GAP objavio izveštaj „Nezaslužno zapošljavanje u javnim institucijama“
Institut GAP objavio je danas izveštaj „Nezaslužno zapošljavanje u javnim institucijama“, koji analizira uticaj britanskog projekta na imenovanje profesionalaca na više rukovodeće položaje.
Ovaj izveštaj tvrdi da je projekat britanske ambasade imao pozitivan uticaj ne samo na zaslužno zapošljavanje na neke važne više rukovodeće položaje, već i na stvaranje nove kulture praćenja regrutovanja, značajno povećavajući kvalitet kandidata i nivo transparentnosti postupka odabira.
Prema ovom izveštaju, visok nivo neprimenjivanja preporuka britanske ambasade i dalje zabrinjava, što osim što predstavlja kršenje obaveze i trošenja sredstava britanskih poreskih obveznika, takođe je pokazatelj da kosovske institucije ne daju prioritet postavljanju meritokratije na rukovodećim mestima.
„Da bi sprečila nepotizam i uspostavila meritokratiju pri zapošljavanju na višim rukovodećim položajima, britanska ambasada pružila je pomoć vladi i Skupštini Kosova u zaslužnom regrutovanju. Prva faza ove saradnje započela je u oktobru 2016. Druga faza projekta nastavljena je od septembra 2018. do 31. marta 2020. U međuvremenu, u julu ove godine, Britanska Ambasada je nastavila projekat sa Skupštinom i Vladom koji će trajati tokom čitavog mandata Skupštine, odnosno Vlade. Implementacija ovog projekta ima visoke budžetske troškove. Ukupan iznos plaćen od oktobra 2016. godine do kraja tekućeg ugovora iznosi trošak od 1.772.356 funti (blizu 2 miliona evra). Ali kosovske institucije su u mnogim slučajevima ignorisale preporuke Britanaca da na ključne položaje biraju zaslužne ljude. U 14 procesa regrutovanja, preporuke britanskog partnera potpuno su ignorisane, imenovanjem osoba koje uopšte nisu ušle u uži krug uspešnih kandidata. Izveštaj tvrdi da je zaslužno zapošljavanje, pored smanjenja korupcije i nepotizma, meritokratija takođe preduslov za stvaranje ravnopravnog i sposobnog društva za razvoj", rekao je GAP u saopštenju za štampu.