Kurtijeve izjave o opasnosti od rata, Arifi: One su poruka za Zapad
Zapad mora da preduzme konkretne korake kako bi izbegao svaki mogući sukob koji bi Srbija mogla da izazove na Kosovu, kaže profesor političkih nauka Dritero Arifi. Prema njegovim rečima, rata ne može biti sve dok na Kosovu postoje trupe Kfora, ali dodaje da se otvoreni problemi moraju zatvoriti jer proizvode sukobe za koje kaže da mogu prerasti u rat.
Izjavu kosovskog premijera Aljbina Kurtija da postoji rizik od novog sukoba između Kosova i Srbije Arifi čita kao poruku Zapadu da preduzme korake i upozori Srbiju na provokacije ove druge na severu Kosova.
„Ne verujem da ćemo imati rat jer je Kfor ovde, dokle god je Kfor tu, može se ovako organizovati situacija, može se održati krhki mir. Ali sa međunarodnog aspekta ovo zvuči veoma nepristojno, više sa međunarodnog aspekta, ali nekako se to mora razumeti u nekoliko dimenzija; na neki način, to je vrlo jasna poruka koju je poslao gospodin Kurti u smislu da Zapad mora da donese političku odluku o Kosovu i da sa Srbijom ne možemo da se pretvaramo da imamo mir, mir između super dobrih suseda, ovo je realnost je, mi imamo sukob, ne govorimo rat, već veoma žestok sukob koji može da preraste u vruć rat, zato mislim da je premijer Kurti hteo da pošalje poruku zapadnom svetu, posebno u ovoj situaciji gde je Rusija danas i Ukrajina, da preduzmu korake da se izbegne svaki mogući sukob u bliskoj budućnosti“, kaže Arifi za KosovaPress.
Prema njegovim rečima, cilj je podizanje nivoa svesti na zapadu o otvorenim problemima Kosova i Srbije, uzimajući u obzir situaciju koja može da se stvori od 1. septembra na severu zemlje kada se očekuje da počne primena mera reciprociteta očekuje.
„To je verovatno bila glavna poruka gospodina Kurtija, da Zapad 1. septembra treba da se pripremi da preduzme sve mere, da upozori Srbiju, ali i tamošnjim protivnicima, kriminalcima ili teroristima koji deluju na severu Kosova sponzorisani zna se od koje zemlje“, dodaje on.
U intervjuu datom italijanskom listu, Kurti je na pitanje koliki je rizik od novog sukoba rekao da se nakon invazije Rusije na Ukrajinu situacija promenila i da postoji veliki rizik i za Kosovo.
„Ne bih rekao veliki rizik, jer ovde imamo kontingent NATO-a, ali je svakako visok. Na kraju krajeva, mi smo demokratija koja se graniči sa autokratijom. Pre invazije na Ukrajinu šanse su bile male, sada se situacija promenila. Prva epizoda, posledica fašističke ideje panslavizma koju ima Kremlj, bila je Ukrajina. Ako bude druge epizode, na primer u Pridnjestrovlju, onda su šanse da će se i treći rat desiti na Zapadnom Balkanu, a posebno na Kosovu, veoma velike”, rekao je Kurti.
Dok je, prema rečima profesora političkih nauka Dritera Arifija, situacija na severu Kosova osetljiva, naglašavajući hibridni rat Srbije koji podržava Rusija.
„Kosovo i Srbija su 23 godine uvek bili u nedovršenom sukobu, samo prisustvo Kfora pokazuje nam potpunu krhkost cele situacije. Dakle, mi smo u hladnom sukobu, ratu, ne bih mogao da naglasim jer je to u ovom trenutku veoma gruba definicija, ali moramo da pazimo sa rečnikom kako se ponašamo, ali situacija je krhka, možda je tako premijer to treba da naglasi. Jer na severu Kosova imamo hibridni rat, a ne klasični rat jer je i ovo mnogo drugačije, hibridni rat podrazumeva sabotaže, terorističke napade, dezinformacije i još milion drugih problema koje civilno stanovništvo može da uradi tamo na severu Kosovo, da napravimo haos“, kaže Arifi.
Na izjavu premijera Kurtija na Kosovu su bile brojne reakcije, među kojima su i lideri opozicionih partija.
Lumir Abdidžiku iz LDK rekao je da Kurti želi krizu i da izjavama o ratu uspeo da se takmiči sa dobrim vestima koje Kosovo proizvodi već neko vreme.
„Kurti govori o ratu. Ovo je vest međunarodnih medija o Kosovu danas. Ne za investicije, ne za integracije, već za rat na Kosovu. Toliko o našoj poruci svetu.
I tako je, majstorstvom momačke svađe, uspeo da konkuriše dobrim vestima koje kulturno leto Prištine i Kosova već neko vreme proizvodi u istim medijima. Ovaj čovek želi krizu. On u panici sanja glavnog junaka. Kao i Vučić, čije investicije u njegovu zemlju, naravno, ne prestaju, on takođe govori o ratu na Kosovu, krize i straha. Šta će vam propaganda protivnika države, kad imate premijera koji postiže autogol?", napisao je Abdidžiku.
Dok je potpredsednica PDK, Vljora Čitaku, rekla da neće biti rata i da je NATO garant suvereniteta Kosova.
„Na Kosovu više nema rata. Ne izazivajte strah i paniku. NATO je garant suvereniteta Kosova. Srbija dobro zna šta nosi otvoreni sukob sa NATO-om. Probala je jednom. Na Kosovu je bio rat pre 23 godine. Neki od nas su bili odrasli i tada su imali priliku da se bore. U međuvremenu, Srbiji danas najviše odgovara status kvo, i mogućnosti da se govori o nalepnicama i barikadama. Konvencionalno ratovanje je završeno. Sada su bitke drugačije prirode“, rekla je ona.