Makoli iz Kiževaka: Sumnjamo da u Srbiji postoje masovne grobnice sa ubijenim i nestalim civilnim telima
Već pet godina se u Kiževaku u Srbiji traga za posmrtnim ostacima ubijenih i nestalih tokom rata. Pre mesec dana, od pronalaska ove masovne grobnice, uz pomoć fotografija Crvenog krsta, tamo su stručnjaci sa Kosova koji su učestvovali u procesu ekshumacije posmrtnih ostataka. Odatle je kosovska delegacija u petak pozvala na nepolitizaciju, dodajući da postoje sumnje da na teritoriji Srbije ima mnogo masovnih grobnica.
Komisija za nestala lica Vlade Kosova posetila je danas lokaciju masovne grobnice u Kiževaku kod Raške, gde su šef kosovske delegacije Ibrahim Makoli i srpske delegacije Veljko Odalović pažljivo pratili iskopavanja u ovom delu.
Šef kosovske delegacije naglasio je da se na osnovu izjava lidera Srbije postoji sumnja da na teritoriji Srbije postoje i druge masovne grobnice.
Makoli: Samo postojanje ove masovne grobnice dokazuje planove tadašnjeg šefa države
„Samo postojanje ove masovne grobnice ovde svedoči o planovima tadašnjeg šefa države u planiranju ubistava i nestanaka ljudi kako bi se sakrili tragovi zločina. Kako je rečeno, istraživanja neće biti prekinute do konačnog razjašnjenja sudbine svih nestalih. Takođe sumnjamo u prilog izjavama političara u Srbiji da se na teritoriji Srbije nalaze i neke masovne grobnice za koje se sumnja da mogu biti tela ubijenih i nošenih civila na ovoj teritoriji“, rekao je on.
Između ostalog, naglasio je da na lokalizaciji ovog mesta rade već petu godinu. U međuvremenu, dodao je da su već dve decenije posvećeni pronalaženju ostataka svake osobe nestale tokom rata na Kosovu. Rekao je da su za to vreme istraživali na teritoriji Kosova, gde se sumnjalo na lokacije sa kostima albanskih civila.
Makoli: Ovaj proces je prilično složen
„To je izuzetno složen proces i u ovom kontekstu tražimo pored posvećenosti i podrške rođaka nestalih koji nam mogu pružiti pouzdane informacije u vezi sa mogućim lokacijama, kao i od svih onih koji mogu posedovati takve informacije putem kojih mogu da nam pomognu da lokalizujemo gde mogu biti nestale osobe“, naglasio je.
Šef kosovske delegacije takođe je pozvao na nepolitizaciju ovog procesa, jer je prema njegovim rečima ovo pitanje humano i treba ga tretirati kao takvo.
Makolli: Da zaštitio ovaj proces od politizacije
„Da zaštitimo ovaj procesa od politizacije, je potpuno humano pitanje i mi ćemo ga tretirati kao takav. Ali, naravno, svi koji su krivi za njihova ubistvo i nestanak moraju biti kažnjeni pravdom. "Naš zadatak kao radne grupe, kao vlasti, je da razjasnimo sudbinu nestalih osoba, da identifikujemo i predamo posmrtne ostatke porodicama", rekao je Makoli novinarima.
Makoli je najavio da kosovske vlasti borave na ovoj lokaciji, uključujući forenzičare koji su tu od početka radova na ovim grobljima.
Snežana Matejić, forenzičar koji vodi srpski forenzički tim, rekla je da će "ovo biti naporan posao zbog terena i vremenskih uslova".Matejić: Biće teško zbog terena i vremenskih uslova
„Biće teško zbog terena i vremenskih uslova i ne možemo zanemariti trenutnu epidemiološku situaciju, za sada sve držimo pod kontrolom i zaista svi zajedno radimo na tome da uradimo ono što je iza nas biti dostupni javnosti, a posebno onima koje sam pomenuo na početku, a to su porodice nestalih, svi detalji će naravno biti predstavljeni potpuno transparentno. Puni postupak ćemo objaviti u javnosti ako naiđemo na podatke koji će biti profesionalno potvrđeni, što znači da je reč stručnjaka poslednja reč, reč stručnjaka je ta koja daje potpunu istinu i konačnu identifikaciju i imena onih koji su tamo pronađeni ", rekla je ona.
Posmrtni ostaci za koje se sumnja da pripadaju kosovskim Albancima pronađeni su u Kiževaku kod Raške u Srbiji. U međuvremenu, na teritoriji Srbije na četiri lokacije otkrivene su masovne grobnice sa telima 941 Albanca ubijenih na Kosovu 1999. godine.
Tokom dana za KosovaPress, direktor Kosovskog instituta za sudsku medicinu, Arsim Gerdžaliu potvrdio je za KosovaPress da su do sada otkrili pet groblja.