Kao rezultat palminog ulja, mlečni proizvodi su jeftiniji od vode
Pročitajte: 3 мин.
4 year ago
Линк је копиран
Proizvodnja u zemlji skoro je zasjenjena nedavnim političkim kretanjima i pandemijom Covid-19.   Jedan od sektora koji se i dalje suočava sa velikim izazovima je mlečna industrija, gde se po udruženju mlečne industrije nijedna od relevantnih institucija se ne bavi mnogim problemima mlekara na Kosovu.   Međutim, među najvećim problemima u ovom sektoru su viškovi mleka i nelojalna konkurencija na tržištu.   Čini se da sve ove barijere imaju samo jedno ime, a to je palmino ulje, koje predstavlja još jedan rizik za zdravlje potrošača.   Ovo je rekao Ramadan Memaj iz Udruženja mlečne industrije na Kosovu, napominjući da su trenutno neki mlečni proizvodi na prodajnim mestima širom zemlje jeftiniji od vode.   Prema Memaju, ovo je zabrinjavajući i ozbiljan fenomen za proizvođače i prerađivače mleka.   KosovaPress je takođe naišao na letke iz različitih ponuda nekoliko prerađivača u kojima su cene ovih proizvoda drastično niske.   Memaj: Mlečni proizvodi jeftiniji od vode   "Problemi su veoma veliki jer s jedne strane imamo višak mleka, a sa druge strane sami prerađivači imaju velikih problema zbog činjenice da na raznim prodajnim mestima širom Kosova danas imamo proizvode gde se litra jogurta prodaje jeftinije nego litra vode. Ili se u drugom slučaju kilogram sira prodaje jeftinije od litra mleka. Dakle, vrlo ozbiljna pojava i vreme za proizvođače i prerađivače mleka. Ove brige nisu sve nastale zbog pandemija, jer problemi u ovom sektoru prate nas iz godine u godinu ili barem u poslednjih deset godina ", kaže Memaj. Takođe je rekao da i pored činjenice da je došlo do zatvaranja farmi i smanjenja količine mleka, povremeno se pojavljuju viškovi mleka tamo gde mlekare ne uspevaju da ih apsorbuju i trguju   kako treba i kako ovi proizvodi zaslužuju.   Memaj kaže da sve dok palmino ulje ne bude zabranjeno za uvoz mlečnih proizvoda i proizvođača mleka, postoji bojazan da problemi u tom sektoru nikada neće biti rešeni.   Memaj: Glavni problem u ovom sektoru je palmino ulje   "Stotine miliona evra su uložene u mlečni sektor. Zaista je došlo vreme da institucije razmotre strategiju razvoja mlečnog sektora jer ove šeme podrške ne daju rezultate, a mi i dalje imamo iste probleme. Po mom mišljenju, ovi problemi koji su se nakupili u ovom sektoru imaju samo jedno ime, a to je palmino ulje. "Ako se palmino ulje ne zabranjuje za uvoz mlečnih proizvoda i proizvođača mleka, bojim se da problemi u ovom sektoru nikada neće biti rešeni."   Ova zabrinutost je nastala zbog činjenice da ovi proizvodi nisu legalno tretirani i da su ilegalni proizvodi koji su dominirali na Kosovskom tržištu iz uvoza i domaće proizvodnje.   A što je još gore u ovom trenutku pandemije, kaže Memaj, ne vidi se da su Kosovske institucije  ozbiljno shvatile ovu vrstu pretnje, koji veliki rizik ovi proizvodi predstavljaju  u pogledu bezbednosti njihove potrošnje.
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress