Institucije se pozivaju da ubede SAD i EU u novi pristup dijalogu
Pročitajte: 4 мин.
2 year ago
Линк је копиран
Bez obzira na mogučnost prekida dijaloga zbog izbora u Srbiji, od institucija na Kosovu se traži da se aktivno angažuju na ovoj temi. Šestomesečni period 2022. godine, prema ekspertima za proces dijaloga Kosovo-Srbija, trebalo bi da posluži Vladi Kurtija da ubedi SAD i Evropsku uniju za novi pristup i potrebu da se promeni tok dijaloga.
S druge strane, za buduću dinamiku dijaloga, početkom februara najavljuje se poseta Kosovu specijalnog predstavnika EU za dijalog Miroslava Lajčaka, zajedno sa američkim izaslanikom za zapadni Balkan Gabrijelom Eskobarom. Ali ovakva poseta nije potvrđena za KosovaPres, portparol EU Peter Stano.
Direktor Instituta EPIK Demuš Šaša kaže za KosovaPres da pred aprilske izbore u Srbiji neće biti napretka u dijalogu Kosovo-Srbija.
Uprkos tome, on ima poruku za institucije na Kosovu.
Šaša: Institucije da ubede međunarodne partnere za novi pristup dijalogu„Pre izbora u Srbiji neće biti pomaka. Ovaj period treba više iskoristiti da kosovske institucije razgovaraju sa našim saveznicima u SAD i EU kako bi ih ubedili u ovaj novi pristup i novi duh na kome insistira nova vlada. Verujem da ovi meseci ne bi trebalo da budu izgubljeni i da kosovske institucije treba da ubede naše partnere za potrebu promene dijaloga. Do sada vidimo da postoji jaz između pristupa novih institucija na Kosovu i naših međunarodnih saveznika, jer oni insistiraju da se tok i dinamika dijaloga nastavi kao i do sada“, rekao je on.
Na osnovu dosadašnje prakse, pesimistična po pitanju nekog mogućeg sastanka u narednim mesecima, kaže i Violeta Hadžoli iz Demokratskog instituta Kosova (KDI).
Hadžoli: Kada ima izbora, dijalog Kosova i Srbije se prekida„Srbija će u aprilu proći kroz izborni proces i ne očekuje se neki razvoj dok se izborni proces tamo ne završi. Međutim, u drugoj polovini godine od maja nadalje mogu se očekivati novi razvoji i nova dinamika u vezi sa procesom dijaloga Kosovo-Srbija... Videli smo da kada dođe do izbornih procesa na Kosovu iu Srbiji, dijalog se prekida za neko vreme. Posrednik daje vremena toj državi da završi izborni proces, a zatim da nastavi razgovore u dijalogu. Ovo je urađeno da ova tema ne utiče na izborne rezultate, ili nema nikakvog uticaja na ove procese“, dodaje Hadžoli.
Ali Gazmir Raci, stručnjak za proces dijaloga, misli drugačije, koji kaže da bi pre izbora u Srbiji mogao da dođe do sastanka u Parizu, u Francuskoj, premijera Kosova Albina Kurtija i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
On čak kaže da bi specijalni predstavnik EU za dijalog Miroslav Lajčak i zamenik pomoćnika američkog sekretara Gabrijel Eskobar uskoro mogli da posete region i Kosovo.
Raci: Možda će biti sastanka u Parizu pred izbore u Srbiji„Mislim da ćemo imati novi pristup, ali u ovom trenutku imamo zastoj u dijalogu, zbog suprotstavljenih stavova koje imamo između strana. Imamo i problem što je Srbija već ušla u izbornu fazu na svim nivoima i svaki eventualni sastanak biće problem. Iako se nedavno pričalo da će možda doći do sastanka u Parizu, ali to nije potvrđeno i očekujem da će se dijalog nastaviti nakon aprila“, navodi Raci.
Ali takvu posetu ne potvrđuje portparol EU Peter Stano.
„Ako specijalni predstavnik EU ode da poseti svoje kolege u regionu, saopštenje za javnost izdaje relevantna delegacija EU na terenu, kada je to potrebno“, rekao je on u pisanom odgovoru KosovaPres-u.
Dijalog Kosova i Srbije ušao je u ćorsokak od prošle godine. Dok je poslednjih nedelja bilo tenzija zbog zabrane srpskog referenduma na teritoriji Kosova.