Lekari i pomoćno osoblje potrebni ali su bez ugovora i plate
Pomoćno osoblje medicinskih sestara i lekara angažovanih tokom pandemije Covid-19 ističe u junu ugovor o radu, ali još ne znaju svoju sudbinu da li će i dalje raditi u okviru klinika i bolnica u kojima rade ili ne.
Ljeonora Raci, koja već 9 meseci radi kao medicinska sestra na Infektivnoj klinici za KosovaPress, kaže da joj 5. juna ove godine ističe ugovor o radu u Ministarstvu zdravlja.
Iako su do tog datuma ostale još samo dve nedelje, Raci kaže da ona i ostalih 20 medicinskih sestara koje rade na ovoj klinici ne znaju da li će nastaviti da rade ili ne.
Prema rečima ove mlade karijerne medicinske sestre, pored potrebe koju ima za ovim poslom, Infektivna klinika ima još više potrebe za ove zdravstvene radnike.
„Ja i mnoge druge medicinske sestre smo za to vreme bili angažovani na intenzivnoj nezi, I zato što smo bili mladi zdravstveni radnici imali smo mnogo peripetija ali smo uspeli.... 5. juna nam ističe ugovor i po ovom pitanju nismo dobili nikakve informacije o ugovorima da li će biti raskinuti ili produženi, nemamo informacija iako nastavljamo sa radom do tog datuma, sad da vidimo da li ćemo dobiti informaciju ili ne... ..Za nas kao mlade zdravstvene radnike, normalno da nam treba posao, iako je na Infektivnoj klinici jako mali broj sestara koje rade, dve sestre negde oko 7,8 i do 10 pacijenata do 15 ide broj. „Dokle smo mi, situacija je stabilnija, ali posle raskida ugovora sa nama, ako se raskine, onda ne znam kako će to funkcionisati.
Potrebu za ovim pomoćnim osobljem najavljuje i Komora medicinskih sestara Kosova.
Direktor KMSK-a Naser Rustemi kaže da u svakoj klinici gde su ovi zdravstveni radnici radili postoji potreba za njihovim radom.
Prema njegovim rečima, ukoliko ovim lekarima i medicinskim sestrama bude otkazan ugovor o radu, stradaće pacijent.
„Zaista su nam pomogli i uradili sjajan posao, pomagali su nam do ovih trenutaka kada razgovaramo. Oni imaju ugovor do 15 prema informacijama koje imaju, i mi, govorim kao Komora tražimo da im se produži ugovor, jer ima potrebe za njih ne samo UKCK ili klinike, već svim klinikama UKCK ali i regionalnim bolnicama istovremeno vreme u CPM i sve primarne zdravstvene zaštite, jer ih ima jako veliki broj koji zaista rade odličan posao u službi pacijenata.... Ako im se ugovor ne produži zaista svaka klinika će ostati u lošem stanju i normalno pacijenti če ostati bez nege jer smo mi medicinske sestre za pacijente i njima na uslugu“, rekao je Rustemi.
Čak i iz Univerzitetske kliničke bolničke službe Kosova za KosovaPres kažu da je potreba za zdravstvenim osobljem u svim klinikama, ali i opštim bolnicama velika, pa smatraju da je neophodno osoblje koje je angažovano tokom pandemije za nastavak rada.
„Kliničko-univerzitetska bolnička služba Kosova za osoblje koje je angažovalo ministarstvo, obaveštava vas da su uradili dobar posao i da su potrebe za klinikama UKCK i opštim bolnicama velike, tako da su i dalje potrebne za obavljanje zdravstvenih usluga za pacijente, rečeno je u pismu UBKSK.
Pored klinika, mnogi lekari i medicinske sestre koje je MZ angažovao tokom pandemije bili su deo vakcinacije protiv COVID-a u kosovskim opštinama.
Agron Mehmeti, vršilac dužnosti u Glavnom centru porodične medicine u Srbici, kaže da su već uputili dva zahteva Ministarstvu zdravlja za produženje ugovora o radu zdravstvenim radnicima koji su bili angažovani u ovoj opštini, pošto je trenutno redovno osoblje u starijim godinama.
Prema njegovim rečima, pored vakcinacije protiv COVID-19, bave se i pružanjem drugih usluga pacijentima.
„Odmah smo uputili dva zahteva Ministarstvu zdravlja da se ovom osoblju kojima ugovor ističe u junu omogući produžetak novih ugovora jer su ne samo za pandemije, već i za upravljanje vakcinacijom protiv COVID-a, ali i za opštu vakcinaciju bili izuzetno neophodni i korisni za nas ..... Njihov ugovor je bio samo za vakcinaciju protiv COVID-a i obavljanje ovih testova ali zbog drugih velikih potreba bili su u svim službama, u hitnoj službi, službi porodične medicine, laboratoriji, rendgen, često smo morali verovatno naplaćivati posao vakcinacije da bi se ove medicinske sestre i lekari koristili za druge usluge.... ovi lekari i medicinske sestre su sada neophodni za druge usluge koje smo već navikli da koristimo i biće nam jako teško bez njih, pa se nadamo da će ministarstvo zarad što kvalitetnije zdravstvene usluge produžiti ugovore sa njima... Uvek su nam potrebni, baš zbog velikog broja zaposlenih koji če izaći u penziji, stariji kadrovi, a ovi su nove medicinske sestre i lekari, tako da su oni za nas nezamenljiv potencijal“, naglasio je on.
S tim u vezi, u Ministarstvu zdravlja kažu da se stalno ispituju mogućnosti za smeštaj zdravstvenih radnika.
„Ministarstvo zdravlja kontinuirano razmatra mogućnost smeštaja zdravstvenih radnika, odnosno pomoćnog osoblja zaposlenog tokom pandemije COVID-19“, navodi se u odgovoru savetnika u Ministarstvu zdravlja Lumturije Bekaja.
Preko 1.200 zdravstvenih radnika uključeno je u upravljanje pandemijom od septembra, ali su dosledno izražavali probleme zbog neredovnih neplaćivanja.
KosovaPres je takođe izvestio o neplaćivanju ovih zdravstvenih radnika za oko tri meseca.