KBK: Teret porodiljskog odsustva treba da snosi država
Pročitajte: 2 мин.
4 year ago
Линк је копиран
Komora Biznesa Kosova ponovila je zahtev za izmene Zakona o Radu i Zakona o Porodiljskom Odsustvu ministru Rada i Socijalne Zaštite, Skenderu Rećici. KBK u saopštenju za javnost kaže da se već neko vreme bavi adresiranjem predloga u vezi sa izmenama Zakona o Radu i Zakona o Porodiljskom Odsustvu, predlozi koji su nastali nakon istraživanja i razgovora sa preduzećima. U ovom zahtevu stoji član 34, koji kaže da „Zaposleni imaju pravo da jednostrano raskinu ugovor o radu“ i „Radnik koji ima ugovor sa određenim rokom ,za raskid ugovora mora unapred pismeno obavestiti poslodavca u roku od 15 dana, a za ugovore sa neodređenim rokom, obaveštenje o raskidu ugovora je 30 dana unapred “. Komora Biznesa Kosova zatražila je da za ugovore na određeno vreme, obaveštenje o ostavci ili otkazu bude 30 dana za obe strane, dok za ugovore na neodređeno vreme, obaveštenje o ostavci ili otkazu bude 90 dana za obe strane. Takođe, prema članu 42 koji kaže „Ako se ugovor o radu raskine, prema članu 35, teret dokazivanja ostaje poslodavcu“, gde u ovom slučaju možemo videti ,da u slučaju ako zaposleni napusti posao bez najave, nema kazne, a kada poslodavac uklanja radnika bez prethodne najave, može se kazniti i do 40.000 eura. U ovom zahtevu se pominje i Zakon o Porodiljskom Odsustvu, gde Komora Biznesa Kosova zahteva da isplatu materinskog odsustva država pokriva 100%. S obzirom da je Kosovo zemlja sa najvećom nezaposlenošću u regionu, i stopa zaposlenosti žena, 12.6% od 600.000 žena koja su napunile godine za rad. KBK smatra da je to jedan od razloga njihove nezaposlenosti, jer mnoge kompanije nerado zapošljavaju žene, kada znaju da u budućnosti trebaju platiti 70% osnovne plate za šest meseci, i da istovremeno trebaju platiti novog radnika za isti posao ", rečeno je u saopštenju Komore. Na kraju, Komora Biznesa Kosova traži od ministra, Skendera Rećice, da razmotri ove predloge, smatrajući ih neophodnim promenama za poslodavce i za zaposlene, kao i za povećanje zaposlenosti žena. /KosoovaPress/
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress