Izrada scenarija Vettinga će biti završene krajem meseca
Očekuje se da će izrada modaliteta i scenarija za pitanje reforme pravosudnog sistema u svrhu odgovornosti, uključujući Vetting, biti završena tokom ovog meseca. U međuvremenu, radnu grupu koju angažovala Ministarstvo Pravde kritikuje bivša ministarka Pravde i civilno društvo.
Ministar Pravde Selim Selimi kaže da radna grupa radi na predlozima o načinu sprovođenja Vettinga u pravosudnom sistemu.
On kaže da grupa ima rok za podnošenje predloga do kraja ovog meseca, ali kaže da će im dati još više vremena ako im zatreba.
Selimi: Čim imamo nešto konkretno, predstaviću to javnosti i pokazati ćemo koju smo opciju izabrali
„Ova grupa je započela sa radom i podeljene su podgrupe koje rade na predlozima pa da vidimo koju opciju Vettinga ćemo izabrati. U međuvremenu, nalazi funkcionalnog pregleda koji utiču na Vetting, dali su konkretne preporuke, te preporuke smo dali ovom odboru i ovaj odbor analizira sve izvore o Vettingu, počevši od ustava, zakona, iskustva drugih zemalja u regionu, ali i nalaze procesa funkcionalnog pregleda. Nadam se da će ovo biti obavljeno uskoro, imaju rok do 31. oktobra, ali ako im bude trebalo više vremena, obećao sam da ću im dati više vremena da iznesu konkretne predloge kako da razviju pitanje Vettinga ... Čim imamo nešto konkretno predstaviti ćemo to javnosti i pokazati ćemo koju smo opciju izabrali“, kaže on.
Šef radne grupe za izradu nacrta modaliteta i scenarija o pitanju reforme pravosudnog sistema, što se tiče odgovornosti, uključujući Vettinga, Fljorent Spahija, kaže da pokušavaju da do završe postupak izrade modaliteta do kraja oktobra.
Međutim, on ostavlja otvorenom mogućnost da će im možda trebati još mesec dana da dovrše postupke uređivanja.
„Proces izrade nacrta modaliteta za odgovornost i Vettingu je u fazi izrade nacrta po radnim podgrupama, odnosno grupa je podeljena u radne podgrupe. Učesnici u grupama su organizacije civilnog društva, sudstvo i tužilaštvo, takođe iz policije i OAK. Snažno ga podržavaju ambasade na Kosovu, kao i međunarodne organizacije, uključujući i Evropsku Uniju, koja je kontinuirano pomagala sektor pravosuđa ... Imamo rok do kraja oktobra i tada možemo da zatražimo produženje za mesec dana, pokušavamo da završimo na vreme, međutim, zbog velikog obima izveštaja, možda će biti potreban dodatni mesec dana za njegovo prilagođavanje, pregled, i uređivanje. Inače posao ide vrlo dobro“, rekao je on.
Deo radne grupe za izradu nacrta modaliteta i scenarija za Vetting, izglasani u Vladi Kosova, su predstavnici Kancelarije premijera, Ministarstva Pravde, Sudskog i Tužilačkog Saveta, Agencije za Borbu Protiv Korupcije, Kosovske Policije, OAK, Advokatske Komore Kosova, dok su deo grupe u ulozi savetnika predstavnici kancelarije EU na Kosovu, Američke Ambasade, Velike Britanije, Nemačke, Italije, Francuske, misije OEBS-a i drugi predstavnici civilnog društva.
Radnu grupu kritikuje bivša ministarka Pravde, Aljbuljena Hadžiu, koja kaže da je u vreme kada je bila na čelu ovog ministarstva osnovala grupu najboljih stručnjaka u toj oblasti.
Ona kaže da se pitanje Vettina ne može pomerati napred kada je veliki broj nosilaca pravosudnog sistema deo radne grupe.
Hadžiu: Zaboravio je drugu grupu koja se ne može nazvati grupom stručnjaka
„Umesto da se sastane sa grupom stručnjaka i zatraži rad koji su obavili, ovaj je zanemario njihov rad, i zaboravio drugu grupu koja se ne može nazvati grupom stručnjaka, jer su oni blizu 30 osoba koje su nosioci pravosudnog sistema ... Ovako ne može biti Vetting u Republici Kosovo“, rekla je ona.
Hadžiu kaže da nema nade da će aktuelna vlada poslati postupak Vettinga do kraja, jer kaže da im nedostaje volja za tako nešto.
Reze Hodža iz Grupe za Pravne i Političke Studije ne očekuje rezultate od radne grupe koja kaže da su akteri koji bi trebalo da budu predmet Vettinga.
Njihovo učešće, kaže ona, uticalo je na njihovo povlačenje iz grupe stručnjaka koju je osnovala vlada Kurtija.
Hodža: Uključeni su akterii koji bi trebalo da budu predmet ove reforme
„Verujem da treba sačekati rezultate ove grupe, ali pomalo smo skeptični prema tome šta se može dogoditi. S obzirom na to da je novi ministar počeo sa takvim intervencijama, smatra se da su uključeni akteri koji bi trebalo da budu predmet ove reforme, oni su istovremeno uključeni i kao učesnici u procesu izrade ove reforme”, rekla je ona.
Vetting kao reforma, Hodža kaže da je izuzetno važna, jer je to jedini način da se osigura da pravosudni sistem u zemlji počne pravilno da funkcioniše.
Predsedavajući ove grupe Fljorent Spahija odgovara na kritike u vezi sa radnom grupom da su uključeni akteri koji bi trebalo da budu predmet Vettinga. On kaže da oni ne vrše Vetting, oni se bave sa modalitetima onoga šta je Kosovu potrebno.
Spahija: Mi ne vršimo Vettingu, već samo modalitete
„Ne vršimo Vetting, već samo modalitete, i vršimo neku vrstu procene šta je Kosovu potrebno, normalno da je doprinos saveta neophodan i ne znači da se sve može uzeti u obzir ono što kažu Saveti. Svako ima pravo glasa tamo i smatram da je u ovom slučaju dva saveta dobro za zemlju, tako da je funksionisanje pravosudnog sistema je u interesu Sudskog i Tužilačkog saveta“, kaže on.
Vlada Kosova je 22. jula odobrila radnu grupu za izradu modaliteta i scenarija za pitanja reforme pravosudnog sistema što se tiče odgovornosti, ne isključujući Vetting. /KosovaPress/