Sa povećanjem broja medija na Kosovu, posebno onlajn, i sa napretkom tehnologije, povećana je mogućnost širenja lažnih vesti.
Pored odraslih, lažne vesti atakuju i mlađe uzraste.
Stoga se smatraju neophodnim obuke kroz koje se dobijaju informacije o tome kako da se razlikuju istinite i lažne vesti, kao i zaštita od potonjih.Razrada kroz primere i fotografije pojmova dezinformacija, lošeg informisanja, propaganda, prevara i drugih bile su među ključnim tačkama obuke u okviru projekta „Medijsko obrazovanje protiv dezinformacija za nevećinske zajednice na Kosovu“.
Učenici su zajedno sa svojim profesorima iz turske zajednice u Prizrenu kroz ovu obuku naučili kako da razlikuju lažne vesti, njihov cilj, a takođe su razvili kritičko razmišljanje o sadržajima onlajn medija i društvenih mreža. Učenik turske zajednice Gimnazije „Gjon Buzuku” u Prizrenu Adak Celjina rekao je da je nedavno u medijima pročitao lažnu vest da će Nemačka zatvoriti svoje granice za sve zemlje.„Danas, stvari o kojima smo razgovarali a što mi se najviše dopalo su informacije o informacijama, dezinformacijama i propagandi koje mediji mogu koristiti da utiču ljude, bilo je zanimljivo. Definitivno sam poznavao ove terminologije, ali nisam znao ni kako da ih definišem. Tako da se sada osećam kao da sam mnogo naučio, svidelo mi se. Naravno, ima mnogo lažnih vesti, ne samo na Kosovu već i širom sveta, i mislim da je dobro što se mladi obučavaju za to. Na primer, nedavno sam pročitao da će Nemačka 17. septembra zatvoriti sve svoje granice, ali to je potpuna laž. A ovo je samo jedan od primera dezinformacija koje se koriste i ciljaju na ljude“, rekao je Celjina.
Dok je i učenik Burak Grosa, ističući da je naučio da ne treba verovati svemu što pročita na društvenim mrežama, pokazao da je naišao na lažne vesti o ratu u Gazi.
„To mi je bila zaista zanimljiva tema za učenje, tako da je bilo zaista zabavno. Saznao sam da se na društvenim mrežama širi mnogo lažnih vesti i da treba da budemo oprezni sa njima, na primer, pročitao sam neke lažne vesti o ratu u Gazi, a sada sam dobio nekoliko znanja za budućnost, o tome da ne verujem svemu što vidim na društvenim mrežama”, rekao je Grosa. U međuvremenu, visoki zvaničnik za obrazovanje turske zajednice u opštini Prizren, Ferdi Kovač, ocenio je održavanje ove obuke kao veoma važno.„Danas smo učestvovali (na obuci) sa studentima iz zajednica koje koriste društvene medije. Kao opštinski direktor za obrazovanje, sarađujemo sa američkom ambasadom i podržavamo ove veoma važne obuke. Verujem da je obuka za učenike koji koriste društvene mreže bila jako dobra i da smo se dobro zabavili“, rekao je Kovač.
Projekat „Medijsko obrazovanje protiv dezinformacija za nevećinske zajednice na Kosovu“, podržan od strane Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Prištini, počeo je pre oko tri godine. Ovaj projekat je uključio obuku za studente iz nevećinskih zajednica u nekoliko gradova Kosova. Njegov cilje je da mladi ljudi ovih zajednica nauče razliku između lažnog i pravog sadržaja. Takođe, kroz vežbe i teme koje se obrađuju tokom obuke namenjeno je razvijanju kritičkog mišljenja učesnika