Krasnići: U vladajućoj koaliciji nedostaje konsenzus za dijalog
Imenovanje Skendera Hisenija, državnim koordinatorom za dijalog, samo dva dana pre sastanka u Briselu i nedostatak podrške partnera iz vladajuće koalicije, doživljava se kao slabljenje položaja Kosova u ovom procesu.
Jeta Krasnići iz Demokratskog Instituta za Kosovo kaže da je zabrinjavajuće činjenica što je Hiseni imenovan za kordinatora samo dva dana pre sastanka, za šta navodi da ne znamo da li se mogao pripremiti za ovaj sastanak.
Krasnići, koji je pratio proces dijaloga od početka, rekao je za KosovaPress da nedostatak unutrašnjeg konsenzusa o ovom procesu slabi položaj Kosova.
"On je imenovan samo nekoliko dana pre sastanka u Briselu, i definitivno ostaje zabrinjavajuće koliko je bio u stanju da se pripremi za ovaj sastanak. U isto vreme, trebalo bi da imamo malo više pojašnjenja o stavovima Kosova, i da li Kosovo ima stavove o određenim temama ... Hoće li gospodin Hiseni uspeti da koordinira između političkih stranaka i međunarodnog faktora, kao je opisano u njegovim dužnostima, znajući da gospodin Hoti kao premijer to nije učinio. „Znajući koliko je ovaj proces važan, moramo stvarati konsenzus“, rekla je ona.
KrasnićI kaže da su i u prošlosti postojali procesi koji su započeli na najvišem političkom nivou, na nivou premijera ili predsednika, a onda je bilo razgovora koji su vođeni na više tehničkom nivou eksperata.
„Iz ovog političkog procesa prešlo se vrlo brzo u ovaj tehnički, da tako kažem, iako se kaže da ne postoji tehnički proces, mora se shvatiti da je ovo u stvari tehnički i politički proces, jer je tehnički na nivou stručnjaka. Još uvek nismo jasno shvatili da li je politički proces uspeo da ima dogovor na političkom nivou, još uvek ne znamo koja je uloga EU u ovom procesu, postoje li principi, koji su principi u poslednjoj fazi dijaloga, još ne znamo da li postoji dogovor da epilog bude međusobno priznavanje, da li ovaj proces ima crvene linije, ne znamo ulogu država članica EU, isto kao što ne znamo ni ulogu SAD-a. "Dakle, još uvijek ima puno pitanja, dok unutar unutarnjeg političkog spektra postoji podela,
ne samo što se tiče pozicije i opozicije, već se čini da postoji podela i unutar vladajuće koalicije", kaže ona.
Pošto je bilo skepticizma što se tiče imenovanja koordinatora, Krasnići kaže da je trebalo da postoji prethodni dogovor o ovom pitanju.
Krasnići: Veoma smo u slabom položaju
të fundit 2/3 e votave ku nuk ka një konsensus as brenda qeverisë po as me opozitën”, deklaroi ajo.
Një marrëveshje përfundimtare siç po proklamohet nga krerët e institucioneve vendore, Krasniqi thotë se ka kuptim vetëm atëherë kur flitet për njohje reciproke.
E për arritjen e një marrëveshje të tillë, ajo e sheh të domosdoshëm edhe përfshirjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
Krasniqi: Ka kuptim vetëm kur flitet për njohje reciproke
"Činjenica je da nemamo unutrašnji politički konsenzus u koji opozicija nije uključena, ali ima nedostatak konsenzusa čak i unutar koalicionih partnera. To znači da smo u vrlo slaboj poziciji, jer nam je teško gurnuti takav važan proces napred, za kojeg treba 2/3 glasova", rekla je ona.
Konačni sporazum koji proglašavaju čelnici lokalnih institucija, kaže Krasnići, ima smisla samo kada je reč o međusobnom priznavanju.
Da bi se postigao takav dogovor, ona smatra da je uključenje Sjedinjenih Američkih Država neophodna.
"Konačni sporazum o normalizaciji ima smisla samo kada je reč o međusobnom priznavanju, ali istovremeno i kada imamo veću uključenost država članica EU u smislu deblokiranja od strane 5 država koje nisu priznale nezavisnost Kosova, tako da treba da nas poznaju te 5 država, i kad zauzmemo evropsku perspektivu, mi ćemo krenuti ka članstvu u UN-u. "Ovdje je definitivno potrebno sudjelovanje Sjedinjenih Država, jer samo u ovom obliku, ako jasno znamo kuda idemo, put do konačnog sporazuma može uspeti", rekla je Krasnići.