Dve godine bez Adema Demačija
Pročitajte: 2 мин.
4 year ago
Линк је копиран
Danas se obeležava dve godine od smrti nacionalnog aktiviste Adema Demaćija, poznatog kao Mandela Kosova. Poreklom iz sela Ljupć, opštine Podujeva, Demači je rođen 26 februara 1936 godine u Prištini, a umro je 26 jula 2018 godine. Adem Demači je bio nacionalni aktivista u vreme Jugoslavije i borio se za ravnopravnost Kosova sa drugim republikama. Poznat kao simbol nacionalnog otpora, pokojni Adem Demači danas bi napunio 84 godine. Zbog svog političkog opredeljenja, Adem Demači je 28 godina proveo u jugoslovenskim zatvorima. Nakon puštanja na slobodu, odmah je nastavio sa političkim aktivnostima. Zvali su ga i Nelson Mandela Evrope. Adem Demaci je predsedavao Savetom za Ljudska Prava i Slobode (SZLjPS) od 1990 do 1995 godine. 1991 godine, Evropski Parlament mu je dao nagradu Saharov. U periodu 1998-1999, Kada su u Rambujeu održani sastanci o budućnosti Kosova, bio je politički portparol OVK. Takođe je bio predsednik Saveza Pisaca Kosova (2005-2007). Danas se ljudi nacionalnog otpora, identificiraju se sa imenom Adema Demaćija, jer je on svojim radom i delom postao simbol ujedinjenja radi očuvanja albanske nacije, tokom više od pet decenija. Adem Demaci je svojim životom i delom postao ličnost dimenzija opšte ljudske istorije, deo koje je i naša nacionalna istorija. Napisao je roman "Krvne zmije" koji je zabranio bivši komunistički režim. Roman je izašao u javnost tek nakon devedesetih. Popodne, 26 jula 2018 godine, Demači je preminuo. U njegovu čast, organizovane su mnoge državne aktivnosti i tri dana žalosti na Kosovu. /KosovaPress/
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress