Nisu retki slučajevi devojčica i dečaka iz zajednica koji su bili izloženi predrasudama zbog dezinformacija, kaže aktivistkinja iz Mitrovice Florentina Jahja. Ona za KosovaPress pominje slučajeve kada su njeni vršnjaci bili etiketirani od strane medija, čak i ako je vest bila lažna.
Jahja: Mediji su koristili ime devojke koje su napisala da je seksualno uznemiravana u taksiju
Pominjući slične slučajeve, Florentina govori i o značaju medijskog obrazovanja za mlade romske, aškalijske i egipćanske zajednice.
Jahja: Mladi ljudi imaju vrlo malo informacija o tome kako ih koriste mediji
Tokom sedmomesečnog projekta u četiri kosovske opštine o medijskom obrazovanju podeljenom u dve faze, doneto je šest zaključaka.
Menadžer ovog projekta Fadilj Miftari kaže da je glavni fokus tokom dvofaznog procesa obuke bio prikupljanje nalaza i pomoć aktivistima u borbi protiv dezinformacija.
„Danas je bio završni sastanak dvofaznog ciklusa obuke predmetnog projekta dezinformacija. Naime, današnji dan je bio posvećen aktivistima civilnog društva sa kojima smo podelili nalaze sa obuka koje smo održali u srednjim školama i profesorima srednjih škola koji predaju učenicima iz romske, aškalijske i egipćanske zajednice. U stvari, podelili smo šest glavnih nalaza sa aktivistima civilnog društva i da pomognemo ovim organizacijama da pronađu forme i modalitete kako da unaprede procese ili kako da kreiraju programe i projekte protiv dezinformacija“, kaže Miftari.
U sesijama sa nastavnicima i učenicima zajednica, nedostatak programa za medijsko obrazovanje, upotreba stereotipa u medijskim izveštajima koji udaljavaju učenike od škole, talenti među učenicima, uloga nastavnika da podstiču mlade, malobrojnim mogućnostima da se mladi upoznaju sa svetom medija i opasnostima koja im preti od lažnih informacija
„Jedan od glavnih nalaza o kojima smo danas razgovarali je činjenica da nedostaju moduli za medijsko obrazovanje. Ovaj problem nije samo u zajednicama na koje ciljamo, već generalno u obrazovnom sistemu Kosova, takav program nedostaje i ostaje na nama kao medijima ili kao civilnom društvu da intervenišemo i podržimo zajednice da se obrazuju u vezi sa dezinformacijama i drugim oblicima koji se danas smatraju pod okriljem 'lažnih vesti'“, zaključuje rukovodilac projekta.
Miftari dodaje da se trude da nastave ovaj program sa drugim zajednicama o medijskom obrazovanju. Prema njegovim rečima, ova pojava je zabrinjavajuća u celom svetu, za šta se preduzimaju mere.
Projekat je obuhvatao dve faze, gde su u prvoj fazi bili uključeni nastavnici osnovnih škola od šestog do devetog razreda. U međuvremenu, u drugoj fazi profesori i učenici srednjih škola od 10. do 12. razreda.