Lažne vesti imaju negativan uticaj na donošenje odluka među mlađim generacijama
Video
Pročitajte: 3 мин.
3 month ago
Линк је копиран

Onlajn novinarstvo u našoj zemlji uticalo je na postojanje lažnih vesti. Dakle, lažne vesti utiču na donošenje pogrešnih odluka među novim generacijama.

Učenici Albanske i Bosanske zajednice 10. razreda Prirodne gimnazije „Frank Bardhi“ u Mitrovici, tokom obuke u okviru projekta „Medijsko obrazovanje protiv dezinformacija za nevećinske zajednice na Kosovu“, ocenili su da lažne vesti negativno utiču na njihovo biće, jer nasedaju na ove vesti.

Učenik ove gimnazije Ylli Mehmeti rekao je za KosovaPress da je njegova generacija veoma osetljiva, stoga ove vesti utiču na donošenje odluka koje, prema njegovim rečima, nisu prave za njegovu generaciju. Prema njegovim rečima, dezinformacije utiču na kritičko mišljenje.

Mehmeti je naišao i na spekulacije o isključenju igrača iz reprezentacije Kosova.

„Lažne vesti su zavladale internetom. Danas smo naučili kako da ih se čuvamo, kako da im svima ne verujemo i da ih razlikujemo jedni od drugih... Naša generacija je veoma osetljiva generacija, mnogo utiču jer mogu da dezinformišu javnost ili publiku i ovo utiče na donošenje odluka koje nisu ispravne za našu generaciju... U nekim odlukama utiču jer dezinformacije utiču na kritičko mišljenje o vesti ili nečemu što smo ranije mislili i kritičko mišljenje se menja za njega... O isključenju nekih igrača, bilo je raznih spekulacija zašto su se isključili, istina se ipak zna”, rekao je Mehmeti.

U međuvremenu, druga učenica, Sara Preteni, rekla je da im je ova obuka pomogla da nauče kako da se zaštite i prepoznaju lažne vesti.

Ista, nije naišla na lažne vesti jer je veoma pažljiva u proveri izvora vesti.

„Bilo je to veoma potrebno u današnje vreme. Naučila sam kako da se zaštitimo od lažnih vesti i kako da preciziramo da li su lažne ili istinite... Lažne vesti su veoma rasprostranjen faktor kako među mladima tako i širom sveta. Ove vesti jako pogađaju nas mlade, mi nasedamo na te vesti i one negativno utiču na naše biće... One se smanjuju gledanjem da li su proverene ili ne, tako da je to valjana edukacija. Na sreću, nisam naišla jer sam pratila od kojih medija dolaze i da li su proverene ili ne“, rekla je Preteni.

Takođe, profesorka engleskog jezika u ovoj školi Arjeta Mehmeti, koja je naišla na lažne vesti o severnom delu Kosova, rekla je da treba da se zasnivaju na ozbiljnim medijima i da ne veruju svemu što izlazi na društvenim mrežama.

„Koristeći digitalne platforme i različite medije, ovih dana ima mnogo lažnih vesti, zato mladi i svi mi treba da budemo veoma oprezni u korišćenju i verodostojnosti ovih vesti... Uglavnom najnovije vesti koje takođe imaju veze sa severni deo, ima dosta lažnih vesti, kojima smo danas, na svu sreću, obavešteni i kako da im verujemo, da pratimo izvore, da vidimo da li su provereni u medijima itd. Moramo se osloniti na ozbiljnije medije i ne verovati svemu što se nudi, posebno na društvenim mrežama“, dodla je Mehmeti.

Projekat „Medijsko obrazovanje protiv dezinformacija za nevećinske zajednice na Kosovu“ podržava Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Prištini.​

Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress