Mladi iz nevećinskih zajednica stiču iskustva o tome kako da ne nasedaju na lažne vesti
Video
Pročitajte: 4 мин.
7 month ago
Линк је копиран

„Hašim Tači je došao na Kosovo“, „Srpska vojska će ući na teritoriju naše zemlje“, „Majmunske boginje su se proširile na Kosovo“, „Med leči rak“, neke su od lažnih informacija koje učenici nevećinske zajednice OŠ „Gezim Hamza Piktori“, u Orahovcu, naišla na medije i društvene mreže. Prikazuju slučajeve u kojima su čitali takve vesti u raznim medijima, u koje su verovali i koje su izazvale strah.

Kako bi deca iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana iz iskustva naučila kako da ne nasednu lažnim vestima i razviju kritičko mišljenje, danas je održana obuka medijskog obrazovanja.

„Clic-bait” kao sve veći fenomen za „privlačenje” pažnje čitalaca, bila je tema ove obuke, gde su učenici iz nevećinskih zajednica dobili uputstva i iskustva kako da se suoče i razlikuju lažne sadržaje.

Učenik sedmog razreda iz zajednice Aškalija, Muhamet Krasnići, preneo je svoje iskustvo, navodeći kao primer novinsku priču u kojoj se govorilo da će srpska vojska ući na Kosovo.

Krasnići kaže da su tokom obuke naučili nove stvari, a istakao je da postoji potreba za još ovakvih obuka, jer su veoma korisne za razlikovanje istinitih i lažnih sadržaja.

Krasnići: Čitao sam lažne vesti o Hašimu Tačiju i srpskoj vojsci na Kosovu

„Pročitao sam lažnu vest u medijima da je navodno Hašim Tači došao na Kosovo, a u stvari je u zatvoru. Pročitao sam lažnu vest da će srpska vojska doći na Kosovo u rat. Danas smo na obuci naučili mnogo novih stvari o društvenim mrežama, lažnim vestima i želim da ima još ovakvih obuka“, rekao je Krasnići.

Učenik iz iste zajednice Omer Krasnići priča o lažnim vestima prema kojima je američki predsednik Donald Tramp „planirao“ da promeni ime Kosova u Dardaniju.

Krasnići: Tramp će Kosovo imenovati Dardanija, ispostavilo se da je laž

„Pročitao sam vest da će Donald Tramp Kosovo nazvati Dardanija. Pročitao sam i lažnu vest da (Lionel) Mesi želi da Ronaldinja izvuče iz zatvora”, rekao je Krasnići.

Ferdi Gaši, student iz zajednice Aškalija, takođe je naišao na lažne vesti. Kaže da je pročitao da lekari mogu da izleče migrenu za jedan dan.

Gaši: Video sam da med može da izleči rak

„Pročitao sam lažnu vest u medijima da (lekar) može da izleči migrenu za jedan dan. Ovo je laž, lekar ne može da izleči migrenu za jedan dan. Na društvenim mrežama sam video snimak koji kruži Tik-Tokom i to je bila vest da med može da izleči rak“, rekao je Gaši.

Druga učenica iz zajednice Aškalija, Violeta Hiseni, ispričava svoje iskustvo kako je navodno na Kosovu zabeleženo mnogo slučajeva "majmunskih boginja".

Hiseni: Majmunske boginje na Kosovu, lažne vesti koje su izazvale strah u meni

„Čitao sam da je (na Kosovu) došla bolest majmunskih boginja, plašili smo se da će i nas pogoditi“, rekla je Hiseni.

O važnosti borbe protiv lažnih vesti i podizanja svesti kako bi se izbeglo njihovo nasedanje, trenerka Ljinda Baljeta kaže da su ovakve lekcije i uputstva više nego neophodne i korisne za mlade, jer pomažu mladima iz nevećinskih zajednica da razviju kritičnost razmišljanja i istovremeno stiču nova znanja kako ih razlikovati.

Baljeta: Medijsko obrazovanje pomaže mladima da razviju kritičko mišljenje

„Obuka o medijskom obrazovanju poput ove danas u Orahovcu je veoma neophodna i korisna za mlade ljude adolescentnog uzrasta, jer ih oprema alatima, načinima da razviju kritičko mišljenje koje im pomaže da procene informacije kojima su okruženi u svakom trenutku svog života, kao i da znaju da budu odgovorni potrošači vesti, informacija i da znaju da se odgovorno snalaze u digitalnom svetu“, rekla je Baljeta.

Projekat „Medijsko obrazovanje protiv dezinformacija za nevećinske zajednice na Kosovu“, podržava Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Prištini.

Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress