Gaši: Putin je dokazao da Rusi ne misle o Srbima, već o sebi
Predsednik Ruske Federacije, dao je intervju za rusku TV "Russija 1", u kome je, između ostalog, komentarisao neočekivani ulazak ruskih snaga na Kosovo 11. juna 1999 godine.
Citate iz ovog intervjua,prenosili su mnogi medijimi u regionu, podvlačeći Putinove stavove,da u to vreme, kako je rekao,sam bio sekretar Saveta Bezbednosti Rusije.
"Mogu da pričam o tome kako je došlo (odluka o preuzimanju aerodroma). Tada sam bio sekretar Saveta Bezbednosti. Prišao mi je šef Generalštaba, tada general Kvašnjini, prišao mi je i rekao mi da postoji ideja da se preuzme ovaj aerodrom. Na pitanje 'Zašto', odgovorio je da je jasno da ćemo jednog dana ići, ali čemo imati nešto o ćemu pregovarati. Tako da, sam murekao: ako smatrate prikladnim, tako i postupite ", rekao je Putin u intervjuu vezano sa ulaskkom ruskih snaga,mimo sporazuma sa zapadnim partnerima na Kosovu.
Vezano sa ovim govorio je univerzitetski profesor Ibrahim Gaši govorio. U jednoj izjavi za KosovaPress, Gaši je rekao da je i sam Putin priznao da je ulazak ruskog kontingenta na Aerodromu u Prištini 11 juna 1999 godine učinjen isključivo zbog interesa Rusije i ni na koji način da zaštite lokalne Srbe.
"To što je Putin rekao,jasno dokazuje da Rusija nikada nije razmišljala o Srbima, ni o Kosovu, ni o bilo kom drugom delu. Ona je kalkulisala i nastavlja da kalkuliše samo za svoje interese.On za razliku od NATO-a, Intervenciju na Kosovu je video sa stanovišta geostrateškog pozicioniranja Rusije.Da poveća cenu nekog dela negde bliže Rusiji, a zatim da napustiti aerodrom Priština", rekao je Gashi.
11 juna 1999 Rusi su ušli na Kosovo,nekoliko sati pre nego što je NATO ušao na Kosovo, obeležavajući oslobađanje Kosova, nakon 79 dnevnog bombardovanja srpskog genocidnog aparata. Sledećeg dana, na aerodromu u Prištini, gde su bili stacionirani Rusi,za malo se dogodio oružani sukob između njih i Britanaca. Bivši američki generalni NATO-a, Veslei Clark je rekao da je bio spreman da silom primori Ruse da napuste aerodrom, ali je to izbegao britanski General Mike Jackson, koji je bio komandant KFOR-
Kontingent ruskih trupa sa Kosova konačno je povučen u julu 2003. Njihov četvorogodišnji boravak na Kosovu obeležio je mnoge skandale, od ubistva tri Srpkinje u blizini Gnjilana, pokušaj otmice žena u noćnim klubovima i mnoge druge incidente.
Albanska većina na Kosovu ih nikada nije pozdravila, naprotiv protestovali su u svim lokalitetima na kojima su Rusi delovali u okviru misije KFOR-a