KDI kaže da je najbogatija stranka Pokret Samoopredelenja
Demokratska Partija Kosova je politički subjekt koji je imao najveće prihode tokom 2019. Pored prihoda od 1,2 miliona evra, ova stranka je potrošila 100 hiljada evra više. Druga po prihodu je Pokret Samoopredelenja sa 1,1 milion evra, ali po troškovima posle PDK, je LDK sa oko 1,3 miliona evra.
Ovi podaci objavljeni su tokom današnje konferencije KDI-a, gde su obelodanjeni nalazi istraživanja o godišnjim finansijskim izveštajima političkih subjekata za 2019. godinu.
Istraživač KDI-a Eugen Cakoli rekao je da troškovi političkih partija uglavnom uključuju prošlogodišnju predizbornu kampanju.
Cakoli; Politički subjekt sa najviše prihoda je PDK sa preko 1,2 miliona evra
„Politički subjekt sa najviše prihoda je PDK sa preko 1,2 miliona evra prihoda, a sledi LVV sa preko 1,1 milion evra. LDK sa 910 hiljada evra, AAK sa 320 hiljada evra, Srpska lista sa 300 hiljada, dok Nisma-AKR i druge stranke zajednica imaju manje od 300 hiljada evra prihoda ... Iako PDK vodi toliko što se tiče rashoda tokom 2019. godine sa milion i 360 hiljada evra troškova, na drugom mestu je LDK sa milion i 340 hiljada ukupnih troškova, rekao je on.
Pored toga, Cakoli je stavio do znanja pokretnu i nepokretnu imovinu političkih partija, gde je rekao da je najbogatija stranka Pokret Samoopredelenja.
Ističući pritom da političke stranke takođe imaju finansijske obaveze prema drugim strankama sa preko 2 miliona evra.
Cakoli: U okviru ovih kategorija ispada da je Levizja Vetevendosje najbogatiji subjekat
„U okviru ovih kategorija ispada da je Pokret Samoopredelenja najbogatiji subjekat sa pokretnom i nepokretnom imovinom sa preko 130 hiljada evra prijavljene imovine. Dok najveći subjekat u vladajućoj koaliciji, LDK je izjavio da ima imovinu vrednu samo 13 hiljada evra, svrstavajući se kao osmi subjekat u pogledu pokretne i nepokretne imovine. U međuvremenu, prema izveštajima koji su u tužbenoj verziji, ispostavlja se da političke stranke ne stoje dobro ni u pogledu obaveza koje imaju prema drugim strankama. "To je zato što su političke stranke u svojim formularima izjavile da imaju preko 2 miliona evra obaveza", rekao je on.
Između ostalog, Cakoli je rekao iako se donacije vide kao jedan od glavnih izvora finansiranja, posebno tokom izbornih godina, subjekti su prijavili samo 214 hiljada evra donacija, što čini samo 4,6% njihovih ukupnih prihoda.
Prema njegovim rečima, u ovom aspektu AKR vodi, a slede LVV i Alternativa.