće izbore jer je vrlo teško naći rešenja. Izoliranje i zabrana saradnje sa nekim političkim subjektima, posebno sada situacija koja je stvorena pre izvesnog vremena najavom optužnica protiv predsednika zemlje i Predsedavajući PDK, dovodi nas u tešku situaciju u kojoj moramo više da razmišljamo o interesima zemlje nego da se vezujemo samo za partijske interese. Ne želim da komentarišem optužnice jer se to tiče pravde. Jedino što mogu da kažem je da moramo imati veru u pravdu i apelovati na pravosudne institucije da obave svoj rad profesionalno i bez uticaja. Imam veliku veru u čisti rat Oslobodilačke Vojske Kosova i ni u jednom slučaju ne vidim da sud svojim delovanjem može omrljati ovaj rat“, rekao je Mustafa.
Iako je Vetevendosje zatražio podršku PDK-a za predlog protiv vlade Hotija, Mustafa je rekao da ne vidi nikakvu podršku inicijativi za rušenje vlade.
Mustafa: Ne mogu da govorim u ime PDK, ali rekli su da neće dati potpise
„Ne mogu da govorim u ime PDK, video sam izjave PDK-a gde su rekli da ne daju potpise za predlog, jer nisu dale potpise i kada smo podneli zahtev za svrgavanje vlade Kurtija. [...] Postavlja se pitanje da li postoji potreba da se izađe na izbore i izgubi koncentracija u borbi protiv pandemije, i takođe da se prekine dijalog koji je započeo i koji ima šansu da se završi, i za sada ne vidim nikakvu podršku za predlog Pokreta Vetevendosje“, rekao je Mustafa.
Mustafa je porekao bilo kakva kolebanja u koaliciji LDK-AAK i NSIMA.
„Mi se konsultujemo sa gospodinom Haradinajem i Limajem, ali i sa Pacoli-em, jer iako nije direktno uključen u vladu, podržao je ovu vladu i zaslužuje da se konsultuje, takođe imamo konsultacije i sa nevećinskim strankama u Skupštini Kosova. Uveren sam da su neslaganja i podele mnogo manje nego što se ponekad predstavljaju i vide u javnosti “, izjavio je Mustafa za KosovaPress.
Pre nekog vremena, šef Alijanse za Budućnost Kosova, Ramuš Haradinaj javno je izjavio da će biti kandidat za predsednika kada dođe vreme za izbor. Ali, Mustafa je rekao da se nisu složili oko stavova i da o tome ostaje razgovarati kasnije.
Mustafa: Nismo se dogovorili oko predsednika, razgovaraćemo kad za to dođe vreme
„Kada smo formirali koaliciju, nismo se složili ili uopšte nismo razgovarali o mestu predsednika. Svesni da sa glasovima koje smo izračunali da ćemo imati kao vladajuća koalicija, ne možemo izglasati predsednika [...] Naš cilj kao LDK nije da imamo i mesto premijera i mesto predsednika, ali mislimo da o ovom pitanju bi trebalo šire razgovarati sa koalicionim strankama, PDK i Vetevendosje, jer bez jedne od ove dve političke stranke predsednik ne može biti izabran. Ne znam ko od njih ima više zahteva za predsednika, ko ima kandidate, ali takođe znam da se ovaj problem ne može rešiti samo kandidaturama već će se rešiti za stolom za kojim će politički subjekti razgovaraće i rešiće ovo pitanje međusobno. Nemamo razloga da kažemo da premijer podnese ostavku jer neko ima ambicije da postane predsednik", rekao je Mustafa.
Tokom intervjua, Mustafa je takođe govorio o stavovima predsednika parlamenta Vjose Osmanija, koji je na poslednjim izborima bila kandidat za premijera iz redova LDK.
Iako je Mustafa rekao da Osmanijeva budućnost u LDK zavisi od nje, naglasio je da nije očekivao da neće glasati za Hotijevu vladu.
Mustafa: Nismo očekivali da Vjosa Osmani neće glasati za Hotijevu vladu
„Ako želi da nastavi u LDK, ima otvorenu priliku da nastavi [...] Nismo očekivali da gospođa Osmani neće glasati za vladu. Lično sam insistirao da ona zauzme mesto predsednika parlamenta i naravno da je Pokret Vetevendosje odustao od te funkcije, i uzeli smo je mi. Mislim da smo sve uradili i to na vrlo principijelan način i maksimalno smo je podržali. Ako je gospođa Osmani mislila da Vetevendosje ima više prava od LDK, to je njeno mišljenje. Ali mi imamo razlike sa Vetevendosjem i te razlike su nas dovele do toga da prekinemo koaliciju. Oni su sami doveli do toga da vlada padne i u ovoj situaciji se nismo složili sa javnim protivljenjem gospođe Osmani ni za raspuštanje koalicije, ni sa predlogom u Skupštini, ni glasanjem vlade Hotija koja je vlada LDK, stranke kojoj je prpadaja Osmani“, rekao je Mustafa. /KosovaPress/