Hoti obećava pomoć proizvođačima mleka: Strogo ćemo pregledati tržište
Nakon što su mlekare do 29. septembra dobile mere za uklanjanje proizvoda sa palminog ulja sa tržišta, kosovski premijer Avdulah Hoti obećao je da će poljoprivrednicima i prerađivačima mleka pomoći svim pravnim kapacitetima koji imaju.
Smatra se da nedavna odluka Ministarstva Trgovine i Industrije o Zabrani uvoza proizvoda od palminog ulja nije dala rezultate lokalnim proizvođačima.
I dok potonji ponovo upozoravaju na izlivanje mleka zbog uvoza mlečnih proizvoda sa palminim uljem, izvršni direktor kaže da rade na poboljšanju situacije u mlekarskom sektoru i da se vrše inspekcije na terenu.
Hoti: Napravili smo analizu kako bismo bili sigurni da potrošači znaju šta kupuju na tržištu.
„Tokom ovih dana uradili smo neophodnu analizu na dva fronta, preko Ministarstva Trgovine sa Tržišnom inspekcijom, kako bismo bili sigurni da potrošači na tržištu znaju šta kupuju, jer postoje mnoge primedbe da potrošačima nije jasan proizvod koji kupuju, da li je sa palminim uljem ili je proizvod na bazi mleka. Tržišna inspekcija i Ministarstvo Trgovine, ali i ministar, danas su na terenu, kako bi bili sigurni da na pijacama na kojima se prodaju mleko i drugi proizvodi, postaje jasno da proizvodi koji se prodaju na različitim lokacijama u okviru pijaca na bazi palminog ulja i proizvoda na bazi prirodnog mleka “, rekao je Hoti.
Hoti je nakon sastanka koji je održao sa direktorom Agencije za hranu i veterinu Naserom Krasnićijem rekao da farmeri proizvođači mleka več dve nedelje imaju poteškoća u prodaji mleka.Izvršni šef je rekao da su zbog situacije na tržištu stvorene pandemijom COVID-19 prerađivači mleka mogli da je prodaju na tržištu.
Hoti: Bićemo blizu proizvođača mleka
„KVFA intenzivno radi, uzimajući terenske uzorke na raznim tržištima, kako bi osigurao da proizvodi koji se prodaju imaju sadržaj zasnovan na etiketi. Znam koliki je problem i koliko je danas ceo ovaj sektor proizvodnje i prerade mleka težak. Bićemo blizu vas strogim nadzorom tržišta kako bismo bili sigurni da potrošači znaju šta kupuju, pa se ovi proizvodi, kada izađu na tržišta, prodaju na dve različite lokacije u okviru pijace, a istovremeno i KVFA „Biće veoma angažovan na terenu kako bi uzeo uzorke i obavio neophodne testove“, rekao je Hoti.
Rekao je da je pravna nadležnost KVFA-e i Ministarstva Trgovine, kao i Zakonska obaveza da funkcionišu, da budu rigorozni na terenu prema onima koji krše zakon o zaštiti potrošača ne prodajući proizvode kako je napisano na etiketi.
Hoti je takođe spomenuo obećanje koje su dali da će udvostručiti subvencije za poljoprivredu i rekao da za to preduzimaju neophodne pripreme.
Inače, nedavna odluka Ministarstva Trgovine i Industrije o zabrani uvoza proizvoda od palminog ulja smatra se da nije dala rezultate za lokalne proizvođače.U odluci Ministarstva Trgovine i Industrije koja je stupila na snagu 15. septembra o zabrani uvoza proizvoda od palminog ulja, tačka 5 navodi da je „Tržišna inspekcija dužna da obaveže ekonomske operatere da odvoje mlečne proizvode biljnim mastima (palmino ulje) od onih životinjskog porekla “.
I, predsedavajući koordinacionog saveta između udruženja za proizvodnju i preradu mleka, Ramadan Memaj upozorio je da će od utorka, 29. septembra, svi poljoprivrednici, prikupna mesta i neki prerađivači mleka početi sa masovnim protestima prvo u Prištini, a zatim širom Kosova.