Jamie Shea: EU ne bi trebalo da prihvati Srbiju bez rešavanja problema sa Kosovom
Bivši portparol NATO-a tokom vazdušne kampanje protiv Srbije 1999 godine Jamie Shea, kaže da ako razgovori Beograd-Priština napreduju, biti teže za članice EU-a koje su držale Kosovsko priznanje kao talac, kao i za stav Rusije.
U ekskluzivnom intervjuu za Kosovopress, Shea kaže da ako Kosovske komšije sve poznaju Kosovo i žive srećni pored njih,onda kako mogu odbiti neke zemlje EU-e koje to več rade? Prema njegovim rečima, ključ mnogih problema je to da EU ne odobri članstvo Srbiji dok ne reši svoj problem sa Kosovom.
Kompletan intervju:
Intervju realizovao Fadil Miftari
KosovaPress: Gospodine Shea, vi ste imali dugu karijeru, posebno na Balkanu, pošto ste bili portparol NATO-a tokom vazdušne kampanje protiv bivše Jugoslavije. Kao što znate, vi ste bili jedna od glavnih ličnosti i glasova vazdušne kampanje i veoma poznata ličnost na Balkanu. Sada u 2020. godine, niste više aktivni u naporima Zapada da ubedite Kosovo i Srbiju da postignu konačni dogovor o zatvaranju neprijateljske istorije između njih. Kako vidite najnovija dešavanja oko ovih napora?
Jamie Shea: Ja pozdravljam obnavljanje dijaloga između Prištine i Beograda, kao i činjenicu da Sjedinjene Države još jednom angažuju svoju diplomatiju na visokom nivou u važnom pitanju evropske bezbednosti. Ja sam več dugo uveren da evropskoj bezbednosti ne trebaju samo američke trupe i tenkovi, već i američki diplomati. Sada kad su srpski izbori iza nas (iako su bili daleko od savršenih), nadam se da će Predsednik Vučič osećati da sada ima političku osnovu kod kuće da ozbiljno pregovara, da postigne potpuno i trajno rešenje sa Kosovom. Vreme je da pokažemo neke političke veštine, a razgovori u Beloj Kući pružiće nam ranu indikaciju da li su Predsednik Vučić - i Premijer Hoti - spremni da odgovore na izazov.
KosovaPress: Richard Grenell, specijalni izaslanik Bele Kuće za razgovore o Kosovu i Srbiji, kaže da će se razgovori usredsrediti na ekonomska pitanja, dok će politička pitanja prepustiti Evropskoj Uniji. Da li smatrate da je podjela uloga između SAD-a i Evropske Unije u vezi s razgovorima između Kosova i Srbije dobra ideja?
Jamie Shea: Nema ničeg lošeg u započinjanju s ekonomskim pitanjima jer su to uvek bile rana faza dijaloga između Prištine i Beograda. Sada kada je Kosovo ukinulo tarifna ograničenja na srpski uvoz, ima puno prostora za poboljšanje u bilateralne veze u trgovini, saobraćaju, energetici i telekomunikacijama. Kosovo mora biti otvoreno za direktna strana ulaganja iz srpskih kompanija i zajedničkih preduzeča. Naravno i obrnuto. Što više trgovinskih i ekonomskih veza može pomoći u promovisanju ljudskih kontakata, uključujući kontakte između vladinih administracija i izgradnju poverenja.
Ali, međutim, ništa nije rešeno dok se ne reši politika i ekonomske veze če da idu tako daleko, jedino ako se reši temeljno političko pitanje: što je potpuno priznavanje Kosova nezavisno od Beograda. Samo ovo će omogućiti Kosovu da se pravilno razvija, kako u regionu, tako i u širem svetu, i da zauzme svoje mesto u međunarodnim organizacijama. Nema ništa loše u tome što SAD i EU dele dužnosti. Oboje imaju različite oblike uticaja na stranke, što ih oboje čini i bitnim akterima. Ali glavna stvar je da se pažljivo konsultuju i sarađuju, i da ne šalju kontradiktorne poruke. Poslednja stvar koja nam je potrebna je da „kupimo forum“, kako kažu diplomate, gde jedna strana veruje da mogu dobiti više ustupka u porođenju na drugu stranu. Tako se nadam da će SAD i EU ujediniti svoje napore i raditi na sveobuhvatnom rešenju koje vodi ka potpunom priznavanju Kosova.
