Kosova je imala neuspeh u ekonomskoj diplomatiji, potrebno je imenovanje ekonomskih atašea
Pročitajte: 4 мин.
2 year ago
Линк је копиран
Kosovo je već 14 godina država bez stabilne ekonomske diplomatije i bez ekonomskih atašea u diplomatskim predstavništvima.
Od proglašenja nezavisnosti, zemlja je zastala u promovisanju lokalne proizvodnje, kao i svojih turističkih kapaciteta pred svetom.
Poslovna zajednica ocenjuje da je Kosovo imala neuspeh u ekonomskoj diplomatiji, odnosno u imenovanju ekonomskih atašea, koji bi lobirali za razvoj kosovske privrede, za privlačenje stranih investicija, kao i za uspostavljanje ekonomskih odnosa sa razvijenim zemljama.
S druge strane, ministarstva spoljnih poslova i trgovine su odlučile da ćute po ovom pitanju. Uprkos našem insistiranju, nisu odgovorili za KosovaPress.
Izvršni direktor Američke privredne komore na Kosovu Arian Zeka ocenjuje da bi ekonomska diplomatija trebalo da bude prioritet ove vlade, iako su, prema njegovim rečima, 13 godina prethodne vlade u tom pogledu imale neuspeh.
Zeka kaže za KosovaPres da bi angažovanje u ekonomskoj diplomatiji ojačalo subjektivitet Kosova za nova priznanja.
„Vlada skoro slavi svoju punu godišnjicu, a razlog zašto sam napravio takvo poređenje ili takvu vremensku referencu je da pokažem da su se u narednih 13 godina različite vlade relativno malo fokusirale na jačanje kapaciteta naše ekonomske diplomatije. U tom pogledu treba učiniti mnogo više. To ne bi trebalo da ostane samo na nivou deklaracije ili deklarativnog opredeljenja, ali ipak treba videti mnogo ozbiljniju posvećenost institucija zemlje. S tim u vezi, jačanje ekonomske diplomatije će neminovno pomoći jačanju kosovskog subjektivizma u međunarodnoj areni. Zašto ne, pošto se kroz ekonomske i trgovinske odnose često grade odnosi saradnje sa zemljama koje nisu priznale postojanje Kosova, kao što je slučaj Grčke“, kaže Zeka.
Dalje, šef APK Zeka je rekao da Kosovo ima dovoljno ljudskih resursa i budžetskih sredstava za povećanje aktivnosti Kosova u oblasti ekonomske diplomatije.
Zeka dodaje da je poslednji trenutak da ovako nešto uradi ova vlast.
„Ovo ne treba da ostane samo na deklarativnom nivou. Verujem da imamo ljudske kapacitete, budžetske i finansijske kapacitete da sprovedemo ili povećamo aktivitet Kosova u oblasti ekonomske diplomatije. Ekonomski atašei treba da budu imenovani u gradovima država koje imaju najveće prisustvo ili najveću ekonomsku aktivnost na globalnom nivou. Možda bi trebalo da izbegavamo centre zemalja, bilo zapadne Evrope ili čak Sjedinjenih Američkih Država, ili zemalja Azije, već da se više fokusiramo na centre u kojima je najveća industrijska i ekonomska aktivnost. Poslednji je trenutak da se ovako nešto uradi u ovom pogledu“, naglašava on.
Komora biznisa Kosova izrazila je nezadovoljstvo nedostatkom razvoja ekonomske diplomatije od strane države Kosovo.
Predsednik odbora Privredne komore Kosova (KBK) Skender Krasnići kaže za KosovaPres da je Kosovo jedina zemlja koja nema ekonomske atašee.
Krasnići navodi da bi zemlja što pre trebalo da ima ekonomske atašee širom sveta koji bi predstavili ponudu poslovanja.
„Trebalo bi da imamo ekonomske atašee u našim ambasadama i da se ponude poslovanja prezentuje preko ekonomskih atašea. Mi smo jedina zemlja koja nema ekonomskog atašea ni u jednoj zemlji. Zatim, Ministarstvo spoljnih poslova, sektor privrede treba više da lobira kako bi naši zahtevi za rešavanje naših zahteva koje smo upućivali zemljama u kojima imamo problema sa poslovanjem... na taj način ćemo imati veću sigurnost za investitore i veći porast stranih investicija na Kosovu“, naglašava Krasnići.
Predsednik Privredne komore Kosova Berat Rukići kaže za KosovaPres da bi istinska ekonomska diplomatija olakšala mnoge procese za zemlju, čak iu političkim odnosima, uključujući priznavanje Kosova i liberalizaciju viznog režima.
„Ovo bi imalo uticaja na mnoge zemlje koje su skeptične prema procesima na Kosovu, poput liberalizacije viznog režima. Takođe, ako postoji veća ekonomska komunikacija, više trgovinske razmene, više investicija iz ovih zemalja, naravno da bi drugačije videli Kosovo. Isto se dešava i sa onim zemljama koja nas ne poznaju. Zbog toga bi ekonomska diplomatija prethodila ili olakšala mnoge procese političkih odnosa sa tim zemljama“, kaže Rukići.
Uloga ekonomskih atašea je važna u ekonomskoj diplomatiji za promociju vrednosti i kapaciteta u svim privrednim sektorima.