Hadžiu naziva kraj Radne Grupe za borbu Protiv Korupcije osvetničkom akcijom, ali Hoti to opravdava
Bivša ministarka pravde, Albulena Hadžiu smatrala je ukidanje Radne Grupe za borbu Protiv Korupcije od strane Vlade Kosova akcijom sa niskim motivima osvete.
Član rukovodstva Pokreta Samoopredelenja izjavila je za KosovaPress da umesto da osnaži odeljenja koja se bave borbom Protiv Korupcije,ova vlada ih zatvara bez ikakvog opravdanja.
Hadžiu: Ova akcija ove vlade je namerna i sa niskim motivima osvete
„Nesumnjivo je da je ova akcija ove vlade namerna i sa niskim motivima osvete, jer znate da je upravo ovo odeljenje ili ova Radna Grupa u okviru Kosovske Policije, mada ne mogu da kažem da je bilo nekoga ko zna šta pozitivne rezultate, ali koliko je bilo imao sam posla sa visokim ciframa, uključujući bivše ministre i bivše članove stranke LDK, i definitivno sam to doživljala kao osvetu. Umesto da ocene sve institucije koje se bave borbom Protiv Korupcije,upravo ovo odeljenje, bez ikakvog opravdanja, zatvorili su da je trebalo da bude ojačano, a ne ugašeno. „Stoga se nismo nadali da će sadašnja vlada biti u stanju da se bori Protiv Korupcije i organizovanog kriminala.
Na konferenciji za štampu održanoj danas, kosovski premijer Avdulah Hoti rekao je da je ovu odluku doneo pošto je ocenio da je odluka iz 2010. godine o formiranju Operativne Radna Grupa Protiv Korupcije neprimerena.
Hoti: Trenutno sam ocenio da je ta odluka neprimerena
„Ocenio sam u ovom trenutku da je odluka (za uspostavljanje Radne Grupe za borbu Protiv Korupcije) neprimerena. „Ja sam sada na čelu vlade i donosim odluke na osnovu odluka zajedno sa svojim saradnicima“, rekao je.
Odluka o ukidanju Radne Grupe za borbu Protiv Korupcije izazvala je reakcije civilnog društva koje je ovu odluku smatralo opstrukcijom nekih slučajeva kojima se bavila ova jedinica, koja na lečenju ima zvaničnike vladajućih partija.
Ministar pravde Selim Selimi nije se složio sa ovom odlukom, koji je tražio bolje planiranje zasnovano na funkcionalnom pregledu i ne oštećivanje nekih istaknutih slučajeva koji su deo Radne Grupe.
Ova jedinica je prošle godine podnela krivičnu prijavu Specijalnom tužilaštvu protiv gradonačelnika Gnjilana Lutfija Hazirija, koji dolazi iz redova Demokratske lige Kosova.
Radna Grupa za borbu Protiv Korupcije bavila se istragom u slučaju „Pronto“, koji je završen optužnicom protiv bivšeg gradonačelnika Gnjilana, Kemajla Mustafe iz PDK, krivičnim predmetom koji je završen optužnicom protiv bivšeg gradonačelnika Kline Sokol Bašota, poznatog slučaja kao „KEK“ gde je optuženi bio Sami Luštaku iz PDK.
Rad ove Radne Grupe pohvaljen je samo nekoliko sati pre gašenja od strane EULEKS-a, koji je objavio izveštaj i pozvao na njegovo jačanje. Izveštaj EU za 2020. godinu takođe je imao pozitivnu ocenu ove Radne Grupe.
Specijalno Odeljenje za borbu Protiv Korupcije (SOPK) ili takozvana „Radna Grupa za Borbu Protiv Korupcije“ bila je deo Kosovske Policije koja je delovala kao specijalizovana jedinica u okviru Odeljenja za istrage i nadgledalo ju je Specijalno tužilaštvo Kosova. osnovana je 26. februara 2010. godine, a sastojala se od 30 policijskih istražitelja.