Mala nada za liberalizaciju viznog režima ove godine
Iako su bila velika očekivanja da će se liberacija viza za građane Kosova dogoditi tokom nemačkog predsedavanja Savetom Evropske Unije, tako nešto se nije dogodilo . Sve su manje šanse sada kada se je Portugalija preuzela pressdavanje EU. U Vladi Kosova ne daju odgovore oko ove teme, dok su eksperti za integraciju izrazili skepticizam da će se liberalizacija viznog režima dogoditi ove godine.
Kosovo je ispunilo sve kriterijume, ali još uvek ne uživa pravo na slobodno kretanje zemaljama Evropske Unije.
Francuska i Holandija su zemlje koje su izrazile skepticizam u davanju zelenog svetla kosovarima, iako su sami mehanizmi Evropske Unije izjavili da je Kosovo ispunilo kriterijume za slobodno kretanje.
Poslanica Bljerta Deljiu-Kodra, deo parlamentarne komisije za evropske integracije, kaže da vlada Kosova nikada nije bila slabija u konkretizaciji argumenata po pitanju liberalizacije viznog režima.
Deljiu: Nikada manje nego 2020. godine nije razgovarano o procesu liberalizacije viza
„Sa žaljenjem kažem da je tamo gde su doveli prethodne vlade i mi koji smo bili na vlasti, ostalo ili postoje koraci unazad u povratku ove agende. Nikada nije bilo manje rasprava o ovom procesu, nikada nije bilo manje razmene između zemalja u vezi sa procesom liberalizacije viznog režima i nikada nije bilo manje saradnje sa međunarodnim spektrom koji su Evropska Unija i Sjedinjene Američke Države što se tiče spoljne politike“, rekla je.
- godina bila je godina nade za Kosovare zbog nemačkog predsedavanja EU, ali izgleda da je pandemija usmerila politike Evropske Unije negde drugde.
Kosovo se ne vidi u glavnim prioritetima EU.
Emir Abraši iz Democracia Plus kaže da Evropska Unija sada ima važnijih pitanja od liberalizacije viznog režima za Kosovare, pominjući ovde borbu protiv pandemije, budžetske procese i Bregzit.
Abraši: Predsedništvo Slovenije najpovoljnije za Kosovo
„Ne očekujem neki veliki potez od strane Portugalije, ali u drugoj polovini 2021. predsedavanje prelazi na Sloveniju i s tim u vezi mislim da bi trebalo da započnemo saradnju sa slovenačkom vladom, sa našim saveznicima u Sloveniji u načinu da ove procese poguramo napred, jer imamo na umu da je Slovenija malo osetljivija na te procese, jer je i sama bila deo iste federacije u kojoj je bio deo i čitav Zapadni Balkan. Možda će slovenačko predsedavanje biti povoljnije za procese integracije čitavog Balkana“, rekao je on.
Iako profesor međunarodnih odnosa, Afrim Hoti smatra da je proces već odložen i da je premašio sva neophodna ograničenja.
Hoti: Da pogledamo alternativne mogućnosti za slobodno kretanje Kosovara
„Sve je sada na nivou špekulacija, jer govorimo o dugotrajnom procesu koji je prešao svaku granicu, definitivno mi bismo trebali pogledati alternativne mogućnosti, poput onoga što su sve zemlje u regionu učinile, uključujući i Bosnu i Hercegovinu, dela Republike Srbije, Makedonija, ne trubeći, već gledajući druge alternativne mogućnosti da se obezbedi slobodno kretanje, jer na kraju ne govorimo ni o kakvim privilegijama, već govorimo o osnovnom pravu ljudi da se slobodno kreću“, rekao je on.
Evropska komisija je 2018. godine potvrdila da je Kosovo ispunilo sve kriterijume i preporučila ukidanje viza.
Međutim, potrebno je odobrenje svake države članice EU da bi poslednja izolovana država zapadnog Balkana uživala slobodno kretanje u Šengen zoni.