KBK održava zajednički sastanak sa preduzećima i ministrom Veseljom Krasnićijem
Pročitajte: 4 мин.
3 year ago
Линк је копиран
Privredna Komora Kosova (KBK) održala je danas zajednički sastanak sa proizvodnim preduzećima i ministrom trgovine i industrije Veseljom Krasnićijem, kako bi razgovarali o problemima proizvodnih preduzeća u zemlji i mogućnostima pružanja podrške i stvaranja objekata za ovaj sektor. . Ključne tačke obrađene tokom ovog sastanka bile su funkcionisanje Zakona o Unutrašnjoj Trgovini, produženje roka za javne konsultacije o Zakonu o Strateškim Ulaganjima, smanjenje PDV-a na turizam i hotele, Zakon o Strateškim Ulaganjima, PDV koji se plaća u naplati a ne u fakturisanju, puštanje sirovina i za kupovinu iz zemlje, kako bi se stvorile ponude za preduzeća, kako bi se subvencionisala preduzeća u prevazilaženju stvorene situacije. Takođe je razgovarano o problemu ad-hoc odluka koje je Vlada Kosova donela bez prethodnih konsultacija sa preduzećima, što je izuzetno štetno za potonje, a istovremeno su te odluke nejasne za preduzeća i izvozne i uvozne subvencije sa 10 posto. KBK poziva Vladu Kosova da razmotri ove poslovne zahteve kako bi podržala i stvorila objekte koji bi pomogli što je moguće manje preduzećima koja se suočavaju sa drugim talasom pandemije, koji nažalost još uvek nisu izlečeni prvi talas COVID-19. Tokom ovog sastanka, preduzeća su imala priliku da iznesu svoje konkretne zahteve ministru Veselju Krasnićiju, u kom slučaju je ovaj izrazio spremnost da pomogne u bilo kom obliku. Ministar Veselji zahvalio je KBK na pružanju stalnih informacija o zahtevima i problemima preduzeća i naglasio da je spremna za saradnju i da će pružiti maksimalnu podršku lokalnim proizvođačima, obećavajući da će posetiti ove kompanije kako bi se upoznali sa njihovim problemima. . Naglasio je da je jedan od glavnih problema koji nanosi štetu poslovanju u zemlji nefunkcionisanje Zakona o Unutrašnjoj Trgovini i druge zakonske prepreke. Ispod možete pronaći kompletne zahteve kojima su se preduzeća obratila tokom ovog sastanka, a koji su takođe u pisanoj formi prosleđeni ministru Krasnićiju i njegovom kabinetu:  
  1. Vlada bi trebalo da donese konkretne odluke u slučaju odluke o ograničenju, a upozorenje za takvu odluku trebalo bi da bude najmanje nedelju dana unapred, a u ovom slučaju da se prethodno konsultuje sa preduzećima. Razlog tome je što su preduzeća nezadovoljna nejasnim i brzim odlukama koje donosi Vlada Kosova.
 
  1. Povećati kontrolu inspektora na terenu kako bismo imali manje ograničenja.
 
  1. Ponavljanje zahteva za puštanje sirovina za lokalne proizvođače.
 
  1. Preduzeća zahtevaju da se država snabdeva lokalnim proizvodima kao mera podrške preduzećima koja su u ozbiljnom stanju, kao rezultat pandemije.
 
  1. Hitno oslobađanje od PDV-a prilikom kupovine sirovina u zemlji
 
  1. Podržati domaću proizvodnju sa 10 procenata u kupovini i izvoz sa 10 procenata u prodaji u inostranstvu.
 
  1. Da se razmotri mogućnost postavljanja akcize na plastiku.
 
  1. Povećajte kontrolu KAHV na granici analizom proizvoda. Razlog tome je sumnjiva izjava o kvalitetu u odnosu na proizvod koji se prijavljuje.
 
  1. Da se ​​subvencioniše prikupljanje mleka sa 3 centa po litru.
 
  1. Problem proizvodnih linija. Proizvodna linija je puštena, dok ako su potrebni dodatni delovi, preduzeće je dužno da plati PDV, takođe, ako oprema zastareva, posao mora da se zameni, i dalje mora da plati PDV.
 
  1. Podržati povećanje zaposlenosti u preduzećima sa 2 do 4 hiljade evra godišnje za radnike.
 
  1. Podržite lokalne proizvođače ne prisiljavajući ih da plaćaju velike sume prilikom otvaranja novog tržišta.
 
  1. Ponavljanje problema prilikom predaje sitnog novca komercijalnim bankama kao rezultat odluke Centralne Banke Kosova, da je za svaku predstavku sitnog novca komercijalnim bankama preduzeće dužno da plati 5 do 8 procenata iznosa isporučena.
  14. Ponovite poslovni zahtev, da je u slučaju da kupac plaća karticom u poslovnom POS-u, ovaj dužan da         komercijalnoj banci plati 1,5-3 procenta od prodate sume.
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress