Mesić za KosovaPress: Nijedan Albanac nije bio na strani našeg neprijatelja
Pročitajte: 6 мин.
2 year ago
Линк је копиран
Bivši hrvatski predsednik Stipe Mesić je za KosovaPres govorio o prijateljstvu sa Albancima, njihovom doprinosu stvaranju nezavisne države Hrvatske, kao I o burnim godinama agonije I razaranju Jugoslavije.
Čovek koji je obavljao sve visoke javne funkcije u Hrvatskoj, ali I u bivšoj Jugoslaviji, govorio je o opštoj situaciji na Kosovu uoči 14. Godišnjice nezavisnosti, pregovorima sa Srbijom, ulozi EU I SAD u ovim pregovorima, kao I događajima u međunarodnoj areni I situaciji u Ukrajini.
Mesić, tokom intervjua za KosovaPres, osvrnuo se I na bivše šefove kosovske države koji se nalaze u Hagu, kao I na proces kosovskih specijalizovanih komora.
Rekavši da su Albanci u Hrvatskoj uvek dobrodošli, Mesić je rekao da je sa njima delio i zatvorsku ćeliju, posle “hrvatskog proleća” 1971. Godine, gde je osuđen na godinu dana zatvora zbog učešća u protestima.
„Albanci su uvek dobrodošli u Hrvatsku. Davno pre su oni dolazili. Imamo čitave grupe koji su došli iz Albanije pre 300 godina. Imamo u Zadru jedan ceo deo, može se reči 1/3 možda i više albanca, čiji su pradedovi rođeni u Hrvatskoj. Imamo i one koji su došli kasnije da rade u Hrvatskoj I koji spadaju medžu bogatije ljude u Hrvatskoj, ali ono što ja želim da kažem o Albancima, za celu albansku grupaciju je da nijedan Albanac nije bio na strani našeg neprijatelja, nijedan, dakle svi Albanci bili su na strani Hrvatske. I ja kad sam bio u zatvoru sa nekoliko Albanaca, bilo ih je ukupno petoro, od kojih su dvojica bili osuđeni za hrvatski nacionalizam, dok su trojica bili osuđeni za albanski nacionalizam“, rekao je Mesić.
Mesić je preneo svoja sećanja pre raspada Jugoslavije, gde je jedan od predloga bio I konfederacija, u kom slučaju bi, kako je rekao, to bio izlaz i za Kosovo, jer bi kao sastavni deo federacije Kosovo postala nezavisna republika sa jednakim pravima sa ostalim jedinicama. Međutim, dodao je, tako nešto je onemogućio Milošević, koji je želeo veliku Srbiju.
„Milošević nikada nije prihvatio da idemo u novi politički dogovor, na konfederalnom osnovu, I da u miru potpišemo taj novi sporazum na tri, na pet, na osam godina, na koliko se dogovorimo, bez ubistva, bez razaranja. To je bio za sve izlaz, pa svakako onda i za Kosovo, jer Kosovo je bilo konstitutivni element federacije, isto kao I Vojvodina, znači šest republika I dve pokrajine, Međutim to se svakako Miloševiću, koji je želeo veliku Srbiju, etnički čistu, to se njemu nije dopadalo, i nije prihvatio nikakav dogovor”, naglasio je Mesić.
Govoreći o stavovima o Kosovu nakon 14 godina nezavisnosti, Mesić je rekao da se ovde radi u kontinuitetu i da se Kosovo razvija.
„Ovo što ja vidim na Kosovu, a ja posećujem Kosovo, vidi se stalni rast. Jasno, ljudi nikada nisu potpuno zadovoljni, uvek žele malo više, malo bolje, i to je normalno kod ljudi. Međutim, činjenica je da se Kosovo razvija... Treba biti zahvalan onima koji su omogućili slobodno Kosovo, to su oni borci, ali to su i svi građani koji su shvatili da Jugoslavije nema, kao federacija i da imaju pravo na samostalnost, i oni su je postigli“, rekao je Mesić.
Povodom pregovora i posredovanja EU, bivši hrvatski predsednik je rekao da Evropa treba da se više angažuje. On se takođe nada američkoj posvećenosti i ulozi, ali dodaje da će se to dogoditi kada za to dođe vreme, zbog novih žarišta kriza stvorenih u Ukrajini i drugde. Prema njegovim rečima, razgovori mogu uspeti samo kada Kosovo pregovara kao suverena država sa punom kontrolom nad celom svojom teritorijom.
„Evropa još nije u potpunosti uključena u pregovore do kraja. Još su pregovori, koji ne mogu uspeti, jednostavno bez večeg posvećenosti od EU. Ja smatram da če i oni uvideti da se moraju više angažovati da bi ti pregovori između Srbije i Kosova uspeli. Ali ti pregovori mogu uspeti onda kada Kosovo bude na celoj svojoj teritoriji. Kosovo mora da bude suverena i kao suverena država sa svom svojom teritorijom može da pregovara... Ja se nadam američkoj ulozi, ali kada dođe vreme, jer imamo žarišta novih kriza, pogledajte Ukrajinu, Bosnu, na neki način i Crna Gora je žarište krize“, nastavio je Mesić.
Povodom krize u Ukrajini, Mesić ističe da je svojevremeno postojao dogovor između SAD i tadašnjeg predsednika Sovjetskog Saveza Mihaila Gorbačova da se Varšavski pakt ugasi, ali da se NATO ne približava Rusiji. Problem je, dodao je, što takav sporazum nije nikada potpisan i posledično danas imamo krizu. On smatra da uprkos problemima i krizi koja je tamo nastala, rata neće biti.
„Tačno je da Evropa ima problem sa Ukrajinom, ali pitanje je zašto. Postojao je američki predlog tadašnjem predsedniku Sovjetskog Saveza Mihailu Gorbačovu da Sovjetski Savez pristane na ujedinjenje Istočne i Zapadne Nemačke. Jedan od uslova koji je postavio Gorbačova bio je da se NATO pakt ne približava previše Rusiji, a to znači da ne uzimaju u NATO pakt one zemlje koje su bile u Varšavskom paktu, jer je Rusija pristala da se Varšavski pakt ukine. Ali dogovor je bio da se NATO pakt ne širi na zemlje Varšavskog pakta. Međutim to nije bilo potpisano, i sada imate tu situaciju da mnoge zemlje koje su bile u Varšavskom paktu postaju članice Atlanskog pakta i oni se približavaju granicama Rusije. Smatram da će se ovo pitanje rešiti pregovorima, ne može doči do jednog nuklearnog rata. Ko god misli da sada neko teško stanje, da je veliki rat, mislim da nije, tako nešto se neće desiti“, objasnio je Mesić.
Govoreći o bivšim čelnicima Oslobodilačke vojske Kosova u Hagu, Mesić je rekao da nikada nije čuo za zločine za koje su bili osumnjičeni Tači i drugi, ali je izrazio uverenje da će pravda pobediti.
„Poznajem sve te ljude. Znam ih iz vremena kada su se borili za nezavisnost Kosova. Koliko sam upoznat nisam informisan o krivičnim djelima, ali postoje procesi, institucije i nadam se da će pravda pobijediti”, rekao je Mesić.
Bivši hrvatski predsednik boravio je na Kosovu, gde je juče ujutru posetio Severnu Mitrovicu.