Mladi bez znanja iz oblasti odbrane i bezbednosti, prednosti i mane uvođenja kao predmet
Invazijom Rusije na Ukrajinu, kao i nesigurnošću u celoj Evropi, posebno u našem regionu, pojačali su se glasovi da će u našim školama i fakultetima početi nastava novog predmeta, odbrane i bezbednosti. Međutim, ima od onih koji kažu da za takav predmet nema potrebe.
Srbija, koja brani rusku agresiju u Ukrajini, s vremena na vreme preti Kosovu, ulaže milione evra u vojna sredstva, a čak i prema podacima, iznos ulaganja u vojsku je toliki da sve zemlje regiona bi postali zajedno, ne ulažu previše.
U međuvremenu, premijer Aljbin Kurti je nekoliko puta ponovio da Srbija pokušava da destabilizuje Kosovo i Bosnu. Tokom ovog globalnog bezbednosnog napada, Kosovo je povećalo svoj budžet za Kosovske bezbednosne snage i uspostavilo bezbednosni fond, u koji građani daju novac vojsci. Međutim, obavezni vojni rok još nije počeo. U svim ovim okolnostima, dodali su se glasovi mladima da nauče osnove zaštite.
Viši predavač iz oblasti bezbednosti i vojne karijere, Ramadan Ćehaja je rekao da sada kada je globalna bezbednost na udaru, smatram da omladina nemaju znanja o osnovnim bezbednosnim pitanjima, odnosno pitanjima pripravnosti za vanredne situacije i slično.
On kaže da je posle rata na Kosovu u nastavnim planovima i programima srednjih škola i univerziteta jednostrano uklonjen predmet odbrana i bezbednost bez ikakvog obrazloženja.
„Mišljenja sam da ovo pitanje treba temeljno proučiti i vratiti predmet odbrane i bezbednosti u nastavne planove i programe srednjih škola i fakulteta. Kurs kao takav treba da se bavi ovom temom sveobuhvatno i ne nužno iz čisto vojnog ugla. Ovo bi trebalo da bude prioritetni zadatak MONT-a koji treba da formira radnu grupu za odbranu i bezbednost za nivo srednjih škola. Istovremeno bi trebalo formirati radnu grupu za predmetni predmet na univerzitetima. Koliko će ova moja inicijativa biti uzeta u obzir zavisi od podrške koju će dobiti naši građani i institucije, a posebno MONT. Ako se ova inicijativa podrži, onda bi usledila i druga pitanja, počev od obezbeđivanja relevantnih programa i literature, predavača itd.“, rekao je on.
Rinor Ćehaja sa instituta Edgard rekao je da za nastavu predmeta Odbrana i bezbednost neće biti potrebno angažovati diplomirane nastavnike za odbranu i bezbednost, jer prema njegovim rečima, svaki nastavnik ima stručnu kompetenciju da istražuje i uči o ovoj temi.
Govoreći o osnivanju novog predmeta, Ćehaja ističe da su na prvom mestu drugi predmeti, kao što je aktivno građanstvo, kao i seksualno vaspitanje, jer su ova dva predmeta, prema njegovim rečima, veoma važna za svest dece.
Ćehaja: Ove kurseve može ponuditi svaki nastavnik
„Treba sagledati prisustvo zaštite i bezbednosti u nastavnom procesu, naš nastavni plan i program predviđa tu fleksibilnost, mi, naši nastavnici trenutno imamo mogućnost da kroz izborni program prezentujemo teme koje su aktuelne ali nisu ograničene na nastavni plan i program. Možda je to dobra ideja, ali u isto vreme to je ideja koja nas poziva da podsetimo nastavnike koji imaju fleksibilnost u nastavnom planu i programu da razvijaju nastavu o ovim temama (...) Dok su o ovim temama kao što su zaštita i bezbednost aktuelne, ali koji utiče na aktivno građanstvo, kao što sam rekao, može se vrlo lako uključiti sa punom fleksibilnošću u trenutne nastavne planove i programe i može ga ponuditi svaki nastavnik koji ima istinsku profesionalnu kompetenciju i spremnost da istražuje i uči dalje o ovoj temi“, rekao je on.
Stručnjak za bezbednost, Drizan Šalja, rekao je za KosovaPress, da implementacija takvog predmeta neće biti potrebna, jer se, prema njegovim rečima, na Kosovu nalazi vojna akademija i srednja škola.
On dodaje da nijedna zemlja članica NATO-a ne koristi ovaj nastavni plan i program za bezbednost i odbranu.
Šalja: Tema odbrane i bezbednosti se ne primenjuje u zemljama članicama NATO
„Predmet 'Odbrana i bezbednost' treba da prethodi prognozi sektora bezbednosti jer treba da obezbedi mehanizam i modalitet kako predmet 'Odbrana i bezbednost' treba da postoji u srednjim školama jer u sistemu bivše Jugoslavije na Kosovu, pre 1999. , realizovan je predmet odbrane koji su učenici poslednjih godina srednje škole uvežbavali ili su suočeni sa znanjima iz oblasti bezbednosti i odbrane. Ali u sadašnjem savremenom konceptu predmet 'Odbrana i bezbednost' se ne primenjuje i ne praktikuje. Dakle, nijedna država članica NATO-a ne koristi takav nastavni plan i program za bezbednost i odbranu u srednjim školama, jer postoji vojna akademija kao i vojne srednje škole. Dakle, mi u ovom pogledu Moramo da razmotrimo koncept i na osnovu ovog koncepta moramo da izradimo politike koje treba da se bave bezbednošću i odbranom u Republici Kosovo“, kaže on.
Ministarstvo obrazovanja, nauke, tehnologije i inovacija (MONT), u pisanom odgovoru KosovaPress-u, saopštilo je da je implementacija predmeta odbrane i bezbednosti u školama u nadležnosti države, dodajući da je bezbednost učenika sa raznih interneta programi su uključeni u programe i materijale Ministarstva obrazovanja.
„Pitanje uvođenja predmeta odbrana i bezbednost u škole je u državnoj nadležnosti. Dakle, do sada nemamo konkretan slučaj odbrane i bezbednosti. Međutim, bezbednost učenika od prirodnih katastrofa, bezbednost od rizika korišćenja interneta i od negativnih pojava uključena je u programe i materijale koje je izradio MONT“, pisani je odgovor za KosovaPress.