Malo nade za Samoopredelenje u vezi sa Arifovim glasom u izboru Hotijeve vlade
Sutra će Ustavni Sud održati ročište za razmatranje zahteva Pokreta Samoopredelenja za ustavnost izbora vlade Hoti. A za stranku Aljbina Kurtija smatra se da ima malo nade da će Ustavni Sud doneti odluku u njihovu korist.
Prema advokatu i stručnjaku za Ustav, Kuštrim Palušiju, nema puno ustavne i pravne osnove da Ustavni Sud utvrdi da je glas već uhapšenog poslanika Etema Arifija bio neustavan u izboru vlade Hoti.
Paluši: Moja očekivanja su da Ustavni Sud neće odobriti zahtev Vetevendosja
„Moja očekivanja su da Ustavni sud neće odobriti zahtev Pokreta Samoopredelenja, iz razloga jer nakon što je poslanik Arifi izgubio mandat, pošto je rešenje Apelacionog Suda potvrdio njegovu kaznu efikasnim zatvorom, nisu ispoštovane procedure za njegovu zamenu u skladu sa Ustavom Kosova i u skladu sa Zakonom o Opštim Izborima. Prema potonjem, utvrđeno je da u trenutku kada neko mesto u Skupštini ostane upražnjeno kao rezultat gubitka mandata poslanika, predsednik Skupštine mora da obavesti predsednika Kosova i da zatraži da se upražnjeno mesto popuni. Nakon najave predsednika Skupštine, predsednik Kosova treba da zatraži od CIK-a da objavi sledećeg kandidata koji će zameniti poslanika koji je izgubio mandat. Ova dva postupka, najava predsednika Skupštine za predsednika s jedne strane, i s druge strane najava predsednika CIK-u za zamenu gospodina Arifija, nisu se dogodile i kao rezultat toga može se zaključiti da mandat poslanika Arifija nije zamenjen od nekog drugog poslanika i u ovom slučaju da ne utvrdi da je došlo do kršenja Ustava Kosova “, rekao je on.
Ali ako Ustavni Sud smatra da je došlo do ustavnog kršenja pri izboru vlade Hotija, Paluši za KosovaPress razjašnjava postupke koji će se slediti u ovom slučaju.
Paluši: U tom pogledu, izbor vlade Hotija vraća se na nulu
„Ustavni sud će utvrditi da postupci za izbor vlade Hoti nisu poštovani, odnosno nisu bili ustavni. S tim u vezi, postupak se vraća na nulu, što znači da se to pitanje vraća na zasedanje Skupštine Kosova i glasanje za Vladu Hoti. To znači da mora ponovo da se glasa o nominaciji vladinog mandata, naime gospodina Hotija kao mandatara vlade, i ovo novo glasanje mora ili da izabere novu vladu ili da ne uspe. U slučaju da gospodin Hoti ne bude uspešan na novom glasanju kao vladin kandidat, onda se troši samo jedan krug glasanja, u tom slučaju predsednik mora da predloži drugog kandidata u roku od 30 dana, prema istoj proceduri. koja je praćena i ranije za drugi krug. A ako i drugi krug ne uspe, zemlja ide na izbore “, rekao je Paluši.
Iako se može proglasiti neustavnom, odluke vlade Hotija, prema advokatu Palušiju, ne mogu se ukinuti.
Paluši: Hotijeva vlada može ostati na funkciji i njene odluke ne mogu biti opozvane
„Uprkos činjenici da, ako se odluči da postupak za glasanje za Hotijevu Vladu nije bio ustavni, to ne znači da bi ova vlada trebalo da ode i da se vrati vlada Kurtija. Ova vlada može da nastavi kao dosadašnja vlada, do izbora nove vlade po ustavnoj proceduri. Čak se ni odluke ne mogu poništiti, jer je vlada delovala verujući da je ustavom izabrana. Stoga ti glasovi ne mogu biti poništeni“, rekao je on.
Poznavaoc Ustava očekuje da će sutra nakon saslušanja Ustavni Sud doneti zvaničnu odluku o ovom pitanju.
Paluši: Sutra na kraju radnog vremena možemo dobiti odluku Ustavnog Suda
„Svaki put kada je bilo saslušanje, odluka je objavljena tog dana ili sutradan. Dakle, nakon sutrašnjeg ročišta, jer ne znamo koliko će trajati to ročište, tada će se sudije Ustavnog Suda sastati i razmotriti argumente, izveštaj sudije izveštača i argumente iznete tokom saslušanja. Očekujem da ćemo sutra na kraju dana, tokom radnog vremena, imati odluku Ustavnog Suda “, rekao je advokat Paluši.
Pokret Samoopredelenje u junu je u Ustavnom Sudu osporio izbor Vlade Hotija. Prema LVV, Vlada je izabrana protivustavno, jer je odlučujući glas pripao poslaniku Etemu Arifiju, koji je prema njima izgubio mandat poslanika.
Krajem septembra, poslanik Etem Arifi predao se u Pritvornom centru u Prištini, nakon što je nekoliko meseci bio u bekstvu. 2019. godine osuđen je na godinu i tri meseca zatvora zbog prevare sa subvencijama. Uprkos tome, zahtevao je odlaganje izvršenja kazne iz, kako je tvrdio, zdravstvenih razloga, učestvovao u glasanju Hotijeve vlade.