Krasnići: Teška godina za ekonomiju i preduzeća, ali 30 hiljada građana nije ostalo bez posla
Teška situacija za privredu i preduzeća kao rezultat pandemije Covid-19, ali i udarac koji otežava živote građana u zemlji.
Ovo je rekao ministar Trgovine i Industrije Vesel Krasnići u intervju za KosovaPress, ističući da je pandemija za poslovanje i ekonomski razvoj u Republici Kosovo imala veliki uticaj.
Iako država još uvek nema zvanične podatke o broju onih građana koji su ostali bez posla zbog pandemije, ministar Krasnići tvrdi da je pandemija uticala na smanjenje zaposlenosti u preduzećima, ali prema njegovim rečima, nisu 30 hiljada ljudi koliko je prijavljeno od sindikata i poslovne zajednice.
Tvrdi da je ta cifra niža za one koji su ostali bez posla u pandemiji.
Krasnići: Nisu 30 hiljada radnika koji su ostali bez posla u pandemiji
„Smatram da je posao sigurno oštetio radničku klasu, ali u svakom slučaju Zakonom o Ekonomskom Oporavku oni radnici koji su privremeno otpušteni biče podržani ovim zakonom ... Čekamo istraživanje krajem godine, naravnoda čemo izaći sa tačne statistike. Nisu 30 hiljada, smatramo da je taj broj manji zbog činjenice što je privremeno jedan broj zaposlenih pasivni. Mnoga preduzeća su to učinila privremeno zbog mera koje su preduzete zbog skraćenog radnog vremena“, kaže on.
Pored toga, ministar Krasnići rekao je da je pad trgovine na početku pandemije bio 100 procenata, dok je u drugoj polovini 20 procenata.
Krasnići: Teška godina za ekonomiju
„Zaista je bila teška godina za našu zemlju, za ekonomiju, kosovska preduzeća, ali i za ceo svet zbog pandemije Covid-19. Čak smo i mi kao Republika Kosovo, i naša preduzeća, imali poteškoća posebno u prvom delu godine nakon potpunog zatvaranja. Ovo je direktno uticalo na ekonomski razvoj naše zemlje. Tada je bio zaustavljen sav izvoz, iako su naša proizvodna preduzeća imala ugovore sa drugime zemljama za svoje proizvode, mnogi od njih su bili prisiljeni da raskinu ugovore “, naglašava on.
Ministar Krasnići kaže da će MTI kroz Zakon o Ekonomskom Oporavku izdvojiti 10,5 miliona evra za preduzeća, jer je rekao da postoje tri mere koje će MTI primeniti, dodeliti grantove proizvodnim kompanijama sa mašinama, tehnologijom i isporukom sertifikata Evropski Standard ISO.
Krasnići: Sa 10,5 miliona evra, preduzeća će biti podržane od MTI
„Sada, iako smo sa zakašnjenjem u Skupštini Kosova usvojili Zakon o Ekonomskom Oporavku i kroz ovaj zakon sigurno postoji niz mera koje će direktno podržati radničku klasu uopšte, ali ovo sigurno ne nadoknađuje štetu koja je naneta ekonomiji zemlje koja se procenjuje na oko 5-7 procenata. Naravno da čemo imati statistike na kraju godine za smanjenje ekonomskog razvoja ... (04’06) Imamo 10,4 miliona evra kao MTI koji će ići direktno preduzećima. Takođe Zakon o Ekonomskom Oporavku novca i druge prateće aktivnosti, npr. Od smanjenja PDV-a sa 18 na 8 procenata, zatim postoje zajmovi za smanjenje kamata, koji će direktno podržati poslovanje. „Nadamo se da će to uticati bar malo na preduzeća“, naglašava on.
Pored toga, MTI sledeće godine takođe će podržati žene u preduzetništvu grantovima.
Što se tiče zatvaranja preduzeća, Krasnići je rekao da oni neprestano prosleđuju statistiku preko Agencije za registraciju i kako kaže, ona nije u tolikoj meri koliko se izveštava u medijima.
Priznaje da ima smanjenja i pasivnosti kod preduzeća, to je kod malih preduzeća, međutim, one koje su najviše oštećene je aktivnost gastronomije.
Ministar je dalje rekao da je broj radnika u odnosu na druge godine smanjen, ali da očekuju da će im Vlada nadoknaditi Zakon o Ekonomskom Oporavku.