Mindžozi: Rešavanje Kosovsko-Srpskog pitanja otvara put multilateralnom razvoju
Nedostatak političke stabilnosti, gde su samo prošle godine promenjene tri vlade, za ambasadora Albanije, Ćemala Mindžozija, ogleda se i u pitanju dijaloga Kosova i Srbije. Kaže da je potrebna posvećenost za postizanje sporazuma između Kosova i Srbije, jer rešavanje zastoja između dve zemlje otvara put za efikasnan regionalni i multilateralni razvoj.
U intervjuu za KosovaPress, Mindžozi govori o liberalizaciji viznog režima, ekonomskoj saradnji Kosova i Albanije tokom pandemije, kao i o balkanskom mini šengenu.
Prema njegovim rečima, priznanje države Kosova od strane Srbije pitanje je vremena.
Mindžozi: Rešavanje zastoja između Kosova i Srbije otvara put za efikasan multilateralni i regionalni razvoj
„Pitanje dijaloga između Kosova i Srbije vitalno je pitanje razvoja, napretka, ne samo Srbije i Kosova, već i čitavog regiona. Stoga ona ne može biti talac jedne političke stranke, ma koja ona bila. To je nešto što ima veze sa budućnošću naroda Kosova i Srbije, ali i regiona. „Rešavanje zastoja između Kosova i Srbije otvara put efikasnom multilateralnom regionalnom razvoju“, rekao je on.
Prošle godine su promenjene tri vlade, što se, prema Mindžoziju, odražava na pitanje dijaloga sa Srbijom.
Na pitanje o izjavama predsednika Srbije Aleksandra Vučića da neće priznati nezavisnost Kosova sve dok je na čelu srpske države, albanski ambasador kaže da ovo pitanje nije u Vučićevoj želji.
Mindžozi: Nije u Vučićovoj želji priznati ili ne priznati Kosovo
„Neću da komentarišem izjave lidera, ali ono što moramo da kažemo je da Kosovo ima status koji je stekla pre 20 godina i istorija neće moći da se vrati unazad. Nije u želji jednog vođe priznati ili ne priznati. Kosovo ima novu realnost i stvarnost između Kosova i Srbije se promenila. Pitanje priznanja pitanje je vremena i nemoguće je dase od Srbije drži kao talac nepriznavanje Kosova. Stvar je u tome da razgovori političkih lidera treba da budu na drugom nivou, gledati na mogućnost kako da se ove tenzije smanje, da se sprovedu neki projekti, neke stvari koje su vezane sa inscenacijom situacije, posebno na polju ekonomije. Srbija je na Kosovu favorizovana izvozom koji ovde vrši, stoga je i u njenom interesu da odnosi sa Kosovom budu dobri i stabilni, kako je to i Kosovu potrebno“, rekao je on.
On govori i o balkanskom mini-šengenu, za koji naglašava da bez kombinacije regionalnih interesa nijedna Balkanska zemlja ne može ići napred, jer je to moto Evropske Unije.
Mindžozi: Bez kombinacije regionalnih interesa nijedna Balkanska zemlja ne može ići napred
„Regionalna saradnja je veoma, veoma važna. Saradnja je da smo male države, mi sve države zapadnog Balkana smo velike kao jedan grad u Americi ili negde u Evropi. I stvaramo puno problema u međusobnim odnosima. Poenta je u tome da moramo započeti sa stvaranjem jasnih koncepata da jednoj zemlji je nemoguć razvoj ako nema normalne, bilateralne, ekonomske odnose sa susednim zemljama ... Ne možemo da razvijamo ekonomiju na zatvoreni način, jer je nemoguće, nalazimo se u slobodnom društvu, nalazimo se na slobodnom tržištu vrednosti, imamo slobodne razmene i to svakako treba naglasiti, ali pre svega treba naglasiti sa različitih političkih gledišta, a zatim ustupiti mesto stručnjacima da vide koja su područja u kojima možemo sarađivati. "Ovo je veoma važno bez obzira na imena ... Bez kombinacije regionalnih interesa, nijedna Balkanska zemlja ne može ići napred, jer je to moto Evropske Unije", rekao je on.
Albanski diplomata ocenjuje da je Kosovo ispunilo sve uslove za slobodno kretanje, dodajući da je naša zemlja u istim parametrima sa ostalim zemljama u dostignućima za liberalizaciju viznog režima.
Mindžozi: Kosovo je ispunilo uslove za liberalizaciju viznog režima
„Kosovo je ispunilo uslove. Ispunjeni su na vreme. Ako učinimo istu meru za dostignuća koja je Kosovo imalo na polju liberalizacije kretanja građana sa drugim zemljama, Kosovo je u tim parametrima. I, mislim da je ovo proces na koji je Kosovo pre svega uspela da tačno odgovori, da profesionalno odgovori na sve zadatke koje je EU tražila. Naravno, da su tu ukljućeni i nacionalni problemi, problemi političke situacije u različitim zemljama EU, to je problem koji nije prošao pravilno do stepena osetljivosti na nivou političara, tako da Kosovo ima pravo na liberalizaciju viznog režima, slobodno kretanje, nije dobro stvarati ostrvo usred Balkana, za zemlju koja se žrtvovala ratom, u nastojanju da mu se da pravo na slobodno kretanje prema različitim destinacijama EU, koja bi onda dalo novu dimenziju političkom, ekonomskom i drugom razvoju na Kosovu, da bude važan deo ovog regiona i Kosova u EU “, naglašava ambasador.
Godina koju smo ostavili za sobom bila je izazovna za čitav svet. I tu, naravno, Kosovo i Albanija nisu ostali netaknuti.
U poređenju sa 2019. godinom, Kosovo i Albanija su tokom 2020. godine razmenile blizu 50 miliona evra manje.
Ambasador Kemal Mindžozi kaže da je to bila teška godina za zemlje. Dodaje da je najviše pogođen sektor turizma.
Mindžozi: Prošle godine su Kosovo i Albanija razmenili blizu 50 miliona evra manje
„Bila je to teška godina za ekonomije Kosova i Albanije jer je došlo do pada proizvodnje kao rezultat situacije stvorene od februara ove godine kada su bili prvi koraci pandemije sa kojom smo se suočili u godinu u kojoj se radilo 2 meseca , dok je ostalih 9 meseci bilo vrlo ograničeno. To je učinilo da je, pored vitalnih osnovnih proizvoda i na Kosovu i u Albaniji, proizvodnja u sektorima prilično minimalna. U poređenju sa 2019. godinom, Albanija i Kosovo su razmenili 307 miliona evra robe, dok je ove godine ova cifra pala na oko 250-260 miliona evra, mislim da je to smanjenje. Međutim, pokušali smo da održimo komunikacione linije sa Kosovom koje su bile veoma važne u pogledu transporta, jer većina robe za kosovsko tržište dolazi iz luke Drač, a luka Drač je sve vreme bila u funkciji za Kosovo. Ono što je veoma važno je da nije bilo birokratskih prepreka koje su povremeno evidentne, ove godine je postignuta bolja razboritost, veća briga i manje problema u pogledu uvoza i izvoza", rekao je on .
Pandemija koja je zavladala ove godine učinila je sastanak dve vlade, održanoj u oktobru, da ima karakter više informativne razme.
Albanski ambasador kaže da postoji mnogo stvari koje treba regulisati zakonom kako bi se bolje uklopili. Kako dodaje da ovi sastanci daju zamah i značajan podsticaj uopšte.