GAP: Uticaj pandemije COVID-19, 28% manje budžetskog prihoda
Pročitajte: 3 мин.
4 year ago
Линк је копиран
Institut GAP objavio je izveštaj „Uticaj pandemije COVID-19 na budžet Kosova“, u kome se navodi da je u periodu mart-maj, kada je većina aktivnosti u privatnom i javnom sektoru na Kosovu bila zaustavljena zbog pandemije COVID-19, prihodi budžeta su bili manje za 133 miliona evra (28,2%), u odnosu na isti period prethodne godine, dok su rashodi za 4,7 miliona evra (1%) manji. Prema GAP-u, svrha ovog izveštaja je da predstavi uticaj krize izazvane pandemijom COVID-19 na prihode, rashode, i fiskalni deficit tokom 2020 godine, kao i ograničenja i mogućnosti koje ima Vlada Kosova što se tiče rešenja krize u smislu budžeta . "U periodu mart-maj, kada je većina aktivnosti u privatnom i javnom sektoru na Kosovu bila zaustavljena zbog pandemije COVID-19, prihodi budžeta su bili manje za 133 miliona evra (28,2%), u odnosu na isti period prethodne godine, dok su rashodi za 4,7 miliona evra (1%) manji. Pad prihoda, pored rastućih troškova, prvi put će premašiti pravilo o budžetskom deficitu. Uprkos povećanju deficita, očekuje se da će Kosovo imati najniži nivo javnog duga u regionu. Iako se planira rast potrošnje, očekuje se da će kategorija kapitalnih investicija kao kategorije koja pomaže bržem ekonomskom rastu, imati značajan pad u odnosu na planiranje. Iako, uglavnom zbog potrebe za pomoć privatnom sektoru, postoji značajan porast subvencija. Iako je neophodno povećavanje subvencija, kao jedna od najmanje zakonski regulisanih kategorija, može se stvoriti mogučnost za zloupotrebu javnog novca. Da bi rešila ekonomsku i socijalnu situaciju nastalu kao rezultat mera za zaustavljanje i ograničavanje rada većine preduzeća u privatnom sektoru, Vlada Kosova odobrila je emergentni fiskalni paket u vrednosti od 179,6 miliona evra. Ovaj paket sadrži uglavnom kratkoročne mere za rešavanje problema izazvanih COVID-19. U upravljačkom programu za period 2020-2023, Vlada Kosova je predvidela drugi paket za ekonomski oporavak gde u roku od dve godine (2020-2021) planira da mobilizuje oko 1,2 milijarde evra ", navedeno je u izveštaju. GAP naglašava da zbog zakonskih ograničenja, emergentni fiskalni paketi i paket za oporavak, neće biti u potpunosti upravljani bez učešća Skupštine Kosova. „Potrebno je da Skupština odobri za svaki transfer koji prelazi 25% budžetske alokacije odgovarajuće institucije. Uključivanje Skupštine će biti potrebno i za odobravanje novih ugovora o kreditu sa 2/3 glasova poslanika. U slučaju neprihvatanja kreditnih ugovora, javni rashodi će padati i to će uticati na dalji pad ekonomije ", navodi se u izvještaju. /KosovaPress/
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress