„Ja ne koristim nasilje“, pozivaju se institucije za zaštitu dece
Na Svetski Dan Dece 20 novembra, pozivaju se državne institucije da rade više na njihovoj zaštiti. Između ostalog, se traži da prioritet bude blagostanje svakog deteta, s obzirom na to da mnogi od njih odrastaju sa nasiljem. Pored toga, institucije se pozivaju da primene Zakon o dečjoj zaštiti.
Na maici šesnaestogodišnjaku piše „Ja bez nasilja“. Il Kosumi traži da on i ostala deca odrastu u ljubavi, a ne u nasilju. On je deo grupe „Poštujte naše pravo“ i rekao je da je ovaj dan za njega veoma važan, jer obeležava upravo Svetski dan zaštite dece.
Kosumi: Decu treba odgajati bez nasilja
„Nadamo se da će ovi zakoni biti sprovedeni i da neće ostati samo zakoni na papiru. Nadamo se da će nam relevantne institucije, vlada i ministarstva pomoći da nastavimo put zaštite dece. I nadamo se da ćemo u najboljoj mogućoj budućnosti za decu ići što dalje. Inače je 2020 godina za nas bila prosperitetna, jer je usvojen i Zakon o Dečijoj Zaštiti, i veoma smo srećni jer smo zaštićeni zakonom. Tako smo sada deo kampanje „Ja bez nasilja“. Što znači da mi deca moramo odrasti bez nasilja, na način koji moramo odrasti s ljubavlju, nasilje nikada nije rešenje“, rekao je.
U znaku obeležavanja dana, organizacije Save the Children i Oko Visije, su uz podršku Švedske agencije za međunarodni razvoj (SIDA), otvorile izložbu u blizini Newborna.
Habit Hajredini iz upravne kancelarije u kabinetu premijera rekao je da ova kampanja ima za cilj podizanje svesti institucija, civilnog društva i građana o dečijoj zaštiti.
Hajredini: Pozivamo na institucionalnu mobilizaciju za zaštitu dece na Kosovu
"U julu ove godine na snagu je stupio Zakon o dečjoj zaštiti, zakon koji štiti, garantuje prava dece. Daje velike obaveze institucijama da zaštite decu, bez obzira na rasu i pol, invalidnost. To je jedna mobilizacija i institucionalna obaveza da radimo na primeni ovog zakona. Tek smo počeli da preduzimamo prvi konkretan korak u izdavanju podzakonskih akata koji ovlašćuju, obavezuju nadležna ministarstva obrazovanja, blagostanja, zdravstva i druge specifičnosti da imaju institucionalnu mobilizaciju na centralnom i lokalnom nivou i saradnju svih nevladinih organizacija kako bi se više radilo na promociji, poštovanju i zaštiti dece na Kosovu “, rekao je on.
Između ostalog, Hajredini je izjavio da se deca suočavaju sa nasiljem dok rastu.
A, direktor „Save the Children“ Ahmet Krieziu naglasio je da blagostanje dece treba da bude prioritet za sve. Takođe je pozvao institucije da rade više na zaštiti i čuju njihov glas.
Krieziu: Svi da daju svoj doprinos i da se zalažu za dečija prava
„Mislimo da je dan da pozovemo sve da više razmišljaju, posebno institucije da više ulažu u dečja prava, za njihovo blagostanje. S obzirom na pandemiju i sve poteškoće sa kojima se svi suočavamo, mislimo da je veoma važan trenutak za sve nas da doprinesemo i budemo posvećeniji kako bi se prava dece i njihov glas više čuli“, rekao je Krieziu.
Izložba „Želim da budem“ ostače 10 dana u obelisku NEWBORN. Ovaj dan ima za cilj podizanje svesti o pravima dece i poboljšanje njihovog blagostanja