EK: Na Kosovu je da iskoristi mogućnosti koje nudi SSP
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom je na snazi već šest godina i predstavlja osnovu za proces evropskih integracija Kosova, kaže za KosovaPres portparolka Evropske komisije Ana Pisonero.
Prošle srede navršava se šest godina otkako je Kosovo potpisalo Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Evropskom unijom
Ovaj sporazum je smatran istorijskim značajem za političku, pravnu i ekonomsku integraciju Kosova u Evropsku uniju.
Portparolka Evropske komisije Ana Pisonero opisuje SSP kao mnogo više od pravnog i ugovornog okvira između Kosova i EU.
„Sporazum je mnogo više od pravnog i ugovornog okvira. On učvršćuje naš politički dijalog koji pokriva sve sektore privrede i društva. Nudi široke i raznolike mogućnosti od ekonomskog i trgovinskog razvoja, do borbe protiv korupcije i jačanja vladavine prava, kao i tretiranje klimatskih promena“, rekla je ona.
Ali, dodala je da: „na Kosovu je da iskoristi mogućnosti koje nudi ovaj sporazum, na primer postavljanjem – i po zakonu i u duhu – ekonomske politike, garancija vladavine prava i neophodnih standarda za privlačenje ulaganje i rast kvaliteta domaćih proizvoda kako bi bili konkurentniji”.
Prema njenim rečima, što više Kosovo bude sprovodilo SSP, to će njegovi standardi biti bliži onima u zemljama članicama EU, koje nude više mogućnosti za trgovinu i investicije.
U okviru SSP-a su neki kriterijumi koje Kosovo mora da ispuni da bi se njegovi građani kretali bez viza u šengenskom prostoru. Iako se SSP smatra važnim korakom ka EU, Kosovo je jedina zemlja u regionu koja nema viznu liberalizaciju.
Upitana o razlozima izostanka odluke EU o ovom pitanju, Pisonero kaže da je Evropski parlament podržao predlog Komisije, ali da je još uvek na razmatranju u Savetu, od strane zemalja članica EU.
„Evropska komisija je veoma svesna važnosti ovog pitanja za građane Kosova. Komisija ostaje pri svojoj oceni iz jula 2018. da Kosovo ispunjava standarde za liberalizaciju viznog režima. Evropski parlament je podržao predlog Komisije, ali se on još uvek razmatra u Savetu, od strane država članica EU“, zaključila je ona.