Rad sudova treba saopštavati aktivno i proaktivno, rečeno je u raspravi o unapređenju komunikacije sudova sa javnošću i medijima. Misija Evropske unije za vladavinu prava na Kosovu (EULEKS) je podvukla neophodnost da sudovi saopštavaju jednostavnim jezikom odluke koje donosi sama ova institucija. Tokom ponedeljka preneta su i iskustva Severne Makedonije u formiranju Medijskog sudskog saveta, koji čine novinari i sudije.
Šefica Kancelarije za štampu i javno informisanje i portparol Eulex-a Joana Lachana rekla je da je neophodna svest o radu sudova.
Dalje, dodala je da javnost u nekim slučajevima nekoga proglasi krivim, a da se tako nešto ne dogodi.
„Kada građani imaju različita očekivanja od presude, a presuda je drugačija, kako da saopštimo osuđujuću presudu, to je veliki izazov za pravosuđe. Jer ako sud oslobodi optuženog, onda to mora biti kombinovano sa efikasnom saopštenjem koja detaljno opisuje odluku vrlo jednostavnim rečima. Na ovaj način građani će biti izloženi prijemu informacija u slučaju koji je u znaku javnosti“, dodala je ona.
„Bilo je zastrašujuće, novinari nisu mogli da dobiju informacije od suda. Sudije su pisale veoma teškim jezikom pozivajući se na članke iz zakona koji su javnosti bili nejasni. Javnost nema diplomu pravnika, to je razumljivo. Poruka morala je biti jasno preneta, novinari su imali problema sa nedostupnošću sudija ili portparola suda jer su imali svoje predmete. Kako je sve počelo? Sudski savet za medije je nezvanična institucija u okviru Udruženja sudija Severne Makedonije. Okuplja sudije, novinare, kako bi razgovarali o važnim pitanjima. Sud u dvogodišnjem projektu koji sponzoriše Ambasada SAD u Severnoj Makedoniji, a sprovodi udruženje sudija, a u cilju promovisanja transparentnosti pravosuđa. Glavni cilj saveta je izgradnja mostove, odnose između profesionalaca i uravnotežen pristup informacijama, u odbranu pretpostavke nevinosti“, naveo je on.
Bivša koordinatorka ovog projekta je naglasila da su održane obuke o pisanju jasnog saopštenja od manje od jedne stranice. Prema njegovim rečima, na Kosovu bi trebalo da dođe do otvaranja dijaloga između sudija i novinara.