Digitalizacija pomaže osnaživanju žena
U okviru događaja „e-Dani“, danas je održana virtuelna diskusija na temu „Žene u biznisu kao promotorke digitalizacije“.
Rečeno je da digitalizacija pomaže u uklanjanju neravnopravnosti polova i osnaživanju žena.
Hamez Morina, menadžer konsultantske kompanije ECIKS, dok je govorio o prednostima digitalizacije, rekao je da Kosovo treba da radi na tome da što pre postane deo digitalne ekonomije.
Rekao je da se iz projekta ACCESS za osnaživanje u digitalizaciji podržavaju se 12 preduzeća, od kojih devet vode žene.
Morina: Kao ekonomija što pre da postanemo deo digitalne ekonomije
„I mi kao društvo i kao ekonomija što pre da postanemo deo digitalne ekonomije i da iskoristimo koristi koje donosi igitalizacija. Kao društvo koje je mlado i ima veliku upotrebu interneta, imamo samo dva važna preduslova da bismo bili uspešni u ovom pogledu. Kakva god bila digitalna revolucija, moramo je iskoristiti kao zamah, ali i kao proces napretka kao društvo u smislu rodne ravnopravnosti… Projekat „Access“ koji finansiraju Austrijska Agencija za Razvoj i Ministarstvo Trgovine i Industrije, kao i ministarstvo Ekonomija i Sredine ima za cilj povećanje konkurentnosti i performansi malih i srednjih mikro preduzeća kroz digitalizaciju, donoseći koristi marginalizovanim grupama, uključujući ljude koji žive u siromaštvu. Za nas kao projekat osnaživanje ženskog preduzetništva je sveobuhvatna tema projekta i jedan od njegovih glavnih ciljeva “, rekao je Morina.
Šef kancelarije Austrijske Agencije za Razvoj u Prištini, Sandra Horina, rekla je da se preko njihovih projekata pomažu u smanjenju nezaposlenosti, a takođe pružaju priliku mladim ljudima da se pripreme za tržište rada.
Horina: Kroz naše projekte želimo da mladim ljudima omogućimo posao i ostanu na Kosovu
„Ovo je nešto gde nemamo neku vrstu institucionalne podrške, ali zaista moramo pokazati specifično iskustvo u tim zonama, i veoma smo srećni što imamo ovaj projekat koji ima za cilj razvoj privatnog sektora, ne samo kao pokretač razvoja Kosova, ekonomskog razvoja i napretka, ali i u stvaranju pozitivnih efekata na društvo i smanjenje siromaštva. U ovom kontekstu, srećni smo zbog ovoga i to je ono čemu težimo i što podržavamo. Posebno me raduje što vidim da imamo pristup ovome, a to znači da udružujemo snage u naša dva projekta, kada mi dozvoljavamo pristup obrazovanju i tržišnim potrebama, i zatvaranju jaz između obrazovnog sektora i ljudi koji se obrazuju na Kosovu i ne mogu da nađu posao i tržišne potrebe nisu ispunjene, a oni nisu zadovoljni. Želimo da smanjimo ovu prazninu kako bismo osigurali da mladi ostanu na Kosovu da bi se rešili glavnih izazova sa kojima se zemlja suočava“, rekla je ona.
Donjeta Sahatćiu iz marketinške kompanije „Rrota“ rekla je da je pandemija u ovom sektoru imala relativno pozitivan uticaj pošto su preduzeća tražila pomoć za digitalizaciju. Rekla je da mnoge žene preduzetnice koriste digitalni marketing za rast svog poslovanja.
Sahatćiu: Žene preduzetnice su dobro upoznate sa digitalnim marketingom
„Tačno je da je pandemija bila relativno pozitivna za naš sektor, jer smo imali mnogo zahteva za pomoć preduzećima u digitalizaciji. Naravno, potrošili smo puno vremena i mnogo godina na digitalizaciju tržišta na Kosovu. Imamo mnogo kompanija koje su otvorile žene preduzetnice i koje u potpunosti unapređuju koncept ove jednakosti i koje se bore i podržavaju je. Ali s druge strane je tačno da nemamo mnogo žena koje su ranije ušle u ovu industriju i da nemamo isto iskustvo kao i druge koje su imale priliku ili su se školovale u ovim oblastima ili imaju iskustva sa poslovima koje su imale ranije. Žene preduzetnice su dobro upoznate sa digitalnim marketingom. Ovo već funkcioniše. Imamo slučajeve u selima u mnogo manjim opštinama koje prodaju onlajn putem društvenih mreža. Ovo je vrlo dobro postignuće i pokazuje da postoji želja i potreba za obukom i da su otvorene za učenje“, rekla je.