LDK, PDK, i AAK ostavljaju otvorenu opciju glasanja za proglašavanje vanrednog stanja, LVV se protivi
Povećanje slučajeva sa Covidom 19 dovelo je do razmatranja primene postupaka za proglašavanje vanrednog stanja od strane premijera, Avdulaha Hotija. Iako dekret u Skupštini šalje predsednik zemlje, izvršni direktor na poslednjem sastanku Saveta Bezbednosti, bez Tačijevog prisustva, upozorio je na takvu mogućnost. Ali, u Skupštini Kosova, gde se takvoj uredbi daje „pečat“, izrazili su različite stavove o tome da li vanredno stanje treba proglašiti zakonski. Dok se Pokret Vetevendosje snažno protivi toj ideji, ostale tri parlamentarne stranke, LDK, PDK, i AAK, ostavljaju otvoreno opciju glasanja za proglašavanje vanrednog stanja.
Poslanik LDK, Škemb Manaj kaže za KosovaPress da proglašavanje vanrednog stanja ne znači direktno učešće vojske i policije u ovom procesu.
Ali, prema njegovim rečima, to se može najaviti samo tako da su restriktivne mere u skladu sa Ustavom i zakonima zemlje.
Manaj: Vanredno stanje upravljanja pandemijama u skladu sa Ustavom.
"Vlada Kosova mora biti jasna u kom smeru će se kretati, bez proglašenja vanrednog stanja ili bez donošenja posebnog zakona koji omogućava vladi da donosi odluke koje ograničavaju ljudska prava i slobode mogu kršiti ustav, i mislim da nije dobro što dolaze u ovoj situaciji ... Moramo biti jasni da proglašavanje vanrednog stanja ne znači direktno učešće vojske i policije u ovom procesu. Možemo proglasiti vanredno stanje za upravljanje pandemijom u skladu sa zakonom i ustavom. ", kaže on.
Poslanik AAK-a, Time Kadriaj, negirajući mogućnost proglašenja vanrednog stanja, kaže da primarna stvar ne bi trebala biti blokiranje ekonomije.
Kadrijaj: Ne treba oštetiti privredu Kosova.
„Nadam se da će građani biti svesni poštovanja ovih mera, kako bi se ova situacija što lakše prebrodila. Vidimo da se broj povećao, ali ako postanemo svesni možemo da koegzistiramo sa ovom pandemijom bez nanošenja štete kosovskoj ekonomiji “, kaže ona.
Iako je opozicija, poslanik PDK-a, Bajruš Đemjalji, rekao je za KosovaPress da u ozbiljnim situacijama, poput pandemije, treba proglasiti vanredno stanje.
Đemajlji: U ozbiljnim situacijama mora se proglasiti vanredno stanje.
"Naravno, u ozbiljnim situacijama mora se proglasiti vanredno stanje. Nisam stručnjak, ali situacija je alarmantna. Građani, naravno, moraju imati na umu da do toga može doći ", rekao je Đemajjli.
Ali šef parlamentarne grupe pokreta Vetevendosje, Redžep Seljimi, snažno se usprotivio proglašenja vanredne situacije.
Kaže da je takva prilika više za pogoršanje sigurnosne i političke situacije nego za upravljanje pandemijom Covid 19.
Selijmi: Proglašenje vanrednog stanja pogoršava političku situaciju.
"Čini se da proglašavanje vanrednog stanja nije povezano isključivo sa upravljanjem situacijom sa Covid-19. Da su hteli da preduzmu druge mere u skladu sa svojim ovlašćenjima, podržavali bi zakon (anti-Covid) i bili bismo opušteniji, proglašavanje vanrednog stanja nije namenjeno samo Covidu. "Proglašenje vanrednog stanja pogoršava situaciju, naročito u oblasti bezbednosti i politike", kaže on.
KosovaPress je takođe kontaktirao kancelariju predsednika, Hašima Tačija, da pita da li je bilo konsultacija sa premijerom Hotijem, i da li će inicirati takav dekret u Skupštini Kosova, ali do danas nismo dobili odgovor.
U martu, kada su se već počeli pojavljivati prvi slučajevi Covida 19, predsednik Kosova, Hašim Tači, zatražio je proglašavanje vanrednog stanja, kako je rekao, za bolje upravljanje situacijom sa virusom Korone. Ovo je našlo podršku nekih političkih lidera, uključujući vladajuću stranku Isa Mustafe. /KosovaPress/