KosovaPress: Ako politička pitanja zaista ostanu kod Evropske Unije, dok se zna da EU nema smisla uvjeravati Rusiju. Mislite li da se stvari mogu zakomplikovati dugoročno?
Jamie Shea: Diplomacija nikada nije jednostavna. To je razlog što su nam uvek potrebni dobri diplomati. Ali ni to nije nemoguće, jer nas na ovo podseća rešavanje spora oko imena između Grčke i Severne Makedonije. To je omogućilo Severnoj Makedoniji da sada pristupi NATO-u i uskoro otvori pregovore o članstvu u Evropskoj Uniji. Ako pregovori Beograda i Prištine napreduje, biće teže za članice EU-a, koje su držale kao talac Kosovsko pitanje, i Rusija da zadrže svoje pozicije. Ako Kosovske komšije sve priznaju Kosovo i žive pored njih srećno, kako onda druge zemlje mogu odbiti to? Ja mislim da je ovde ključno da EU ne daje Srbiji članstvo u EU dok ne reši svoje razlike sa Kosovom. Ovo je jedan značajan uticaj koji EU mora konstruktivno i mudro koristiti. A trebalo bi da uključi i podršku Beograda budućem članstvu Kosova u EU. Naravno, pošto bi Priština ispunila sve standarde i uslove EU.
KosovaPress: Razgovori su se pre neko vreme prekinuli, dok se pojavila jedna „anonimna“ ideja za razmenu teritorija između Kosova i Srbije. Kako vam je izgledala ta ideja i verujete li da se o toj ideji neće razgovarati?
Jamie Shea: Moj stav o ideji zamene zemlje je uvek bio jasan. Ja sam protiv. To možda izgleda površninski privlačno, ali brza rešenja retko traju dugo. Kao jedno, vrlo je teško stvoriti čistu podelu na mapi koja zadovoljava svako selo i svaku zajednicu. Pogledajte poteškoće u definisanju podeljene zone u Bosni tokom Pregovora o Dejtonskom Mirovnom Sporazumu. Drugo, savršeno je opravdanje za odlaganje pitanja priznanja, jer neko vreme nećemo znati koji oblik Kosova priznajemo. I treće, verujem da će Kosovo i Srbija u budućnosti biti multietničke evropske države, a ne više kao unutrašnje monoetničke države. Moje je lično uverenje da će dugo vremena odnosi između Kosova i Srbije biti složeniji ako su one uglavnom monoetničke države nego multietničke države i društva.
KosovaPress: Da li verujete da stranke mogu postići sporazum sa međusobnom poznavanjem?
Jamie Shea: Da. Sve je moguće uz vođstvo i viziju. Nikada nisam prihvatio stav da ne možemo nešto učiniti zbog protivljenja javnog mišljenja. Dužnost političkog rukovodstva je da oblikuje javno mnjenje.
KosovaPress: Od vremena kada ste bili duboko umešani u rešavanje Kosovskog pitanja, recimo da nijedan zapadni lider ili diplomata tog vremena nije aktivan u nedavnim naporima na normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije. Mislite li da trenutni diplomatski potencijal zapada može dati rezultate?
Jamie Shea: Vreme prolazi brže nego što ponekada smatrate mogućim i tačno je da je moja generacija Kosovskih prijatelja danas u studijskim centrima i univerzitetima - umesto da ostanu na glavnoj sceni kao akteri. Moramo se samo nadati da je sadašnja generacija političkih lidera sposobna da ispuni zadatak koji smo mi započeli, ali nismo ga mogli izvršiti: da stvorimo zaista kompletnu i slobodnu Evropu i Zapadni Balkan, zajedno sa Kosovom, koji su uključeni u transatlantske bezbednosne strukture. Ali čak i ako smo danas stari, mi, prijatelji Kosova, uvek smo spremni da pomognemo. Zavisi od Kosova da nam pokaže kako još uvek možemo biti korisni.
/intervju je realizovan u utorak/