Mladi iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana zahtevaju dostojanstven tretman
Pročitajte: 6 мин.
1 year ago
Линк је копиран

Pronalaženje posla i ravnopravan tretman u društvu je najveći izazov sa kojim se mladi ljudi iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana suočavaju u društvu.

Ovo je rečeno na današnjoj obuci, gde je više od 15 učenika, zajedno sa svojim nastavnicima iz profesionalne srednje škole „Mithat Frasheri“ u Istoku, prošlo obuku o medijskom obrazovanju.

Gentrit Šaćiri, učenik 12. razreda, kaže da nije primljen da radi kao konobar, jer je pripadnik romske zajednice. Kaže da mu je zbog predrasuda odbijen posao. Ističe da su kao zajednica često maltretirani, zbog čega poziva da se diskriminacija zaustavi.

„Kao zajednica zavisi od čoveka, kakav je čovek, u kakvom je stanju, koliko dobro zna da govori ili da bude u društvu... Čuo sam da su ga maltretirali, samo zato što je bio različite boje, dosta su ga odlikovali... Dovoljno je da nas ne ometaju.. Da vam ispričam jedan konkretan slučaj o sebi. Nisam mogao da idem na posao, ne zato što su gazde bili rasisti, već zbog mušterija, koji bi rekli da je ovo konobar zajednice. Iz tog razloga nisam mogao da uđem u lokal... Bilo je teško, ali sada sam malo otvoreniji i gledam druge stvari... Danas smo se odlično proveli na obuci i dobili dobre informacije za medije. Radili smo u međusobnoj saradnji“, rekao je Šaćiri.

Između ostalog, Šaćiri smatra da je sa današnje obuke dobio potrebne informacije u vezi sa medijima.

Slično iskustvo deli i 16-godišnji Džafer Hajrizaj, koji kaže da je nekom članu njegove porodice uskraćeno da postane deo Kosovske policije ili Kosovskih bezbednosnih snaga, prema njegovim rečima, samo zato što je deo nevećinske zajednice.

Hajrizaj kaže da sledeće godine očekuje da će se prijaviti u školu za automehaničara, za koju se nada da će naći posao. Šesnaestogodišnji Egipćanin, iako ne prati nastavu, kaže da pomaže ocu da radi.

„Ako (otac) negde dobije privatni posao, ja radim sa njim. Svi poslovi, čišćenje dvorišta i tako dalje. Čekam sledeću godinu da upišem drugi smer, želim da budem automehaničar...Da li ste se ikada osećali maltretiranim? Bilo je slučajeva, i da i ne. Na primer, maltretiranje koje su radili, ja to ne primam k srcu... Obuka je bila jako dobra. Naučili smo stvari koje nismo znali. Na primer, znam da je bilo lažnih vesti, ali sam im više verovao. Danas sam shvatio da ima mnogo neistina, da realnosti nema i naučili smo da ne grešimo... Kakve zahteve imate prema drugima po pitanju prava vaše zajednice? Da nam daju prava u onim smerovima u kojima želimo da ostvarimo san o poslu gde ne možemo da uđemo i da nam daju svima šansu. Dešavalo se mom stricu da ga nisu primili iako je završio školu, nisu ga primili ni u policiju ni u FSK”, kaže Hajrizaj.

Povodom danas održane obuke na kojoj se govorilo o lošem informisanju, dezinformacijama i dinamici medija, Hajziraj ističe da će od sada imati kritičko mišljenje o pisanjima u medijima.

O diskriminaciji zajednica u različitim aspektima kaže učenik 10. razreda Ljiridon Ajetaj, koji je izabrao da postane metalski radnik. On pominje slučaj kada je njegov prijatelj iz egipatske zajednice sa odličnim uspehom ostao po strani u školi, uz shvatanje da je deo nevećinske zajednice.

Ajetaj se nada da će mu se u budućnosti pružiti prilika da radi kao metalac ili moler, a ne da bude diskriminisan samo zato što pripada pripadnicima nevećinskih zajednica.

„U budućnosti mislim da radim u ovom smeru koji sam izabrao kao metalni radnik ili moler... Mislite da ćete imati poteškoća da nađete posao?“ Verujem da jeste, jer danas ima mnogo rasista... U budućnosti želim da se bavim profesijom koju sada imam i nadam se da neću imati problema da nađem posao, da nećemo biti diskriminisani jer smo Egipatska zajednica... Danas smo se lepo proveli, saznali smo za lažne vesti. Naučili smo da ne treba previše verovati medijima... Mnogo je bolje da imamo ovakve obuke iznova i iznova... Prijatelj je u ekonomskoj školi u Peći. Tamo nisu znali da on pripada egipatskoj zajednici. On je zapravo bio jako dobar učenik i ispitivali su ga i bavili se njime, ali kada su shvatili da je deo egipatske zajednice, nisu se mnogo bavili njime, ostavili su ga po strani“, kaže Ajetaj.

Ajetaj, između ostalog, ističe i činjenicu da treba što češće biti obuka o ovakvim temama.

Obuke poput današnje su neophodne da bi ih pohađali mladi iz nevećinskih zajednica, kaže učenica 12. razreda Bljerta Kekolaj. Ona naglašava da deo u kome se govori o lažnim vestima ostavio je veći utisak.

„Sa ovom obukom sam bila veoma impresionirana što smo pričali o medijima koji možda imaju netačne informacije... Da li želite da imate ovakav vid obuka češće? Želim da znam šta je istina, a šta nije. Želim da znam sve stvari“, kaže Kekolaj.

Takođe, Abedin Bujupaj, profesor elektrotehnike i ujedno službenik karijernog centra u NSOŠ „Mithat Frasheri“ u Istoku, kaže da je medijsko obrazovanje više nego neophodno, dodajući da je ova vrsta obuke veoma potrebna učenicima.

Osim toga, Bujupaj kaže da je potrebna podrška i uključivanje nevećinskih zajednica, kako u školama tako i u zapošljavanju.

„Medijsko obrazovanje je veoma neophodno, posebno u današnje vreme kada su vesti netačne. Veoma sam srećan što sam deo ove obuke zajedno sa učenicima... Deo rada u grupama koje međusobno razmenjuju različite informacije je dobar za naše učenike... Učenicima je zaista potrebna ovakva obuka, oni su takođe podržani u okviru škole, održavamo različite sesije... Dobro je da zajednica ima inkluzivnost i u zapošljavanju i u obrazovanju, gde god, ali posebno u zapošljavanju dobro je ne praviti razlike“, naglašava Bujupaj.

Projekat „Medijsko obrazovanje protiv dezinformacija za nevećinske zajednice na Kosovu“ podržava Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Prištini.​

Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress