Kurti: Oni koji sa Kosova žele da idu na pregovore 2 septembra nemaju kredibilitet
2 septembra kosovska i srpska strana sastaće se u Beloj Kući.
Sastanak između ove dve stranke uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država, predsednik Samoopredelenja Aljbni Kurti je povezao sa novim izborima koji će se tamo održati nakon 80 dana.
Dok je govorio o ovom sastanku, Kurti je rekao da sa Srbijom treba dialagovati kao sa susednom državom, zasnovan na principu reciprociteta i nakon potrebnih priprema i pune transparentnosti.
Međutim, on je na kraju svog članka rekao je da sa Kosova u pregovore sa Srbijom , u Beloj Kući idu oni koji nemaju legitimitet, verodostojnost niti nadležnost.
"Što se tiče Srbije, možemo da vodimo dijalog kao susedne zemlje, zasnovane na principu reciprociteta, i nakon potrebnih priprema i uz potpunu transparentnost. Oni sa Kosova koji žele ići na ove pregovore koji su pozvani za 2 septembar nemaju legitimitet, verodostojnost, autoritet niti nadležnost. Shodno tome, njihovi dogovori su neprimenjivi, i ,ne vrede cene papira na kome su napisani", napisao je Kurti.
Oko 80 dana ostaje do novih izbora SAD na kojima se predsjednik Donald Trump suočava se sa demokratskim kandidatom Joeom Bajdenom. Kampanja tamo se i dalje intenzivira iako zvanično još nije počela.
U tom kontekstu, 2. septembar treba da se posmatra kao najavljeni datum pregovora između Kosova i Srbije u Vashingtonu D.C. Bivši američki ambasador u Berlinu i bivši v.d. Direktora Nacionalne Obaveštajne Službe, Richard Grenel, želi uspeh u spoljnoj politici u zadnjim satima . On je prekjuče kritikovao g. Biden "da obećava da će problemi sveta biti odgovornost Sjedinjenih Država", a danas je sam pozvao na pregovore između Kosova i Srbije.
Grenell je isti diplomata koji je rekao da nikada nije vidio ili razgovarao o "teritorijalnoj razmjeni". Potom je optužio bivšeg Savetnika za Nacionalnu Bezbednost, Džona Boltona, da stoji iza ovog plana, dok je ovaj odgovorio rekavši da je obo čuo od dva predsednika, Kosova i Srbije.
U januaru ove godine Grenell je promenio dotadašnji položaj SAD i odustao od svih zahteva protiv Srbije u odnosu na Kosovo. Grenell je pristupio sporu između Kosova i Srbije kao cowboj finansija i medija koji neće znati o istoriji Albanaca patnjama i gubicima Kosova.
U svojoj najavi, Grenell više ne govori o dijalogu, već o pregovorima. Pa, pregovori se tiču kompromisa. Ustav Kosova sadrži unutar sebe bolni kompromis Ahtisarijevog paketa, dok Ustav Srbije nastavlja Miloševićeve namere, naglašavajući u drugoj rečenici da je Kosovo sastavni deo Srbije. Od takvog pristupa ne može biti ni pravde ni koristi.
Kosovski prioriteti treba da budu borba protiv pandemije COVID-19, odnosno da se izvuče iz zdravstvene krize; borba protiv organizovanog kriminala i visoke korupcije, dakle državna pravda; i ekonomski i socijalni razvoj, odnosno zapošljavanje, posebno mladih i žena. Sadašnja Vlada Kosova propada na sve načine.
Što se Srbije tiče, mi možemo razgovarati kao susedne zemlje, zasnovane na principu reciprociteta, i nakon pravilnih priprema i uz potpunu transparentnost.
Oni sa Kosova koji žele ići na ove pregovore koji su pozvani za 2 septembar nemaju legitimitet, verodostojnost, autoritet niti nadležnost. Shodno tome, njihovi sporazumi su neprimenjivi i nisu vredni ni cene papira na kome su napisani.