MMF: Političke podele sprečiće ekonomski oporavak na Kosovu
Građani Kosova i njegova ekonomija teško su pogođene pandemijom COVID-19, dok su fiskalne i finansijske politike ublažile uticaj šoka na domaćinstva i preduzeća, iako je nedostatak političkog konsenzusa do sada sprečavao snažniji politički odgovor.
To se navodi u izveštaju Međunarodnog Monetarnog Fonda (MMF), dok postoje i procene za imovinu od 10 odsto poverenja.
MMF takođe procenjuje da će političke podele u Skupštini zakomplikovati sprovođenje mera ublažavanja i oporavka.
„Političke podele mogu da komplikuju sprovođenje mera ublažavanja i oporavka. Pozitivna strana je što će napredak u vakcinama i tretmanima omogućiti brži povratak na normalni nivo mobilnosti.“
Izveštaj dalje navodi da bi fokus kratkoročnih politika trebalo da bude na tome da zdravstveni sistem može efikasno da zadovolji izuzetno visoku potražnju za zdravstvenim uslugama, uz nastavak podrške prihodima.
MMF predviđa ekonomski pad od 7,5 odsto ove godine.
Na ekonomskom planu, predviđa se pad realnog BDP-a za 7,5 procenata u 2020. i povratak za 6 procenata u 2021. godini.1 Pad rasta u zemljama u kojima imamo veliko prisustvo kosovske dijaspore (-6 procenata u 2020. godini), "i međunarodna ograničenja putovanja koštaće Kosovo 6 procentnih poena BDP-a u prihodima dijaspore za 2020. godinu. To će pogoršati rastući negativni efekat prinudnog i dobrovoljnog opadanja u domaćem kretanju i povećanu neizvesnost." , kaže se u izveštaju.
Što se tiče penzijskih štednih fondova, koji Nacrtom Zakona o Ekonomskom Oporavku predviđaju povlačenje 10 odsto, MMF procenjuje da on smanjuje buduće penzije i ograničava veličinu unutrašnjeg tržišta kapitala koje je bilo suštinski izvor budžetskog finansiranja.