Kosovo bez strategije zdravstvenog sektora, iz MZ kažu da su osnovali radne grupe
Kosovo trenutno nema strategiju za zdravstveni sektor, jer ono isteklo prošle godine. Ali, u Ministarstvu zdravlja kažu da su već formirali radne grupe za izradu nove Sektorske zdravstvene strategije i Akcionog plana. Iako smatraju neuspehom da se ova strategija ne izradi, njenu što skoriju izradu zahtevaju lekari, Udruženje za prava pacijenata i skupštinski Odbor za zdravstvo.
Oni su u pisanom odgovoru KosovaPress-u iz kancelarije za informisanje Ministarstva zdravlja rekli da kao odeljenje u operativnom planu imaju specifične strategije i akcione planove koji su aktivni.
„Strategija zdravstvenog sektora 2018-2021 služila je kao glavni dokument do kraja prošle godine. Sada kada je ovaj dokument potrošen, formirana je radna grupa i određene podgrupe za izradu nove Sektorske strategije i Akcionog plana, koji će biti dugoročniji dokument. U operativnom planu, MZ ima godišnji plan rada za 2022. godinu koji uključuje zakonodavnu agendu i strateške dokumente koji će biti usvojeni ove godine. Inače, pored Sektorske strategije, u sektoru zdravstva postoje posebne strategije i akcioni planovi koji su aktivni i na kojima se zasniva rad MZ, uključujući Strategiju protiv COVID-19, Plan imunizacije protiv COVID-19, Strategiju imunizacije protiv sezonskog gripa, Strategija za HIV/AIDS, Strateški plan za antimikrobnu rezistenciju i drugi strateški dokumenti“, navodi se u pismu Ministarstva zdravlja.
Dok, za nedostatak strategije zdravstvenog sektora, Lekarska komora Kosova krivi tri ministra koji su poslednjih godina vodili ovo odeljenje.
Predsednik LKK-a Pljeurat Sejdiu kaže da su stručnjaci, uprkos pandemiji, imali prostora da rade na izradi nove Sektorske strategije, za koju ocenjuje da bez nje ne može da se planira.
Sejdiu takođe potvrđuje za KosovaPress da su radne grupe već formirane i da čekaju da uskoro počnu da rade u ovom pravcu.
Sejdiu: Imali smo priliku da radimo na novoj strategiji
„Poslednja tri ministra su zakazala, možemo za to da krivimo pandemiu, možemo i da je ne krivimo, ali nismo svi bili uključeni u pandemiju, život nije stao, imalo je prostora da se radi na ovoj strategiji. . A bez ove sektorske strategije šta planirate. Bez strategije to opstaješ, ali reći da ću stići tamo, nešto ću raditi, nešto ću poboljšati, ili ćemo reformisati ili poboljšati sistem, bez strategije ne može. Prošle nedelje su formirane sektorske grupe u okviru sektora zdravstva od kojih čekamo da nas pozovu da počnemo da radimo... Bez strategije se ne može, bez strategije ne može ništa da se planira jer bez strategije vi čete da vidite curenje mozak iz zdravstvenog sistema“, naglasio je on.
Prema njegovim rečima, glavni fokus Ministarstva zdravlja u izradi nove strategije trebalo bi da bude stvaranje zdravstvenog sistema.
Sejdiu: Strategija za stvaranje zdravstvenog sistema
„Stvaranje sistema, mi nemamo sistem, imamo zdravstvene službe, ali nemamo zdravstveni sistem. Sistem mora biti kreiran strategijom i sistem mora da dobije boju kakvu ozbiljne države prave kada naprave zdravstveni sistem u uslovima, bilo i političke promene što je normalne da mogu da odstupe, ali sistem se nikada ne može promeniti, a mi nemamo sistem“, rekao je Sejdiu.
Od Udruženja za prava pacijenata na Kosovu (UPPK) zahtevaju dugoročnu strategiju zdravstvenog sektora koja bi utrla put zdravlju na Kosovu, dok smatraju neophodnim formiranje Odbora od strane Vlade Kosova, koji pored izgradnje sektorske strategije bi takođe nadgledao njeno sprovođenje.
Predsednik ovog udruženja Besim Kodra smatra da se trenutno u zdravstvenom sistemu Kosova radi kozmetikom zdravstvenog sistema i da bi takva strategija stvorila mogućnosti da politika ne utiče na sistem.
Ž
Kodra: Radimo samo sa kozmetikom zdravstvenog sistema
„Trenutno radimo samo sa kozmetikom zdravstvenog sistema jer radimo akcije koje nisu međusobno koherentne, dugoročna strategija bi odredila put dokle će zdravstveni sektor ići i to bi stvorilo prilike koje politika ne bi imala veliki uticaj na zdravstveni sistem jer do sada svaki dolazeći ministar pokušava da promeni zakonsku regulativu za koju smatram da je potrebna promena ali nije tako hitna... Vlada treba da odobri odborno telo koje će se baviti izgradnjom strategije a zatim da taj odbor bude nadležan da nadgleda njegovo sprovođenje. Zašto kažem odbor jer smatram da moram da ide dalje od MZ, zdravlje nije samo zdravlje, videli smo sa pandemijom to je i socijalna zaštita, to je i ekonomija, zato treba da ima mnogo sveobuhvatniji pristup i onda nas strategija orijentiše kuda ćemo usmeriti zdravstveni sistem i koje su potrebe građana“, rekao je Kodra.
Dok Šemsedin Drešaj, član skupštinskog odbora za zdravstvo i socijalnu zaštitu, kaže da je zdravstveni sektor trebalo da ima gotovu sektorsku strategiju za naredne četiri godine.
Poslanik AAK smatra da pristup Vlade zdravstvu pokazuje da se ne može očekivati odgovarajuća strategija.
Drešaj: Prošle godine je trebalo da se zatvori Sektorska strategija za naredne četiri godine
„Zdravstvo je trebalo da ima ovu sektorsku strategiju za naredne četiri godine prošle godine, nažalost nemam informaciju da je to već urađeno i ovde se mora izvršiti veliki pritisak na MZ kako bi se to što pre ostvarilo kako bismo imali organizovan zdravstveni sistem sa jasnim ciljevima za u buduće... Zdravlje mora biti prioritet, pa zdravlje mora biti prioritet ove vlade što nažalost nije, pa smo suočeni sa 48 % manji budžet za zdravstvo od godine koju smo ostavili za sobom i vi u ovoj fazi ne možete očekivati da ćete imati istinsku strategiju koju će sprovoditi upravljački segment zemlje“, rekao je on.
U februaru 2017. godine, tadašnji ministar zdravlja, Imet Rahmani, pokrenuo je Strategiju zdravstvenog sektora 2017-2021, koja se smatrala glavnim dokumentom koji definiše pravac i strateški srednjoročni pristup razvoju zdravstvenog sistema u Republici Kosovo.