Gastronomi se žale da nove mere još više pogoršavaju njihovu situaciju
Nakon porasta broja slučajeva sa COVID-19 u poslednjim danima, Vlada Kosova donela je odluku da od danas sve gastronomske usluge, uključujući restorane, kafiće, noćne klubove da ne pružaju usluge od 21:00 do 05:00 u celoj teritoriji naše zemlje.
Van ovog rasporeda, mogu da rade samo na otvorenim prostorima, poštujući socijalnu udaljenost od 1,5 metara između stolova, kao i usluge take-awy ( uzmi sa sobom).
Ovakva odluka se čini teškim teretom za ovaj sektor. Potpredsednik Gastronomskog udruženja Kosova, Fatos Medjuani za KosovaPress kaže da za takve odluke nisu konsultovane odgovorne institucije.
Prema njegovim rečima, jučerašnje odluke za gastronomski sektor izazvale su neizvesnost.
Medjuani kaže da je u ovom periodu potrebna državna pomoć vlasnicima restorana, kafića i noćnih klubova.
Medjuani: Nove mere anti COVID-19 još više su pogoršale situaciju u gastronomiji
"Ovio je jedna briga za nas. Nismo obavešteni unapred o odluci, nismo konsultovali za raspored za opštine koje su zatvorene i neće biti kretanja ljudi. Ima nejasnoća, nije određeno samo za one opštine koje su zatvorene ili one koje nisu zatvorene ... Mi kao gastronomi smo mnogo oštećeni ne samo na Kosovu, već i u svim zemljama sveta ... Bili smo veoma pogođeni. Sada nam je period zatvaranja postao još teži. Ne znam kako ćemo bez državne pomoći kada znamo da veliki deo kompanija još nije primio platu. Takođe, za iznajmljivanje nemamo nikakve informacije o tome da li je 50 odsto stanarine završeno ", rekao je
Medjuani je čak rekao da pored prvog hitnog paketa , potrebno je poseban paket za podršku ovom sektoru.
Medjuani: Više nego ikad treba nam pomoć
"Više nego ikad potrebna nam je pomoć kako bismo izašli iz ove situacije. Imali smo paket prvi put i nismo se držali tog paketa. To nas je još više naštetilo jer smo imali problema sa radnicima i iznajmljivanjem. Paket mora da se završi, ali ga moramo poštovati kako bismo se izvukli iz ove situacije i što pre moramo da se sastanemo i vidimo kako da napredujemo, jer gubimo radna mesta, povećaće se loši krediti. " , rekao je Medjuani.
Iako se u kafeterijiama vidi veliki broj građana koji ne poštuju mere anti COVID-19, potpredsednik Udruženja Gastronoma zahteva da se izvrši više inspekcija i da se prekršioci preporuka NIJZK-a kazne.
Medjuani: Preporučujemo da se kazne građani koji ne poštuju mere
"Mi ne možemo da igramo policiju", rekao je. Pozivam državu da od danas izvrši što više inspekcijskih nadzora. Takođe preporučujem da se građani kaazne jer mi kao vlasnici i preduzeća, ne možemo da podižemo svest građana da drže daljinu i nose maske, "rekao je Mehuani.
Broj pozitivnih slučajeva na Kosovu od izbijanja pandemije 13 marta do sada je 3508, od kojih je 1902 izlečeno, 75 je umrlo, a aktivnih slučajeva i dalje je 1531.