KBK treći put za mesec dana traži podršku poslanika privatnom sektoru
Zabrinuta zbog stanja poslovanja u zemlji i poteškoća sa kojima se privatni sektor suočava tokom poslovanja kao posledica pandemije, zabrinut zbog vrlo spore reakcije Vlade i Skupštine prema radnicima i privatnim preduzećama, Komora Biznisa Kosova je još jednom prenela detaljne zahteve ekonomskih operatera poslanicima Republike Kosova službenom poštom u Skupštini.
S ciljem razmatranja i reagovanja u što kraćem mogućem roku, Komora Biznisa Kosova još jednom je apelovala na poslanike u ime skoro 300.000 zaposlenih u privatnom sektoru i stotine preduzeća da se razmotre njihovi zahtevi I da se što pre odobri novi paket kako bi se pružila podrška radnicima i preduzećima da prevaziđu ovu situaciju.
"Od marta, kada su se zvanično pojavili prvi slučajevi COVID-19, sada već je 5 meseci da još uvek nismo dovršili emegentni paket, dok je onaj za oporavak još nije prošao, čime smo privatni sektor doveli u tešku situaciju zbog nedostatka podrške od države. "S obzirom na to da je privatni sektor glavni generator prihoda i radnih mesta u našoj zemlji, on se trenutno nalazi u veoma teškom položaju kao posledica pandemije", rečeno je u saopštenju KBK.
Podsećanja radi – nastavlja se saopštenje - nijedna podrška preduzećima da pokriju gubitke, operativne troškove ili povoljne zajmove do sada niko nijec dobio, kao što su to učinile sve zemlje regiona i Evrope i nije pružena podrška za pokrivanje gubitaka prouzrokovana kao rezultat prekida poslovanja i drastičnog pada od pandemije.
"Stotine preduzeća je zabranjeno delatnost i većina njih rade sa gubitcima Kosovu. Čak ni radnici ovih sektora ne dobijaju redovnu podršku države. Sada je započeto izvršenje minimalne zarade za mesec april, a mi smo sredinom avgusta, a za ostale mesece nije predviđena podrška", kaže se, između ostalog, u saopštenju KBK.
Neki od zahteva KBK su: sniženje PDV-a za hranu, turizam i hotele na 5%, smanjenje kamatne stope na 1,7% od strane Centralne Banke Kosova, subvencija plata i zakupa pogođenih preduzeća, radi očuvanja likvidnosti kompanija važno je izdvojiti 300 miliona evra u Fond za Garanciju Kredita, nastaviti odlaganje rata kredita i poreza za još 3 meseca, subvencionisati izvoz za 10% izvezenog iznosa, da se oslobode svi poreza i taksi proizvođači, izuzev PDV-a, od 1 juna do 31 decembra.
AKK je takođe zatražila izmenu zakona o unutrašnjim porezima da se sva proizvodna preduzeća oslobode plaćanja PDV-a na kupovinu sirovina, onako kaoko su oslobođena u slućaju uvoza iz stranih zemalja.
Komora Biznisa Kosova još jednom je pozvala poslanike Republike Kosova da analiziraju ove zahteve i predlože izmene kako bi se privatni sektor spasio od bankrota, da bi sačuvamo radna mesta i obezbedio opstanak privrednih subjekata, što podrazumeva opstanak i države.
KBK tokom prethodnih sednica, u nadi da će paket za kompanije biti razmatran, preuzeo je inicijativu pojavivši se pred ulazima u skupštinu i podnevši zahteve poslanicima.