Evropska unija očekuje da se dijalog nastavi
Ne očekuje se da će nedavne optužnice Specijalnog Suda i prigovori na osnivanje Asocijacije zaustaviti dijalog Kosova i Srbije. Uprkos razlikama unutar koalicije, vlada Hotija ne vidi razlog da ne nastavi saradnju sa EU na razvoju dijaloga sa susednom državom. Zvanični Brisel očekuje takav pristup izvršne vlasti za nastavak dijaloga.
U međuvremenu, Pokret Samoopredelenje i civilno društvo smatraju nejasnim nastavak dijaloga sa Srbijom. Čak i u stranci Albina Kurtija, kažu da u ovim političkim okolnostima proces dijaloga ne sme voditi premijer Hoti.
Portparol spoljne politike EU Peter Stano u odgovoru za KosovoPress kaže da bi dijalog između Kosova i Srbije trebalo da se nastavi, uprkos nedavnim dešavanjima u zemlji.
„Dijalog, nakon što je nastavljen u julu, i dalje se nastavlja i napreduje sastancima na nivou stručnjaka i najvišeg političkog nivoa. Lideri obe strane - predsednik Vučić i premijer Hoti - potvrdili su (u zajedničkoj izjavi 7. septembra) da daju najveći prioritet integraciji u EU i nastavku rada na dijalogu Prištine i Beograda uz posredovanje EU. Imajuči u vidu ovu zajedničku posvečenost i shvatanje prioriteta je od suštinskog značaja za napredak Kosova i Srbije na evropskom putu“, rekao je Stano za KosovaPress.
Isto mišljenje deli i Vlada Kosova koja preko svog portparola Antigone Badžaku kaže da nema razloga da se dijalog obustavi.
„U dijalogu Kosova i Srbije, koji se odvija u Briselu uz posredovanje Evropske Unije, Republika Kosova učestvuje u ostvarivanju svojih interesa, a ne interesa Srbije. Premijer Avdulah Hoti ocenjuje da Vlada Republike Kosova nema razloga da obustavi saradnju sa institucijama Evropske Unije. Suprotno tome, on se obavezuje da će marljivo i pošteno raditi na ispunjavanju njrgovih ustavnih obaveza i odgovornosti. Vlada Kosova sarađivaće sa svim institucijama i međunarodnim partnerima “, rekla je ona u odgovoru za KosovaPress.
Ali momentalnu obustavu dijaloga zahteva vladajući partner premijera Abdulaha Hotija.
Ministar pravde iz redova AAK-a Seljim Seljimi na jučerašnjem sastanku vlade rekao je da dijalog treba prekidati do drugih političkih okolnosti.
Seljimi: Vlada Kosova treba odmah da obustavi dijalog sa Srbijom
„Kao ministar pravde, ali i kao građanin ove zemlje kojeg je Alijansa za Budućnost Kosova Delegirala na dijalog, smatram da bi na početku Vlada Kosova trebalo da odmah obustavi dijalog do nekog drugog trenutka. Štaviše, Specijalizovana Veća, prihvatajući dosijee i dokaze koje je izmislila Miloševićeva tajna služba koji su viđeni u medijima, i sve dok postaje jasno da OVK nije organizovana kriminalna grupa“, rekao je Seljimi.
Poslanik Samoopredelenja Artan Abraši ne traži nastavak dijaloga od premijera Hotija, koji za KosovaPress kaže da bi proces dijaloga trebalo da vodi vlada koja izađe iz građanskog glasa nakon novih izbora.
Abraši: Dijalog ne sme voditi osoba koja nema legitimitet
„Gospodin Hoti nije verodostojna osoba koja bi vodila takav proces. To je zbog činjenice da je ono što on predstavlja nestabilna vlada koja u sebi nema jedinstvo. Uz to, nedostaje mu kredibilitet i politička moć da Kosovo uvede u važnu konfrontaciju poput dijaloga sa Srbijom. Bez obzira kako se ovaj proces nastavlja, mislimo da ga ne bi trebalo da vodi osoba kojoj nedostaje legitimitet, nedostaje mu politički kredibilitet i da dijalog sa Srbijom treba da nastavi legitimna vlada osnovana na osnovu građanskog glasanja“, rekao je on.
S druge strane, Arber Fetahu iz Grupe za Pravne i političke Studije kaže za KosovaPress da bi kosovska strana trebalo da ima jasan stav da bez uzajamnog priznavanja sa Srbijom neće biti dijaloga.
Fetahu: Budućnost dijaloga je nejasna
„Budućnost dijaloga je prilično nejasna s obzirom na to da su ciljevi za Kosovo i Srbiju od strane EU nejasni. Nije dobro razjašnjeno šta znači normalizacija, nije dobro razjašnjeno kakav će biti ishod dijaloga. Od naše strane je rečeno da je potrebno uzajamno priznavanje, s druge strane, Srbija se na to pozvala uvodeći udruženje kao glavnu temu i glavni ishod ovog procesa koji žele da dobiju više. U kosovskom kontekstu, verujem da ove kritike EU treba fakturisati i samoj vladajućoj koaliciji, s obzirom na to da nedostaje jasna platforma o tome gde želi da ide sa dijalogom. Koje su teme kojih bi se trebalo dotaći, ili ne i koji je minimum i maksimum koji se očekuje od dijaloga. Takođe ne treba amnestirati ulogu EU i njene nejasnoće u ovom procesu. Vlada Kosova trebalo je da ima takav položaj gde treba da izvrši svojevrsno lobiranje i pritisak na Nemačku i Francusku, između ostalih. Da bi se pokazao naš stav da bez uzajamnog priznavanja ovaj dijalog ne može da se nastavi dalje “, kaže on.
Specijalni Sud je u četvrtak potvrdio optužnicu za neke od bivših članova Generalštaba OVK, poput Hašima Tačija, Kadrija Veseljija i Redžepa Seljimija. U međuvremenu, dan ranije, uhapšen je bivši portparol OVK Jakup Krasniči.
Pored toga, dijalog sa Srbijom naišao je na poteškoće u uspostavljanju ili Asocijacije srpskih opština na Kosovu. Iako je srpska strana pokušala da uslovi nastavak dijaloga u primeni ove teme, kosovska vlada insistira na tome da udruženje neće biti otvoreno u okviru dijaloga, već će se primenjivati samo u konačnom dogovoru sa Srbijom.