DP podnela rezoluciju kojom se osuđuje srpski genocid na Kosovu, zahteva da se u Albaniji obeleži 15. januar
Pročitajte: 2 мин.
2 year ago
Линк је копиран
Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Enkelejd Alibeaj podneo je albanskom parlamentu nacrt rezolucije o srpskom genocidu na Kosovu i predlog za sprovođenje rasprave. Takođe se traži da Skupština 15. januar, dan sećanja na masakr u Račku, proglasi danom sećanja na genocid nad Albancima na Kosovu. Prema rečima šefa poslaničke grupe PD, ovaj nacrt rezolucije ima za cilj da Srbija prihvati genocid na Kosovu, aktivnu pomoć u rasvetljavanju sudbine i pronalaženju nestalih lica, nadoknadu štete pričinjene genocidom i odustajanje od bilo kakvog pokušaja Srbije da šteti interese Kosova. U međuvremenu, za albanske institucije, Alibeaj zahteva maksimalnu posvećenost potpunom otkrivanju istine i bezuslovnu podršku Republici Kosovo Rezolucija naglašava i koristi termin "genocid" za nasilje koje su počinile srpske snage na teritoriji Kosova. Zasnovana je na izveštaju specijalnog izvestioca UN A/ 53/322 Generalne skupštine UN, dt. 11.09.1998, za ubistva i pogubljenja albanskih stanovnika u njihovim naseljima i veliki broj deportovanih; kao i u izjavi generalnog sekretara UN na 53. zasedanju Komisije UN za ljudska prava, E / CN.4 / 1999 / SR.19, dt. 9. jul 1999. za kraj 20. veka „pod crnim oblacima genocida“, koji karakteriše i kampanja etničkog čišćenja koju su srpske vlasti sprovodile na Kosovu, a koja izgleda ima samo jedan cilj: proterivanje sa Kosova ili da ubije što veći broj etničkih Albanaca, uskraćujući im osnovna prava na život, slobodu i bezbednost. Rezolucija se odnosi na zločine koje su srpske snage počinile državno planiranom i institucionalizovanom kampanjom u cilju istrebljenja Albanaca i nasilne promene nacionalnog sastava, što je rezultiralo proterivanjem oko milion ljudi (praćeno oduzimanjem ličnih dokumenata, vozila ili bilo koje druge vrste sa ciljem uništavanja dokaza o njihovom identitetu i državnoj pripadnosti), ubistvo oko 12 hiljada nezaštićenih civila svih nacionalnosti, uključujući 1392 dece i 1739 žena. Takođe, u njenoj bazi je identifikovano 100 kolektivnih masakra nad civilnim stanovništvom na Kosovu, Albancima, sa uništavanjem naselja i kuća u mnogim gradovima i selima na teritoriji Kosova; s obzirom na užase ovih brutalnih radnji koje uključuju živo spaljivanje u prisustvu članova porodice, brutalno ubistvo dece, žena i staraca kao u Likošanu, gde su od 28. februara do 1. marta 1998. godine bile 24 civilne žrtve. Ovaj zahtev Demokratske stranke dolazi uoči 23. godišnjice oslobođenja zemlje od srpskog režima, koja se obeležava 12. juna.
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress